MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Facebook

Mochileros Pictures

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Speciality

Turecký čaj

Zatímco Číňané a Indové tvrdí, že jako první začali před tisícletími používat a pít čaj, Turci si vyvinuli vlastní způsob přípravy a pití černého čaje (turecky Çay), který sa stal pro jejich kulturu způsobem života. Kamkoiv půjdete v Turecku, vždy a všude vám nabídnou na znamení přátelství a pohostinnosti čaj nebo kávu, před jakýmkoliv jídlem, i po něm. Ráno, v poledne, večer...

Produkce čaje v Turecku začala hlavně v prvních letech Republiky podél východní černomořské oblasti. Mnohé čajové plantáže jsou soustředěné v okolí města Rize a od gruzínské hranice směrem k městům Trabzon, Arakli, Karadere a Fatsa (v blízkosti Ordu). Na některých místech sahají 30 km do vnitrozemí a do nadmořských výšek okolo 1000 m. V roce 1947 byla v Rize postavená první čajová továrna a v roce 1965 dosáhla produkce sušeného čaje úrovně domácí spotřeby. Práce spojené s nákupem, zpracovaním a prodejem čaje řídilo tehdy Generální ředitelství společnosti Tekel (monopol). V roce 1971 přesunulo ředitelství monopol na Čajovou společnosť a v roce 1984 se zrušil monopol na čaj, čímž byla dána příležitost soukromému sektoru.

Turecký čaj má plnou chuť a je příliš silný a aromatický na to, aby se podával ve velkých šálcích. Proto se servíruje v malých sklenkách ve tvaru tulipánu, které musíte držet za okraj, aby jste si nepopálili prsty, protože čaj sa podává vroucí. Můžete si přidat cukr, mléko však ne. Taktéž si můžete vybrat čaj podle chuti svetlejší (slabší) nebo tmavší (silnejší), protože turecký čaj se připravuje tak, že se do poháru naleje trochu velmi silného čaje, a potom se zředí vodou na požadovanou sílu. Nároční milovníci čaje v Turecku obvykle chodí do kavárny či čajovny, kde se čaj podává v samovaru (turecky semaver), aby si mohli sami nalévat kolik chtějí.

Před několika lety byl na místn trh uveden jablečný čaj (turecky elma cayi), zejména pro turisty. Samozřejmě, ten nemá nic společného s tradičním tureckým černým čajem; je sladký, bez theinu, mírně trpký, s mírnou jablkovou příchutí. Zajímavé však je, že v seznamu přísad se neuvádí nic co souvisí s jablky; jenom cukr, kyselina citrónová, citrát, potravinářská esencie a vitamín C. Je to pouze syntetická záležitost! 

Jak připravit dobrý turecký čaj

1. Čaj se musí skladovat v uzavřených baleních tak, aby nepůsobila vlhkost a vnější pachy.

2. K dosažení nejlepších výsledků se doporučuje bezvápenatá voda, kanvice na čaj a porcelánový čajník.

3. Po opláchnutí čistého čajníku vodou dejte do něho jednu čajovou lžičku čaje na osobu,  a přiveďte k varu vodu v konvici.

4. Vroucí vodu z konvice nalijte do čajníku.

5. Zmírněte plamen pod konvicí a položte na ni čajník, aby ho pára odspodu udržovala ve varu.

6. Čaj se musí vařit 10-15 minut.

7. Potom je čaj hotový a může se nalévat do malých čajových pohárků, obvykle do 1/3 nebo 1/4 podle toho, jak tmavý nebo světlý čaj upřednostňujete. Pohár s čajem se potom zalije horkou vodou z konvice. Pohár čaje by se měl vypít v průběhu 30 minut.

Příprava čaje v Turecku

Turci i ostatní čajovníci připravují Rize v samovarech nebo kovových konvicích často nad sebou postavených na plynových vařičích. Ve spodní konvici se připravuje horká voda a v horní se opraží samotný čaj, někdy se přidává i cukr s Rize do pražení a tím čaj získá více karamelovou chuť. Pak se Rize buď vaří chvilku v horké vodě nebo nechá ve vroucí vodě louhovat 5 až 10 minut. Podává se v malých skleněných pohárcích a případně se ještě doslazuje podle chuti. Teplý Rize by se měl vypít do půl hodiny od přípravy. Jiný typ přípravy spočívá v opražení čaje na pánvi a povařením čaje v horoucí vodě s následným doslazením.

 zdroj: Příběh čaje, ARGO, Praha 2002, www.velkaepocha.sk 

Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014