MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Facebook

Mochileros Pictures

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Zajímavosti

Cal Orcko (Bolívie)

Sucre
Cal Orcko je paleontologické naleziště poblíž hlavního města Bolívie Sucre. Jedná se o největší naleziště dinosauřích stop na světě. Stopy ve vápencové stěně jsou staré více než 68 milionů let. Na stěně je přibližně 5000 stop od více než 330 druhů dinosaurů.


Švýcarští vědci identifikovali 300 nových dinosauřích stop ve skále Cal Orcko v Bolívii. To pravděpodobně přispěje k zařazení lokality na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Uvedl to server Prensa Latina.

Útes Cal Orcko se nachází pouhých šest kilometrů od centra bolivijského města Sucre nedaleko fabriky na výrobu cementu. V osmdesátých letech tam byly při průzkumu nových nalezišť pro těžbu vápence objeveny dinosauří stopy. Z obavy před omezením těžebních aktivit firmy nebyla informace zveřejněna. Naštěstí podnik vzhledem k vysokému obsahu hořčíku v hornině nikdy s těžbou nezačal.

V roce 1994 útes znovuobjevil Klaus Schütt. Kontaktoval místní muzea, aby na průzkum lokality vyslala svoje paleontology. Na otázku, kolik stop viděl, odpověděl Klaus Schütt, že asi kolem 500. Nevěděl, že v té době největší naleziště dinosauřích stop čítá pouze polovinu otisků. Žádné z muzejí se mu zpět už neozvalo.

O 4 roky později se začali o lokalitu zajímat švýcarští paleontologové. Na 1,2 km dlouhém a 80 m širokém skalním masívu objevili přes 5.000 stop 332 druhů pravěkých plazů - např. Titanosaurů, Brontosaurů, prehistorických želv a krokodýlů. Zajímavý je nález stop Anquilosaura, o kterém se předpokládalo, že v oblasti jižní Ameriky nežil. Kromě toho byly na základě stop popsány dva nové druhy druhohorních ještěrů.Také je zde možné najít nejdelší souvislou stopu na světě. Zanechal ji po sobě dinosaurus přezdívaný Johny Walker - a je dlouhá 347 metrů.

Možná vás udivilo, že dinosauři zanechali svoje stopy na tak šikmé ploše. Vysvětlení je jednoduché. Do pozice, ve které se dnes nachází, byla skála vyzdvižena v průběhu uplynulých 70 milionů let tektonickými pohyby. Geologické průzkumy ukázaly, že skála je tvořena vrstvami, takže pokud se odkryje jedna vrstva, objeví se stopy nové.

Zdroj: www.duiops.ne; www.prensa-latina.cuVstupte zpět do COLLOWARA 2010:

INFORMACE ZAJÍMAVOSTI DENÍK SPECIALITY HUDBA FOTOGALERIE
Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014