MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Facebook

Mochileros Pictures

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Mapa a info

PENÍZE A NÁKLADY

NÁKLADY NA OSOBU 2010: celkem 52.200,-Kč

cena zpátečních letenek:

10.200,-Kč (BCN - BA), 4.500,-Kč (LNZ - BCN), 13.500,-Kč (Santiago de Chile - Velikonoční ostrov)

rozpočet na 35 dnů: cca 1.200,-USD

Tabulka aktuálních kurzů v době naší cesty:

ARS    kod kod_mena1    

 

    kod CZK    CZK

1  ARS (argentinské peso) 

=

4.667 CZK (česká koruna)

BOB    kod kod_mena1    

 

    kod CZK    CZK

1  BOB (bolivijský boliviano) 

=

2.576 CZK (česká koruna) 

CLP    kod kod_mena1    

 

    kod CZK    CZK

1000  CLP (chilské peso) 

=

36.788 CZK (česká koruna)

CHILE:

V Chile je pro nás o trochu dráž než v České Republice. Ceny za jídlo v supermarketech jsou stejné jako u nás doma. Průměrné ubytování v levných hostelech stojí 350 - 400,-Kč za dvoulůžkový pokoj bez koupelny. Na výměnu peněz jsou výhodnější směnárny než banky, které berou jak dolary, tak eura. Šeky American Express mají  horší kurz než hotovost. Bankomaty jsou ve všech větších městech. Pozor v Putre na severu bankomat NENÍ a banka má o víkendu zavřeno! Při používání platební karty je výhodnější s ní rovnou platit, protože naše banky si neúčtují žádné poplatky ani za platby v zahraničí (narozdíl od výběru z bankomatu). Platba kartou se ukázala jako nejlepší varianta např. při placení autobusových jízdenek. Drtivá většina kanceláří na autobusových nádražích tuto platbu běžně používá. Více se zdálo, že VISA karty jsou vidět více než MASTERCARD. Doprava je velice pohodlná (semi cama = polopostel, sklopná sedačka) nestojí mnoho. Např. 20h cesty 625,-Kč (30 - 50,-Kč/hod jízdy). Třída cama = nejpohodlnější je o něco dražší. Cesty v noci ušetří čas a peníze za nocleh a většina dálkových spojů jezdí právě na noc. Navíc na dlouhých přesunech je běžné jídlo a nápoj zdarma. WC v autobusu je samozřejmostí. Velikonoční ostrov je drahá záležitost, proto jsme volili ubytování v kempu Tipanie Moana, s vlastním stanem za 100,-Kč/osobu a noc. Vařili jsme z vlastních zásob v kuchyni, krerá je součástí kempu. Půjčení skútru stojí 550,-Kč/den. Usmlouvali jsme na dva dny a dostali lepší cenu  420,-Kč/den v půjčovně Insular v Hanga Roa.

BOLÍVIE:

V Bolívii je opravdu levně. Srovnali jsme si rozpočet pošramocený z Argentiny a Chile. S výměnou není problém, banky i směnárny mění dolary, eura i šeky American Express. Většina si neúčtuje žádné poplatky (no comision). Na chilském hraničním přechodech Tambo Quemado, Villazon úřadují indiánky s buřinkami a kalkulačkami, které mění dolary vhorším kurzu než ve městech. Nejlepší kurz byl v La Pazu. V Bolívii mají nejraději americké dolary. Velmi rádi je přijímají rovnou a to kdokoliv má co dočinění s turistikou či dopravou. Vrací nazpět jak v dolarech, tak v boliviánech. Většinou ve stejném směnném kurzu jako směnárny. Bankomaty jsou ve většině velkých, nebo turistických měst. Platba kartou v turistických agenturách není obvyklá. Při platbě v hotovosti dostanete lepší cenu než kartou. Na velké bankovky (100 a více) nemívají nazpět a tak se často rozběhnou vaše peníze rozměnit buďto sami( vždy se poctivě vrátili), nebo vás o to požádají. Průměrné ubytování v levných hostelech stojí 100,-Kč za dvoulůžkový pokoj bez koupelny, nebo 200,-Kč s koupelnou a WC. Doprava je opravdu za hubičku. Cesta La Paz - Potosí stála např. 75,-Kč. V autobusech nebývá WC. Ani v dálkových.

ARGENTINA:

V Argentině je situace podobná jako v Chile, co se týká výměny peněz, plateb kartou apod. Jídlo v supermarketech jsou cenově podobné našim. V restauracích je draho. Průměrné ceny za hlavní jídlo: 5 - 20 USD, malá láhev vody: 1,20 ARS, malá láhev piva: 3 ARS. Ubytování je ale nejdražší ze všech třech navštívených zemí. V LP uvedený nejlevnější Youth Hostel v Buenos Aires stál po usmlouvání 650,-Kč/dvoulůžkový pokoj. Jinde v BA jsme slyšeli o průměrně 180,-Kč za osobu. Jinde v Argentině se však dají najít levnější varianty. Ceny tedy v průměru 320 - 800,-Kč v levných hostelech. Doprava je velice pohodlná (semi cama = polopostel, sklopná sedačka) nestojí mnoho. Např. 20h cesty 1380,-Kč (cca 70,-Kč/hod jízdy). Třída cama = nejpohodlnější je o něco dražší, cca 90,-Kč/hod. Cesty v noci ušetří čas a peníze za nocleh a většina dálkových spojů jezdí právě na noc. Navíc na dlouhých přesunech je běžné jídlo a nápoj zdarma. WC v autobusu je samozřejmostí. Taxi Buenos Aires cca 2,60ARS, nastupni sazba plus 0,26ARS za 200 metrů. 

 Vstupte do: 

INFORMACE ZAJÍMAVOSTI DENÍK SPECIALITY HUDBA FOTOGALERIE

 

Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014