MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

HODINY

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Däniken

Erich von Däniken

Facebook

Mochileros Pictures

Fitipaldizain

potřebujete web?

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

Tatra 815 GTC

kolem světa

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Velbloud

club & café

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Zajímavosti

Nazar (zlé oko)

Kdekoliv v Turecku narazíte na "zlé oko". Jedná se o tradiční amulet, který má dnes podobu zejména modrých, skleněných korálků "nazar boncuk". Obrázky, přívěsky a další předměty s motivem oka jsou určeny nejen jako suvenýr, ale i pro praktické potřeby.

Přesněji a stručně shrnuto, někteří lidé mohou být nositelem zlých sil, a také mohou pohledem přenášet neblahé síly na ostatní. A právě proti takovým jsou používány (nejen v Turecku, ale i v Sýrii , Libanonu, Egyptě, Arménii, Íránu, Afghánistánu, Řecku, Iráku, Kypru a Ázerbájdžánu) talismany. Modrobílé oko, které chrání před zlem každý turecký dům, ale i mnohé v cizině, protože je těžké odolat jeho šarmu a všudypřítomnosti. Najdete ho na zdejších trzích, stáncích, v obchodech, autobusech, autech, taxících, dvorech, domech, restauracích, fast foodech, hotelech, plážích, zkrátka skutečně kdekoliv. Dokonce jsme jej viděli i na letišti, jako ohromný bilboard visící od stropu, přímo nad pasovou kontrolou.
Lidé se odjakživa snažili chránit před různými osobními a společenskými pohromami a to všemi možnými způsoby. U nás říkáme, že je oko bránou do duše, má ovšem i jinou moc – vidíme-li nepravost, je odhalena, vidíme-li zlo, víme o něm a můžeme jej napravit nebo se o to pokusit. Vidět něco znamená o tom vědět. Boží oko je mocný faktor určující chování věřících.
Různé podoby božího oka se vyskytují v četných kulturách napříč kontinenty, v křesťanství, židovství, islámu, v budhistických i hinduistických kulturách. Snadno si vybavíme staroegyptské oko boha Usira/Osirise nebo oko na vrcholku pyramidy zobrazené na dolarových bankovkách. Existuje i víra, že každý člověk má třetí oko, které vidí i bežně nepostřehnutelné.
Slovo nazar má arabský původ. Pro šamanistickou turkickou společnost byl nazar okem Boha Nebe, vládce dobrých sil, jehož oči byly azurově modré. Věřilo se, že když Bůh Země nebo jemu podřízené zlé síly na někom uzří oko Boha Nebe, stáhnou se a této osobě neublíží nebo přijmou svůj úděl a neúspěšně zaútočí s vědomím, že jejich zlo se obrátí proti nim samotným. Princip ochrany i pomsty. Kdo jinému jámu kopá…
Nazar je talisman, amulet. V Turecku je prvním dárkem pro novorozeně z kterékoliv sociální vrstvy a musí ho mít doma každá rodina. V minipodobě několikamilimetrového korálku ho dostanete připnutý na balení dárku, na tašku s koupenými suvenýry, na kytici květin. Koupíte ho v různých velikostech, jednoduchý či různě dozdobený a zasazený do rámečků, úpletů, závěsných kompozic a dalších motivů, jako součást dražších šperků i běžnější bižutérie, ozdobnou dlaždičku nebo se můžete rozhodnout pro sáček se stovkou zavíracích špendlíčků s navléknutým očkem pro všechny své zákazníky nebo známé.
Mnoho lidí dnes tvrdí, že na sílu takových symbolů nevěří, ale nadále je používá (nosí, vlastní apod.), aby zachovali tradici nebo "pro štěstí". Amulety všeho druhu bývají projevem naděje a snahy vidět v zivotě to pozitivní. Modrá barva stejně jako červená chrání před uřknutím, tedy před nepřízní osudu. Bývá součástí tradičních vzorů lidových výšivek i maleb. V středomoří se s ní setkáme i v podobě na modro natřených zdí, modrých vrat, dveří, okenic. Zda je to ochrana před zlem nebo před hmyzem (modrá prý skutečně odpuzuje jeho nepříjemné druhy a drobné plazy). Možná obojí.
Nazar je po staletí tradičně skleněný. Věří se, že když se skutečně silná negativní energie a síla nazaru střetnou, amulet sice zlo odvrátí a zruší, ale pukne, rozbije se. A skutečně, nazar se někdy rozpadne na kusy jen tak, zdánlivě bez příčiny. Dobré potvrzení staré víry nebo kvalita skla? Představa, že ode mne odvrátil hrozící pohromu, o které jsem neměla tušení, je lákavá – cítím se zachráněna. A je příležitost pořídit si nové očko, vybrat si jiné a obměnit tak doplňek nebo ozdobu, do které byl zasazen – další příjemnost. Rozbitý nazar se musí za každou cenu vyhodit, protože z něj vytéká a vyzařuje negativní energie, kterou zachytil.
Výroba nazaru nebo nazar boncuku (čti bondžuk, turecky korálek) se dodnes řídí tradičními postupy, má svá pravidla. Jejím hlavním centrem jsou sklárny v Izmirské provincii.
Někdy má v Turecku modrookost i trochu jiný rozměr. Stejně jako v dalších dnes muslimských státech někteří stále věří, že modré oči přinášejí neštěstí, že vás jejich pohled uřkne. Tuto pověru známe z krásné francouzské pohádky Azur a Asmar, kde modrooký Azur musel v arabské zemi chodit se zavřenýma očima jako slepý, aby nebyl zabit jako nositel zla.
Nazar je nejčastějším suvenýrem, který si z Turecka turisté odvážejí – pro sebe, pro své příbuzné a přátele. Je to takové malé turecké štěstíčko, amulet, naděje, kterou tato země vyváží pro radost sobě i ostatním.

Nazar

zdroj: vlastní,
www.ceskatelevize.cz/ct24/blogy/margarita-troseva/

Poslední komentáře
19.03.2016 08:27:24: Ууу... pod židlí валяюсь!!!! smiley${1} Download reimage pc repair license key
19.03.2016 05:12:16: není treba vremena) smiley${1} Farming simulator game for pc
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014