MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Facebook

Mochileros Pictures

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Speciality

Turecká káva

Turecká káva (kahve) je známá svojí pronikavou vůní i chutí. Turci zanechali v arabských zemích svůj způsob přípravy kávy a v současnosti ji nazýváme jak tureckou, tak arabskou. Když si v Turecku objednáváte kávu, musíte upřesnit množství cukru. Středně sladká turecká káva se jmenuje orta, hořká je sade a şekerli je sladká.Jak uvařit tureckou kávu

Do džezvy (nádoba s dlouhou rukojetí a zůženým hrdlem, zpravidla mosazná) nasypeme semletou kávu a cukr (podle chuti) a vše zalijeme studenou či vlažnou vodou. Není zvykem sladit kávu dodatečně. Džezvu postavíme na plotýnku či plamen a čekáme až káva poprvé vzkypí. Jakmile obsah vzkypí tak že už by z džezvy přetekl, džezvu odstavíme a počkáme, až se obsah uklidní, poté jí postavíme zpět na plotýnku a opět necháme vzkypět. Nápoj nevaříme, káva připravená touto cestou (vařením), zdaleka nedosahuje chuťových kvalit, které sebou už jako surovina nese. Celý proces ještě zopakujeme (takže vše bude třikrát vzkypěno). Zrníčka kávy se pak budou držet u dna, takže není třeba nic filtrovat a z džezvy můžeme kávu rovnou nalévat do šálků. Obvykle se pije bez mléka.

S vařící vodou se připravuje pouze a výlučně jen "český turek".

Arabská káva je všeobecně asi jedna z nejsilnějších co se obsahu kofeinu týče. Přestože je silnější, je její chuť kultivovanější než u „českého turka“.

Pravá arabská káva je ve většině případů připravována s cukrem a kořením. Používá se skořice, vanilka a kardamom. Káva bez těchto uvedených ingrediencí, včetně cukru, se pije jen při smutečních hostinách. 

Káva se podává v malých šálcích a s podšálkem.

Díky velmi jemnému mletí které je pro tento způsob nutné, drží se sedlina na dně džezvy a můžeme kávu je možné pohodlně servírovat bez plovoucích zrnek na hladině. Nápoj je také díky tomu daleko vydatnější, silnější co do obsahu kofeinu a podává se bez mléka, jen se sklenicí vody.

Džezva

Arabský rituál pití kávy

U nás je znám především italský „rituál“ pití kávy; starší a trochu složitější je rituál arabský. Nabídnutou kávu prakticky nelze odmítnout. Kávu obvykle roznáší člověk, který je obdobou "našeho" číšníka, má tácek a na něm šálky. Nabídne kávu, tu host vypije a pokud chce další, položí šálek na tácek dnem dolů, tedy do standardní pozice. Pokud však už další kávu nechce, položí šálek dnem vzhůru nebo na stranu. To je často pro Evropany i Američany trochu problém, stavějí šálky dnem dolů a "číšník" jim s úsměvem nalévá další a další kávu.

Turecká káva musí mít pěnu a ta se udělá jen tehdy, vaří-li se káva pomalu na mírném ohni. Od vaření se nesmí odbíhat, protože v pravý okamžik, když pěna začne stoupat, se džezva z ohně stáhne a pěna se lžičkou sebere do šálku. Kdo nepočká na správný okamžik, má pěny málo. Kdo není dostatečně pohotový, utírá kávu po celém sporáku.

Z uvedených informací je zřejmé, že káva rozhodně není v Turecku nápojem, kterým rychle zaženete únavu, abyste mohli opět někam pospíchat. Takovým životabudičem jsou zde miniaturní sklenky silného čaje. Káva je nápojem společenským. Její příprava a podávání jsou mnohem důležitější než samo pití.

Pohostit někoho kávou znamená vzdát mu úctu.

Podávání kávy se stalo součástí různých společenských rituálů. Když například dříve přišla rodina ženicha požádat do rodiny o ruku nevěsty, snoubenci se většinou viděli poprvé. Dcera tradičně podávala hostům kávu. Svůj názor na budoucího manžela samozřejmě nemohla vyslovit, mohla ho však prostřednictvím kávy sdělit otci, který měl konečné slovo.

Když se svatby nemohla dočkat, podala otci kávu pěkně oslazenou. Když nechávala rozhodnutí na něm, pil kávu středně sladkou. Pokud jí byl ženich protivný, dostal kávu hořkou. I dnes přicházejí ženichovi rodiče do rodiny nevěsty, která podle tradice servíruje kávu. Z její kvality, tedy především množství pěny, usuzuje budoucí tchyně, jaká bude nastávající snacha hospodyně.

Říká se, že káva a kavárny patří k nejlepším vynálezům, jaké Turci dali světu. Káva se sem dostala v polovině šestnáctého století za vlády Süleymana I. Když pak turecká vojska obléhala Vídeň, nechala tam při svém ústupu několik pytlů s kávou. Vídeňané si s nimi věděli rady a zakrátko si jejich káva rovněž vydobyla věhlas. Pít kávu se šlehačkou nebo s mlékem nebývá v Turecku zvykem, stejně jako naše zalévání kávy v hrnku vroucí vodou. Náš "turek" je tedy věcí v Turecku zcela neznámou a bezpochyby by byl považován za barbarství.

Tradiční kavárny zde jsou dodnes mužskou záležitostí, kde stálí hosté sedávají u šachů či karet, zakouří si vodní dýmku nebo proberou poslední události a kam s výjimkou turistických míst ženy nechodí.

Dámské kávové sedánky jsou také neobyčejně zajímavé. Vypitím miniaturního šálku kávy totiž vše teprve začíná. Ve společnosti se vždy najde alespoň jedna, která umí věštit z kávové sedliny. Kdo chce mít opravdu jistotu, pozve si profesionální kávovou věštkyni. Psychologové tvrdí, že takovéto kávové sedánky byly vlastně prvními skupinovými psychoterapiemi.

Turecká káva

zdroj: www.wikipedia.cz

Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014