MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

HODINY

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Däniken

Erich von Däniken

Facebook

Mochileros Pictures

Fitipaldizain

potřebujete web?

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

Tatra 815 GTC

kolem světa

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Velbloud

club & café

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Zajímavosti

Turecké lázně

Lázně hammam, kterým se říká turecké, jsou ostrovy ryzího soukromí a zároveň i veřejnými fóry, v nichž probíhá čilý společenský život. Po dlouhá staletí poskytují obyvatelům islámského světa prostor pro rozjímání duše a relaxaci těla. Nezastupitelnou úlohu v nich hraje voda, ať již teplá, studená nebo ve formě páry vyvěrající z malých fontánek a kohoutků nebo přitékající z bazénků.

Koupel sice v islámské kultuře vznikla jako nezbytný doplněk nové víry, nicméně navazovala na římskou tradici termálních lázní, k níž připojila původní orientální prvky. Sám zakladatel islámu prorok Mohamed zakotvil v Koránu povinnost omývání těla před modlitbami nebo po sexuálním styku. Jde o obřad očišťování pocházející z hebrejské a křesťanské tradice, dvou zdrojů, z nichž islámské učení čerpá. Zároveň měl tento obřad nepochybně i hygienický a zdravotní význam.

Také začlenění tradic Byzance a Persie, říší, na jejichž základě vyrostla arabsko-islámská kultura, hammam obohatilo. Tradiční perské požitkářství změnilo koupel v něco víc než jen náboženskou povinnost. První arabští kalifové vytvořili ze svých lázní místo skutečné potěchy všech smyslů. Ale protože si přepych mít soukromé lázně ve svém domě mohly dovolit jen bohaté rodiny, vznikaly i lázně veřejné. Nová morálka zakazovala obnažovat před jiným člověkem své nečisté tělo, a proto byl konec koupelím v řekách a jezerech, kde se lidé dříve shromažďovali. Budovaly se proto uzavřené prostory, v nichž by věřící mohli náležitě vykonávat náboženský obřad očisty.

Význační otomanští sultáni rozšířili během patnáctého a šestnáctého století síť lázní hammam od Istanbulu až po Bagdád a do Alžírska. V západních zemích se jim začalo říkat turecké lázně, přestože jejich původ a tradice předcházely nástupu turecko-otomanské dynastie do čela islámského světa. Proto se název hammam někdy také překládá jako arabské lázně.

Turecké lázně

Od samého počátku měli do těchto veřejných prostor tělesné hygieny muži a ženy přístup pouze odděleně. V mnoha lázních islámského světa se obvykle střídají hodiny návštěv, aby nedošlo k hříšným a nemravným náhodám. Ženy kupříkladu navštěvují lázně dopoledne a muži odpoledne, nebo mají ženy k očistě určen jeden den v týdnu.

Do hammamu přicházejí matky s dcerami, tety, sestřenice. Nejde jen o to se vykoupat. Obřad omývání úzce souvisí se společenským životem. Ženy se v lázních depilují, parfémují, barví si dlaně a chodidla henou. Dívky si uvědomují své tělo a učí se starému umění smyslnosti a svádění.

Lázně plné žen byly častou inspirací spisovatelů. Tak vznikly nejrůznější příběhy o lesbické lásce, o spiknutí a mocenském boji, jejichž předobrazem byly především harémové lázně význačných otomanských sultánů.

Podobně je tomu i v případě mužů. Každý v lázních nalezne to, co v nich hledá. Mohou si povídat, modlit se nebo nejnověji sledovat svůj oblíbený televizní pořad.

Kdysi byly turecké lázně hammam neodmyslitelnou součástí většiny islámských metropolí, Damaškem a Istanbulem počínaje a San'á, Káhirou nebo Tunisem konče. Dnes počet lidí navštěvujících hammam klesá. V novém uspěchaném životním stylu, který se prosazuje i v arabských zemích, se tento příjemný zvyk dostává na vedlejší kolej. Vzniká také stále více domácích soukromých hammam. Řada veřejných tureckých lázní již byla zrušena. Ostatní se stávají němými svědky vlastního ústupu ze slávy. Přesto ve velkých islámských městech otevírají turecké lázně dennodenně zájemcům své brány. Většina z nich existovala již před staletími a zachovávala se z generace na generaci. Hammam mohou být přepychové nebo i lidové, ale všechny se více či méně řídí stejnými pravidly.

Jak vypadá hammam?

Každá budova lázní hammam má několik sálů. Na rozdíl od mužů, kteří to mají zakázáno, chodí ženy po lázních obvykle nahé. Po vstupu do turecké lázně se v kabince svléknete a kolem beder si omotáte kus velkého tenkého plátna (pestemal). Budete-li cítit potřebu, můžete jej mít na sobě po celou dobu rituálu (na závěr koupele dostanete ještě suchý ručník). Nejdříve vstoupíte do místnosti, která se dá přirovnat k sauně, kde dochází k vyčištění pórů a zpocení. Pak přejdete do rozlehlé ústřední místnosti - hararet, která má většinou klenutý strop a je vykachlíkovaná. Bývá obložena mramorem a ze stejného materiálu jsou i lavice podél stěn. Po stranách hlavního sálu s velmi vlhkým ovzduším jsou malé komůrky s kohoutky teplé a studené vody a páry. Jsou tu i bazény napájené často termálními léčivými prameny.Jakmile se zde očistíte v některém z umyvadel umístěných po stranách místnosti, budete uloženi na zahřáté kameny (gobek tasi), namydleni a namasírováni pomocí jakési hrubé rukavice (kese), jejímž prostřednictvím bude vaše kůže zbavena veškerých odumřelých buněk.

Před závěrečným opláchnutím vytvoří váš masér z namydleného kusu látky jakousi kuličku a vám se dostane osvěžení její pěnou. Když se vrátíte do své kabinky, můžete si dopřát šálek čaje nebo něčeho studeného k pití a odpočinout si. V některých tureckých lázních si můžete na závěr objednat hloubkovou olejovou masáž. Tak přesně takhle to tedy probíhá v tureckých lázních - lázních, které ve světě celé Turecko proslavily. Při jeho návštěvě tedy lázně, pokud k tomu budete mít dobrou příležitost, rozhodně nevynechejte. Potom přichází závěrečná masáž a parfémování těla mýdlovou pěnou. Než se ve vestibulu zákazník oblékne, vychutná si šálek čaje a vodní dýmku.

U dveří hammam je vyvěšen seznam nabízených služeb i s cenami. Návštěvník lázní si může vybrat od obyčejného vstupného, v němž je zahrnuto použití místností s párou a teplou a studenou vodou, až po kompletní služby, k nimž patří kromě zapůjčení ručníku, mýdla a mycí houby i masáž či tření těla speciálními kartáčky, které odstraňují odumřelé buňky pokožky. Personál lázní je příjemný a ochotný, což je vlastní kultuře, která přikládá velký význam formálnímu chování a pohostinnosti.

Pravidla v tureckých lázních

Zákazník si v tureckých lázních volí procedury, které mu vyhovují. Jde o to, aby se jeho tělo očistilo, odpočalo a přispělo tak i k duševní relaxaci. Aby tohoto stavu mohl člověk dosáhnout, nesmí být vyrušován či obtěžován a sám nesmí nikoho obtěžovat. Zurčení vody se tu mísí s šepotem hlasů a klidným hovorem. Není zde místo pro hluk ani silná slova. Spolu s tekoucí vodou a světlem, které se line z malých hvězdicových vikýřů ve stropě, tvoří tiché zvuky podstatu hammamu.

Lázně navštěvují chudí i bohatí. Na chvíli tam mohou zapomenout na všechny problémy. V lázních mohou se svými sousedy navázat tichý hovor, zatímco jejich těla postupně dosahují posilujícího uvolnění. Nebo se naopak mohou zcela izolovat, ponořit se do sebe a čekat, až se únava, napětí a stres odplaví. Závěrečná masáž uvede člověka do stavu absolutní netečnosti, při níž postupně pociťuje příjemnou lehkost každé části těla. Hammam je místo, kde tělo ožívá. Je azylem pro lidské smysly. Prostorem pro relaxaci, kde čas zastavuje své neúprosné kroky.

zdoje:
http://www.dovolena-turecko.info/turecke-lazne/
http://oko.yin.cz/4/turecke-lazne-hammam/

Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014