MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Facebook

Mochileros Pictures

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Speciality

Argentinská gastronomie

Argentinská kuchyně není nijak sofistikovaná nebo propracovaná. Jedním z hlavních rysů je její podobnost s většinou zemí Jižní Ameriky - není tedy nijak specializovaná. Říci, že něco je příliš kořeněné, tady znamená to samé, jako nepoživatelné. Nesporná je kvalita masa, možná není vždy stejně měkké, ale vždy je vynikající. Pravidlem je, příliš maso nedochucovat, aby se neznehodnotilo.

Národ masožravců

Hovězí maso je potěšení a radost Argentiny a je znát, že každý správný Argentinec je hrdý na jeho kvalitu. Při návštěvě cizí země, když přijde čas na jídlo, je určitě nejlepší ochutnat něco místního a charakteristického. V Argentině je to maso na roštu, které je k dostání kdekoli. A objednat si parilla mixta nabízí možnost ochutnat ty nejlepší kousky hovězího. Jídlo většinou začíná kouskem uzeniny (chorizo), jelítkem (moricilla) nebo kouskem něčeho dobrého v trojobalu, a pak teprve přijde na řadu hovězí maso.

Porcování hovězího se nedá přirovnat k žádné jiné zemi, ale rozhodně stojí za to dát si bife de lomo (svíčková) nebo bife de chorizo (plátek masa z kýty).

Běžně se do parilly dává i kuřecí maso, ale vepřové jen výjimečně. Dá se říci, že Argentinci nejsou milovníky vepřového masa.

Obvykle se z jedné porce parilla mixta dosyta najedí dva Argentinci a čtyři až pět nezasvěcených turistů.

Ale typickým jídlem je například i tzv. empanada, těsto plněné většinou masem, i když náplň se může měnit podle oblasti, dále jsou to různé klobásky a jelítka z vepřového masa a krve, a také velké množství různých vnitřností a drůbků, ale ty se většinou jedí jako předkrm nebo jen tak ""uzobávají"" před hlavním jídlem.

Jíst pod širým nebem

Ideální je vychutnat si místní speciality po ""argentinsku"", tj. pod širým nebem. O víkendu je typickým obrázkem zákazník vycházející z masny s takovým množstvím masa, které by stačilo na jeden měsíc dospělé osobě, která se strachuje o svůj cholesterol.

Saláty jsou prosté, zato příprava pečínky je doslova uměním. Kousky masa a klobásek se rozloží na rošt o velikosti drátěného roštu postele. Na kůly se napichují celá telata, a potom se pomalu opékají - velice záleží na vzdálenosti od žhnoucího dřeva. Jediným kořením, které se k masu přikládá je chimichurri - velmi chutná a kořeněná omáčka.

Je libo něco lehčího?

Jedno z oblíbených jídel Argentinců jsou tzv. milanesas con patatas fritas, což je obalený a osmažený plátek masa s hranolkami, někdy se ještě přes maso položí sýr a rajče (a la napolitana). A je to právě v jídle, kde se nejvíce projevuje italský vliv. Kdekoli narazíte na pizzu a na těstoviny vynikající kvality. Ještě donedávna to byla jediná jídla, která se prodávala jako ""fast food"". Za specialitu by se mohly považovat malé smažené šátečky plněné masem, kuřecím nebo šunkou a sýrem.

Sladké

Existuje celá řada sladkostí, které mají za úkol zmírnit hořkou chuť nápoje Maté. Většina z nich se vyrábí z mléka, cukru a vanilky. Tyto tři suroviny se vaří tak dlouho, dokud se nedosáhne lepkavé zkaramelizované hmoty - většinou se natírá na chleba, je také náplní mnoha buchet a v restauracích je nabízena i jako zákusek.

Oblíbenou pochoutkou je i zavařenina, která se vyrábí z bobulí keře rostoucího v Patagonii - jmenuje se Calafate. Podle legendy známé po celé zemi, kdo jednou ochutná toto ovoce, vrátí se do Patagonie.

Jedno z každodenních potěšení argentinského života jsou tzv. facturas - jedná se o malé zákusky pokryté třtinovým cukrem, vigilantes nebo madialunas - sladké koláčky na způsob croisánu, které se připravují z hojného množství mouky, cukru, vajec a mléka. Často jsou pokryté zavařeninou, čokoládou nebo tvarohem. Facturas se kupují po tuctech a jsou konzumovány v kteroukoli denní dobu počínaje snídaní.

Největší cukrářskou dobrotou jsou buchty s několika vrstvami lístkového těsta, které jsou spojeny kondenzovaným mlékem a ozdobeny sněhovou pěnou. Dokonce i Argentinci je konzumují jen po malých množstvích.

Argentinská vína

Argentina je čtvrtým největším výrobcem vína, po Itálii, Francii a Španělsku. Devalvace pesa na konci roku 2001 zvýšila jeho konkurenceschopnost a zároveň prodej do zahraničí. Francouzští investoři sponzorovali 50 miliony dolarů sedm nových vinic, což je nesporným důkazem toho, že si argentinská vína zaslouží mezinárodní pozornost.

Prakticky 90% veškerého vína pochází z provincií Mendoza a San Juan, zbytek pak z Río Negro, Salta a La Rioja. Nejvíce se vyrábí stolní víno, dále místní speciality, jako jerez, oporto a vermut. Ačkoliv se spotřeba vína na osobu v posledních letech snížila, zůstává stále vysoká.

Víno se v Argentině pěstuje už mnoho let, ale pouze během posledních 80ti let se vinařství proměnilo v organizovanou aktivitu a víno dosáhlo požadované kvality. Jen čtyři sklepy mají více než stoletou tradici výroby vína a pouze jeden více než sto padesátiletou tradici - González Videla založený roku 1840. V současnosti existuje kolem 2000 sklepů, ale jen některé z nich vyrábějí kvalitní vína a ještě méně z nich je prodává pod svou vlastní značkou. Nejvíce se pěstuje Merlot, Cabernet Sauvignon, Chardonnay a Pinot Noir. Argentina byla vždy zemí červeného vína, ale pěstuje se i víno bílé a v posledních letech má dobrou úrodu odrůda Riesling.

zdroj: www.argentinainfo.cz

Vstupte zpět do COLLOWARA 2010:

INFORMACE ZAJÍMAVOSTI DENÍK SPECIALITY HUDBA FOTOGALERIE

Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014