MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Facebook

Mochileros Pictures

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Mapa a info

Bolívie

Vlajka
Oficiální název : Bolivijská republika
Hlavní město: La Paz, Sucre
Rozloha: 1 098 580 km²
Počet obyvatel: 8.857.870 odhad červenec 2005

Oficiální jazyk: Španělština, Kečua, Ajmará - všechny tři jsou jazyky oficiální

Státní zřízení: republika

Hlavní náboženství: římskokatolické 95%, Protestanti (Metodisti) 5%

Čas: SEČ -5

Měna: Boliviano (BOB) : ( 1 Bolivián = cca 3 Kč ) r. 2005

Základní informace pro cestováníKdy vyrazit?

Nejvhodnější dobou pro cestu do Bolívie je odbodbí mezi květnem až listopadem. To je v zemi období sucha a v nížinných oblastech je příjemné teplo.

Kdy je nejlepší do Bolívie letět? Bolívie leží na jižní polokouli, takže zima zde trvá od května do října a léto od listopadu do dubna. Nejdůležitější klimatický faktor je, že léta jsou zde mokrá a zimy suché. Na Antiplanu je v zimním období velmi chladno, ale velmi slunečně a sucho. Léta jsou teplá, ale prší tu většinou každý den, zejména odpoledne. V horských údolích můžete očekávat příjemné počasí v létě i zimě. Pro turisty je nejpříjemnější dobou na cestování je zimní období v nížinách. Letní deštivé období je pro cestování nevhodné, je zde mnoho bláta, vlhké horko a plno hmyzu. Cestování je nepříjemné, protože mnoho spojů v zemi nefunguje kvůli častým záplavám a nesjízdným silnicím. Na druhou stranu je toto období vhodné pro sjíždění řek a lodní dopravu. Hlavní turistický nápor je v Bolivii od června do září. V této době se v zemi koná také velké množství festivalů a slavností. Počítejte s tím, že ceny v tomto období budou poněkud vyšší než ve zbytku roku.

Dva rozdílné póly v počasí jsou Puerto Suárez ležící na východě země s dusným vlhkem a vysokými teplotami a Uyuni, ležící na jihu země, pro svoje skoro arktické počasí a ledové větry. Ale ani zde není nic absolutního, může se vám stát, že se budete vyhřívat na slunci v Uyuni a mrznout v Puerto Suárez. Na západní straně Yungas ( souhrnný název pro Andy) jsou dešťové srážky minimální. Roční srážky zde nedosahují ani 150 mm. Průměrná teplota v Yungas je v zimě 3 až 7 C a v létě 9 až 11 C. Východní svahy Yungas jsou teplé s vyššími srážkami. Bolívijská nížina na východní straně země je tropického charakteru s průměrnou roční teplotou 24 – 27 C.

Informace o zemi

Bolívii se přezdívá Tibet Jižní Ameriky. Je jednou z nejvýše položených a nejizolovanějších zemí kontinentu. Svou majestátnost zde předvádějí vrcholky And, nespočetné kopce a údolí, které přecházejí v lesy a savany Amazonské pánve a pánve Paraná. Překvapí Vám naprosto odlišné klimatické a geografické zóny, počínaje zasněženými vrcholky hor a konče travnatými nížinami a deštnými pralesy. Můžete se vydat po stopách indiánských kmenů, díky nimž se Bolívie řadí mezi země s největším počtem původních obyvatel. Přibližně 50% populace koluje v žilách pravá indiánská krev a mnoho obyvatel země stále žije svým tradičním kulturním životem, který je spojený s mnoha rituály. Bolívie má bohatou historii spojenou s nejslavnějšími národy, avšak dnes ji bohužel ovládají drogoví baroni. Bolívie je kombinací nádherné, tajuplné krajiny, koloniálních památek, zbytků dávných civilizací a bohatého kulturního života. I přes problémy s drogami a občasné politické šarvátky, zůstává Bolívie jednou z nejbezpečnějších zemí v Jižní Americe a čeká na to až ji objevíte právě Vy.

Banky

Většina bank je otevřených od 9 – 11.30 hodin a od 14.00 – 17.00 hodin. Směnárny mají většinou otevřeno od 9 – 18 hodin s dvouhodinovou přestávkou na oběd.
Bankomaty
V La Pazu a ve všech větších městech najdete bankomaty označené ENLACE.

Platba kartami

Nejpoužívanější jsou karty Visa, MasterCard a American Express. Ve velkých městech můžete karty používat při placení v hotelích, restauracích a cestovních kancelářích. Nezapomeňte mít u sebe vždy číslo na asistenční službu vaší kreditní karty, abyste mohli nahlásit ztrátu nebo odcizení. Visa a často i MasterCard umožňují výběr 300 USD denně bez poplatku nebo s malým poplatkem v Banco de Santa Cruz, Banco Mercantil a Banco Nacional de Bolivia v La Pazu, Sucre, Chochabambě a v Santa Cruz. Banco de La Paz si účtuje za každý výběr 1,75%.

Elektřina

220V + 110V, 50Hz
americký typ zásuvky (dva ploché hroty)

Spropitné

Kromě čtyř a pěti-hvězdičkových hotelů, restaurací a klubů není spropitné běžné. Většina normálních restaurací přidává 10% ceny k účtu a proto není nutné dávat spropitné. Také řidiči autobusů a taxikáři nejsou zvyklí na spropitné.

Chování

Pokud budete dodržovat pravidla slušného chování a nebudete vyvolávat zbytečné konflikty, nemělo by se vám nic přihodit. Každá část země je odlišná, co se týče chování, ale pamatujte na to, že čím výše je to položené město nebo vesnice a čím menší je její velikost, tím jsou lidé více konzervativnější a dodržují tradiční zvyky. Pokud cestujete do málo navštěvovaných oblastí, mějte u sebe nějaké drobnosti jako dárky. Většina lidí se s vámi bude ochotně bavit, ale nesmíte být překvapení tím, že se Bolívijci ptají na věci, které jsou v západním světě tabu, jako je např. vaše výplata, manželská věrnost, kolik stála vaše cesta atd. V životě Bolivijců hraje důležitou roli náboženství. K dosáhnutí vřelejší komunikace je dobré hlásit se k nějakému náboženství, nehledě na to, že třeba žádné nevyznáváte. Život zdejších lidí je většinou úzce spjat s přírodou, respektujte proto jejich zvyklosti a rituály, ačkoliv se vám mohou zdát prapodivné. Nikdy se nevměšujte do jejich obřadů, tanců a oslav, pokud nebudete přímo pozváni.

Bezpečnost

Bolívie je celkem bezpečná země, možná jedna z nejbezpečnějších. Pokud budete „zdravě“ opatrní, nemělo by se Vám nic přihodit. Necestujte zbytečně se šperky nebo drahými hodinkami a nedávejte na sobě okázale znát, že máte peníze. Peněžní částku si vždy rozdělte do několika menších částí a uložte na bezpečná místa. Mějte u sebe vždy drobné a neplaťte zbytečně velkými bankovkami. Pokud máte zavazadla na zip, zajistěte si je vždy malým zámkem a noste, zejména batohy, nejlépe na břichu. Vždy, když si batoh nebo zavazadlo pokládáte na zem, chraňte je nohou. Pokud máte fotoaparát nebo kameru, nenoste je volně přes rameno, snažte se minimalizovat riziko okradení. Nenoste je také v luxusních pouzdrech nebo kabelách, to vše upoutává pozornost zlodějů.
Pokud cestujete autem, vždy se pečlivě připravte a prostudujte mapu. Náplanujte si svoji trasu tak, abyste do místa určení nepřijeli v noci. Nepoužívejte také taxíky, pokud si nejste jisti svojí bezpečností. Pokud cestujete dopravním prostředkem a zavazadlo si uložíte do nákladního prostoru, dobře si od něj shovejte lístek. Zkontrolujte také jestli zavazadlo bylo opravdu naloženo. Pokud si najímáte taxi u velkých hotelů, autobusových nádražích nebo vlakových nádražích, počítejte, že sazby jsou mnohdy až trojnásobné. Pokud nastupujete do taxi se zavazadly, nikdy je nenakládejte první. Lehce by se Vám mohlo stát, že by taxikář odjel s Vaším zavazadlem, ale bez Vás. Pokud je v autě místo, uložte zavazadlo raději vedle sebe než do kufru. Bolívijští taxikáři jsou stejní jako všude na světě, avšak vážnější problémy s taxikáři jsou v Bolívii řídké.
Dejte si také pozor na různé triky pouličních zlodějů. Jedním z oblíbených triků je, že stojíte na ulici, veřejném prostranství nebo v dopravním prostředku a někdo Vás tajně zamaže na rameni nebo zádech. Zloději používají cokoliv – hořčici, čokoládu nebo bláto. Pak Vám jeho komplic zdvořile poklepe na rameno a nabídne se, že Vám skvrnu pomůže odstranit. Stačí jen abyste si položili batoh na zem…. Odmítejte proto zdvořile tyto nabídky a oděv si vyčistěte na bezpečném místě.
V poslední době se začali vyskytovat zloději i na oblíbených trasách pro pěší turistiku. Na trase z La Cumbre do Coroico a také na stezce El Camino del Oro si dávejte pozor.
Dejte si také pozor na falešné policejní úředníky. Nikdy nenastupujte do taxiku s někým kdo se vydává za policejního úředníka.
Nedoporučuje se také cestovat osamělým ženám, omámení drogou a znásilnění poté není také ojedinělý případ. Neklidná oblast je kolem Santa Cruz a Chochabamby. V této oblasti se produkuje největší množství drog a s tím souvisí vzniklé problémy a snaha vlády vymítit zdejší tradiční rostlinu koku. Střety obyvatel a policie jsou v tomto regionu na denním pořádku.
To, že nemáte vycházet v noci do tmavým ulic a neznámých míst, je samozřejmé. Buďte také velice opatrní, než od někoho přijmete pozvání na drink.

Ubytování


Ubytovat se můžete v kempech, hotelích, v „posadas“, rezidencích, hostelech. Bolívie nabízí krásná místa ke kempování podél turistických tras. Stejně jako v ostatních zemích Jižní Ameriky není těchto kempů dostatek. Pamatujte ale na to, že na náhorních planinách v noci mrzne. Tyto kempy se nachází i poblíž velkých měst, ale dávejte si v nich pozor na kvalitu vody. Pokud nebude v blízkosti kempu, zkuste se zeptat místních obyvatel, protože někdy jsou svolní ubytovat turisty na svých pozemcích za malý poplatek. V některých levných hotelích se dají snadno vyrazit dveře, nenechávejte si proto žádné cennosti na pokoji. Jednolůžkové pokoje jsou těžko dostupné nebo stojí jen o něco méně než dvoulůžkové. Dá se říci, že Bolívie nenabízí velké množství ubytování pro náročnější turisty. Existují zde čtyř a pěti hvězdičkové hotely, avšak většina z nich dostalo v mezinárodním hodnocení pouze tři nebo čtyři hvězdičky. Hotely s jednou hvězdičkou většinou nemají teplou vodu. Dvou a tří hvězdičkové hotely jsou vybaveny již lépe, ale opět záleží na tom, na jaký hotel narazíte. Voda a elektrické zařízení bývá v Bolívii opravdu sporadické a i v některých lepších hotelích se může stát, že teplá voda teče pouze několik hodin ráno a večer. Někde dokonce očekávají, že jim řeknete předem, že se chcete umýt a oni se podle toho zařídí. Nikdy si také nepronajímejte pokoj, aniž by jste ho viděli. “Posadas“ je opravdu to nejlevnější ubytování – něco jako zastřešená postel. Teplá voda zde opravdu není běžná a mnohdy chybí i sprcha. „Alojamientos“ také nabízejí pouze základní vybavení, ale jsou již o trochu lepší. Sprchy a toalety jsou veřejné, ale někde teče už i teplá voda. Rozdíly v kvalitě jsou velké a záleží jaké budete mít štěstí a na jak kvalitní ubytování narazíte. Kvalita hostelů a rezidencí se v poslední době začíná zlepšovat. Můžete si vybrat, jestli chcete toaletu a sprchu na pokoji nebo jestli se spokojíte se společnou. Mnohá místa nabízejí prádelny, restaurace i bary.

Ceny za ubytování

Ceny jsou rozdílné, podle toho, v jaké části země se nacházíte. Nejlevnější ubytování je v Copacabaně a amazonská oblast je zase nejdražší. Ubytování za cenu pod 15 USD patří do té nejnižší kategorie. Ubytování ve střední kvalitě stojí okolo 15 – 30 USD za dvoulůžkový pokoj. Nejdražší hotely začínají na cenách kolem 30 USD a výše. Za „posadas zaplatíte kolem 2,50 USD za osobu. V rezidencích a hostelech se ubytujete kolem 8 – 20 USD za dvoulůžkový pokoj se sprchou.

Charakteristika oblastí Bolívie

Antiplano

Antiplano (vysoká planina) je nejhustěji obydlená oblast země. Tato velká planina je charakteristická vegetací puna, což otevřená zatravněná plocha, která se táhne od hranic s Peru severně od jezera Titicaca jižním směrem k hranicím s Argentinou a pokračuje dále do Peru, Chile a Argentiny. I přes svůj název, Antiplano je vše, jen ne rovina. Nadmořská výška se zde pohybuje od 3 500 metrů do 4 000 metrů, avšak zasněžené vrcholky Cordillera Real a mnoho vrcholů Cordillera Occidental dosahují daleko větších nadmořských výšek. Největší horou je vulkán Samaja (6 542 m) nedaleko chilských hranic. Průměrná nadmořská výška vrcholů Cordillera Real ležících u La Pazu se pohybuje okolo 5 500 metrů. Na Antiplanu se také nacházejí největší jezera. Nejdůležitější je krásné jezero Titicaca, které je druhým největším jezerem Jižní Ameriky. Jezera Uru Uru a Poopó jižně od města Oruro jsou obrovské jílovité louže s hloubkou pouze několik metrů. Jižně od těchto jezer začíná být krajina mnohem sušší a také méně obydlená. Nacházejí se zde obrovské solné pánve s jezery Salar de Uyuni a Salar do Coipasa. Celou oblast Antiplana ohraničují hory. Na západní straně je to Cordillera Occidental (Západní Kordilery) s několika vyhaslými i činnými vulkány na jihu oblasti. Na severovýchodě Antiplana se tyčí vrcholky Cordillera Real (Královské Kordiliery) s mocnými ledovci. Na jihu plošinu uzavírá Cordillera Oriental (Východní Kordiliery) a Cordillera Central (Centrální Kordiliery).

Vysokohorské kotliny a údolí

Na jihu a východě Antiplana se nacházejí četné kotliny a údolí. Chlubí se nejpříznivějším klimatem a úrodnou půdou. Patří sem oblast Cordillera Central, oblast kopců, hlubokých údolí a úrodných zemědělských půd. Klima je tu podobné jako ve Středomoří: prší tu v létě místo v zimě. Pěstují se zde olivy, ořechy, pšenice, kukuřice a hroznové víno. Nejdůležitější vinařskou oblastí je Tarija. Ve městech Cochabamba, Sucre, Potosí a Tarija žije převážná většina obyvatel tohoto území. Pouze Potosí, které je nechráněné a leží ve vysoké nadmořské výšce, trpí horším klimatem.

Yungas

Na sever a východ od Cochabamba a La Pazu, kde Andy přecházejí v amazonské nížiny, se nachází oblast Yungas. Jedná se o oblast mezi suchými náhorními plošinami a vlhkými nížinami. Nad oblastí porostlou hustými deštnými lesy se zvedají strmé stěny Cordillera Real a Cordillera Quimsa Cruz, které zadržují mlhy přicházející z Antiplana, jež se hromadí a způsobují vydatné deště. Roste zde bujná vegetace a mezi zemědělské plodiny, které se zde pěstují, patří káva, kakao, tabák, ovoce a zelenina, cukr a koka.

Chaco

Na jihovýchodním cípu Bolívie u hranic s Paraguají a Argentinou se nachází téměř neproniknutelné křovinaté území zvané Chaco. Protože je tato oblast téměř neobydlená, poskytuje skvělé útočiště flóře a fauně. Žijí zde jinde ojedinělé druhy, jako jsou jaguáři a pekary. Jediným větším obydleným sídlem je Villamontes, ležící na železniční stanici, které se pyšní tím, že je nejteplejším místem Bolívie. Teploty zde dosahují 40-ti stupňů a vše je pokryto vrstvou červeného prachu.

Nížiny

Pokrývají přibližně 60 % území Bolívie. Jedná se o území na severu a východě země. Oblast je nížinatá, velmi teplá a řídce osídlená. Dva říční systémy přivádějí do této oblasti vodu. Jedná se o řeky Acre, Madre de Dios, Abuňa, Beni, Mamoré, Ichilo, Ibare, Grande a Paraguá a několik řek tekoucích severním směrem do Brazílie. Jediným bodem, který narušuje monotónnost zeleného moře na severozápadě oblasti Beni a severně od Santa Cruz, jsou přírodní monolity a pásmo nízkých kopců.

Očkování povinné

Žlutá zimnice - očkování doporučeno vzhledem k risiku nákazy očkování vyžadováno při příjezdu z oblastí výskytu žluté zimnice

Očkování doporučené

Virová hepatitida typ A - očkování doporučeno

Virová hepatitida typ B - očkování se doporučuje v závislosti na délce, charakteru pobytu a chování cestovatelů

Břišní tyfus - očkování doporučeno

Tetanus - očkování nebo přeočkování doporučeno

Záškrt - doporučuje se uvážit očkování

Vzteklina - očkování doporučeno s přihlédnutím k místnímu risiku

Spalničky - Očkování doporučeno

Malárie

Riziko nákazy v jednotlivých oblastech země: Zemědělské oblasti pod 2500 m n.m., s výjimkou provincie Oruro, Ingavi, Los Andes, Omasuyos, Pacajes a jižní a centrální části provincie Potosí.

Víza

Držitelé cestovních pasů ČR nepodléhají pro turistické cesty do 90 dnů vízové povinnosti.

Zastoupení ČR v zemi:

Honorární konzulát České republiky v Bolívii
Consulado Honorario de la República Checa
Calle Covendo No. 1, Villa Fatima, La Paz

Zastoupení země v Rakousku:

Velvyslanectví Bolivijské republiky, Waaggasse 10/4, Vienna, A-1040

Počasí

predpoved pocasi, předpověď počasí

 

Vstupte zpět do COLLOWARA 2010:

INFORMACE ZAJÍMAVOSTI DENÍK SPECIALITY HUDBA FOTOGALERIE

 

Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014