MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Facebook

Mochileros Pictures

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Zajímavosti

Lauca NP (Chile)

Parinacota
Národní park Lauca (o rozloze 138 tisíc ha) se nalézá až úplně na severu Chile, ve velké nadmořské výšce na náhorní plošině Altiplano u hranice s Bolívií.
Sousedí se samostatnou přírodní rezervací Las Vicuňas a solnou plání Monumento Natural Salar de Surire

 

 

 

Fauna

Národní park Lauca je světovou biosférickou rezervací a byl zapsán na seznam UNESCO. Je domovem „dlouhoocasého králíka“ viskača, kolem zvědavě pokukují a elegantně se procházejí lamy, alpaky a vikuně, jezerní scenérie oživují plameňáci, andské husy, lyska velká a rackové, můžete vidět kroužit kondora. Žije zde dalších více než 150 druhů ptáků (včetně nandu a dalších vzácných druhů). Kromě travnaté pampy se zde setkáte s vyprahlou krajinou s kaktusy.

Jezera

Jeden z nejkrásnějších pohledů se otrvírá od jezera Lago Chungará. Leží v nadmořské výšce 4500 m. n. m. a je jedním z nejvýše položených jezer na světě. Od jeho břehů se zvedá dvojice neaktivních vulkánů – vulkán Pomerape a ještě fotogeničtější Parinacota (6350 m.n.m.). Směrem na jih si lehce pokuřuje vulkán Guallatire. U jezera bylo vybudováno místo k táboření, včetně piknikových stolů a kamenných zídek, chránících v noci před větrem.

Dalším z pohledných jezer je Lago Cotacotani, určitě stojí za zastávku. Pár kilometrů odtud se můžete ohřát v horkých pramenech, je zde možné též kempovat.

Na jezeře Chungará byl vybudován systém vodních kanálů pro hydroelektrárnu zásobující Aricu. V současnosti se nepoužívá, nicméně ekologické prostředí oblasti tím utrpělo. Další hrozbou pro Laucu jsou aktivity určitých společností, které chtějí v západní části parku začít hledat zlato.

Městečka

Cestu za přírodními krásami můžete spojit s návštěvou poklidných a přátelských městeček.

Putre je příjemné aymarské městečko před branou národního parku. Městečko se 2 tisíci obyvatel ožívá v únoru v době karnevalu.

Parinacota je malebná, téměř neobydlená vesnička. Na malé hliněné návsi stojí kostelík ze 17. století. Obyvatelé se živí pastevectvím nebo prodejem suvenýrů občasným turistům. Můžete si zde také v poklidu vychutnat šálek čaje z chachacomy nebo maté de Coca.

NP Lauca je otevřen celoročně, žádný poplatek se zde od turistů nevybírá.

Na co si dát pozor

Budete-li cestovat do parku z pobřežní oblasti Chile (např. z nedaleké Aricy), buďte připraveni na riziko vysokohorské nemoci. Vzhledem k tomu, že v krátké době překonáte převýšení kolem 4000 i více metrů, mohou se objevit bolesti hlavy, nevolnosti nebo i zvracení. Doporučuje se jíst střídmě, hodně pít, omezit příjem alkoholu a kouření nebo raději sestoupat do nižší nadmořské výšky. K potlačení vysokohorské nemoci místní též doporučují pít odvary z lístků koky nebo rostlinky chachacoma.

Nezapomeňte se v Arice, popř. v Putre zásobit dostatkem vody na pití.

Dostupnost

Národní park Lauca se nachází 160 km od města Arica. Z Aricy se jede nejprve kousek na sever po Panamericaně, poté až do parku po chilské silnici 11. Jen během několika hodin (přibližně tří) vystoupáte jízdou po silnici od pobřeží oceánu až do národního parku, do výšky 4000 m. n. m. Cestou budete mít možnost obdivovat nádherné výhledy do údolí i na zasněžené hřebeny And. Jen asi 2 km od jezera Chungará silnice překračuje sedlo Paso de Tambo Quemado ve výšce 4660 m. n. m. a pokračuje dále do Bolívie.

V Arice je možné najít si cestovní agenturu pořádající jedno nebo i vícedenní výlety do oblasti NP Lauca a využít jejích služeb. Z Aricy též jezdí linkové autobusy do Putre nebo do Parinacoty. Chcete-li si pobyt v parku naplánovat podle svého gusta, můžete si v Arice vypůjčit auto. Pokud se nechystáte až na Salar de Surire, nepotřebujete terénní. Cena se pohybuje kolem 22.500 CLP na den. V městečku Putre lze dokoupit benzín.
Podnebí a počasí

Průměrná denní teplota se pohybuje v rozmezí 12 až 20 °C, průměrná noční teplota je –3 až –25 °C. V létě zde očekávejte deště, v zimě často sněží. Nejvhodnější pro návštěvu parku je období od září do prosince nebo pak od března do května.

Zdroj: Orbion


Chungará

Vstupte zpět do COLLOWARA 2010:

INFORMACE ZAJÍMAVOSTI DENÍK SPECIALITY HUDBA FOTOGALERIE

Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014