MOCHILEROS PICTURES
" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."
Odkazy
masáže od Verči
načerpejte kartou
kdy a kam vyrazit
Mochileros Pictures
krásné fotografie
svatební fotografie
internetová fotosběrna
záchrana pralesa
něco pro zdraví
levné letenky
baťůžkáři všech zemí
užitečné informace
kamarád Zbyszek
pomoc indiánským dětem
očkování na cesty
pomoc na silnici i jinde
předpověď počasí
nejen svatební video
měnová kalkukačka
punkrock band
světové dědictví
pomoc a práva dětem
tělo a duše
otevřená encyklopedie
jihočeská záchranka
Login
Kalendář
Anketa
Statistika
Pomoc
Novinky
Zajímavosti
Cal Orcko (Bolívie)
Cal Orcko je paleontologické naleziště poblíž hlavního města Bolívie Sucre. Jedná se o největší naleziště dinosauřích stop na světě. Stopy ve vápencové stěně jsou staré více než 68 milionů let. Na stěně je přibližně 5000 stop od více než 330 druhů dinosaurů.
Švýcarští vědci identifikovali 300 nových dinosauřích stop ve skále Cal Orcko v Bolívii. To pravděpodobně přispěje k zařazení lokality na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Uvedl to server Prensa Latina.
Útes Cal Orcko se nachází pouhých šest kilometrů od centra bolivijského města Sucre nedaleko fabriky na výrobu cementu. V osmdesátých letech tam byly při průzkumu nových nalezišť pro těžbu vápence objeveny dinosauří stopy. Z obavy před omezením těžebních aktivit firmy nebyla informace zveřejněna. Naštěstí podnik vzhledem k vysokému obsahu hořčíku v hornině nikdy s těžbou nezačal.
V roce 1994 útes znovuobjevil Klaus Schütt. Kontaktoval místní muzea, aby na průzkum lokality vyslala svoje paleontology. Na otázku, kolik stop viděl, odpověděl Klaus Schütt, že asi kolem 500. Nevěděl, že v té době největší naleziště dinosauřích stop čítá pouze polovinu otisků. Žádné z muzejí se mu zpět už neozvalo.
O 4 roky později se začali o lokalitu zajímat švýcarští paleontologové. Na 1,2 km dlouhém a 80 m širokém skalním masívu objevili přes 5.000 stop 332 druhů pravěkých plazů - např. Titanosaurů, Brontosaurů, prehistorických želv a krokodýlů. Zajímavý je nález stop Anquilosaura, o kterém se předpokládalo, že v oblasti jižní Ameriky nežil. Kromě toho byly na základě stop popsány dva nové druhy druhohorních ještěrů.Také je zde možné najít nejdelší souvislou stopu na světě. Zanechal ji po sobě dinosaurus přezdívaný Johny Walker - a je dlouhá 347 metrů.
Možná vás udivilo, že dinosauři zanechali svoje stopy na tak šikmé ploše. Vysvětlení je jednoduché. Do pozice, ve které se dnes nachází, byla skála vyzdvižena v průběhu uplynulých 70 milionů let tektonickými pohyby. Geologické průzkumy ukázaly, že skála je tvořena vrstvami, takže pokud se odkryje jedna vrstva, objeví se stopy nové.
Zdroj: www.duiops.ne; www.prensa-latina.cu
INFORMACE ZAJÍMAVOSTI DENÍK SPECIALITY HUDBA FOTOGALERIE
Žádné komentáře