MOCHILEROS PICTURES
" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."
Odkazy
masáže od Verči
načerpejte kartou
kdy a kam vyrazit
Mochileros Pictures
krásné fotografie
svatební fotografie
internetová fotosběrna
záchrana pralesa
něco pro zdraví
levné letenky
baťůžkáři všech zemí
užitečné informace
kamarád Zbyszek
pomoc indiánským dětem
očkování na cesty
pomoc na silnici i jinde
předpověď počasí
nejen svatební video
měnová kalkukačka
punkrock band
světové dědictví
pomoc a práva dětem
tělo a duše
otevřená encyklopedie
jihočeská záchranka
Login
Kalendář
Anketa
Statistika
Pomoc
Novinky
VÝLETY
1. - 3. 9. 2009 : Třídenní výlet za peřejemi, za který děkujeme opět Tazymu.
Salza je peřejnatá řeka s hlubokou sytě zelenou vodou, kde se rychle střídají klidné laguny s dravými peřejemi. Řeka Salza je krom toho posazena do náruče nádherné horské rakouské přírody. Salza je horská řeka v Rakousku (Štýrsko). Celková délka toku je 88 km.
Salza teče všeobecně západním směrem. Protéká Mariazell, u Großreiflingu ústí do Enže. Na řece je několik menších vodních elektráren. Salza je velmi známá především mezi vodáky, nejnavštěvovanější je spodní peřejnatý úsek s obtížností WW II až III.
Soča (italsky Isonzo) je řeka ve Slovinsku a v Itálii (Friuli-Venezia Giulia). Je 136 km dlouhá. Povodí má rozlohu 3 500 km². Pramení v Julských Alpách nedaleko obce Trenta pod horou Jalovec, ve Slovinsku. U města Gorica protéká přes státní hranici do Itálie a zároveň také do Benátské nížiny. Ústí do Terstského zálivu Jaderského moře. Zdroj vody je sněhový a dešťový. Vodnatost řeky je nejvyšší na jaře a na podzim, nejmenší naopak v létě a v zimě. Průměrný roční průtok vody činí 135 m³/s. Na řece bylo vybudováno několik vodních elektráren. Na dolní toku je možná vodní doprava. Peřeje a na horním toku u Bovce jsou vyhledávané vodáky z celého světa. Dělí se na několik částí s různou obtížností. V Bovci je větší množství půjčoven vodáckého vybavení a provozuje se tu komerční rafting. V době 1. světové války v letech 1915–17 došlo v údolí řeky k těžkým bojům mezi italským a rakousko-uherským/německým vojskem. Celkem došlo ke 13 bitvám, ve kterých se italským vojskům nepodařilo prorazit obranu protivníka. Sočské boje poznamenaly malé pohyby frontové linie. Až po ofenzivě 24. října 1917 se díky německým posilám podařilo prolomit frontu a zahnat italské vojsko sto kilometrů na západ směrem k řece Piavě.
Sjezd rozbouřených peřejí vysokého stupně obtížnosti pod hrází lipenské přehrady patří na přelomu srpna a září k tradičním výzvám pro české vodáky. Jednou v roce teče v tomto nádherném koutu Jižních Čech několik dní voda v jinak prázdném korytě a tak zde mají své závody slalomáři, sjezdaři, raftaři a freestylisté, vedle kterých se do peřejí vydávají stovky pádlerů na raftech, kajacích a singlech. Krásná a a těžká řeka tak kromě adrenalinového svezení nabízí i přemíru plavidel na vlnách či problémy s dopravou a parkováním. Každoročně zde dojde i k několika úrazům, navzdory zvyšujícímu se počtu vodáků ale naštěstí žádný z nich neskončil v posledních letech tragicky.
Mezi vodáky se úseku od Lipenské přehrady až k vyrovnávací nádrži Lipno II u Vyššího Brodu neřekne jinak než prostě Lipno. Řeka zde má několik úseků, z nichž nejtěžší je ten poslední, nesoucí příznačný název Čertovy proudy.
Pod vedením zkušeného Honzy Trázníka, jsme si zkusili co obnáší sjezd jednoho z nejtěžších úseků v ČR. Posádka ve složení: Honza Vávra, Veronika Šuléřová, Honza Trázník, Jirka Majstr a Michal Jícha zvládla celou trasu k všeobecnému nadšení a spokojenosti!
RAKOUSKO
Fotografie z cesty po rakouských Alpách
Autor : Jan Vávra & Veronika Šuléřová
zatím jen ochutnávka, galerie se připravuje ...
První jarní cyklistický výlet, sobota 29. 3. 2008 po okolí hrahu Landštejn.
Románský hrad Landštejn byl pomezní pevností na neklidné českorakouské hranici a střežil zemskou stezku do Vitorazska. První zmínky pochází z druhé čtvrtiny 13. století. První majitelé nejsou známi,dalšími se za dodnes neobjasněných okolností stali Vítkovci. Koncem 14. století se na téměř dalších200 let stali novými majiteli Krajíři z Krajku. Za jejich vlády zaznamenal hrad velké stavební úpravy, které však tento rod značně finančně vyčerpaly a musel být prodán Rakušanu Štěpánu z Eiciniku.
V zápětí však hrad koupil jihlavský měšťan David Neumaier, jeho potomkům byl hrad po bitvěNa Bílé hoře zkonfiskován. Od té doby hrad majitele rychle střídal. Roku 1685 hrad koupil císařský generál Ferdinand Arnošt z Herbersteina. Landštejn, okleštěný o okolní vesnice, vydržel v majetku tohoto rodu až do roku 1816. To však byl hrad od roku 1771, kdy po úderu blesku do jedné z věží zcela vyhořel,pustý a sloužil jen jako sýpka. Zřícenina poskytovala stavební materiál širokému okolí. Roku 1846 panství zdědil baron Ferdinand Sternbach a v rukou jeho rodu zůstala zřícenina hradu až do roku 1945.
Dnešní Landštejn je jednou z nejzachovalejších ukázek středověkého fortifikačního systému. Nejstarší románská část hradu s palácem vestavěným mezi dvě obranné věže je v Čechách ojedinělá. Pozdější dostavba gotického opevnění s obytnou věží donjonem rozšířila hrad o další nádvoří. Vznosný čtyřpatrový palác Krajířů z Krajku s renesančním opevněním a barokní dělostřelecké bašty pak uzavírají průřez stavebními styly čtyř vývojových etap.
Pevnostní areál Slavonice
Areál zahrnuje celkem 9 lehkých objektů, které byly částí obranné linie ČSR v letech 1935 – 1938. Objekty jsou zrekonstruovány do původní podoby, 3 jsou vybaveny původní výstrojí a výzbrojí.
Vybavené objekty otevřeny o víkendech od května do října. Možno objednat tel.: 606 124 829
Československé pohraniční opevnění
Bylo budováno v letech 1935 - 1938 ve dvou liniích. První linie je poměrně dobře zachována, vede od Staňkovského rybníka přes Novou Bystřici a dále přes Slavonice až k Vratěnínu. Některé objekty jsou zachovány více, např. u osady Skalka, nedaleko Starého Města pod Landštejnem a asi 1.5 km východně od obce Klášter (II), kde se nachází muzejní areál československého opevnění Klášter II. Přístupný je během letních prázdninových měsíců od 10:00 do 16:00, v sobotu a neděli do 17:00 hodin. Další areál - Pevnostní areál Slavonice - se nachází 2 kilometry západně od Slavonic v lese před Silničním rybníkem. Dalších 5 objektů je postupně rekonstruováno zvenčí a jeden z nich je upraven do podoby z poloviny 60. let. Expoziční objekt bývá otevřen pro veřejnost o prázdninách denně 10:00 - 16:00, v květnu a září o víkendech.Vydáte-li se po naučné stezce československého opevnění (Slavonice - Landštejn) vedoucí od Slavonic až k Pfaffenschlagu podél červeně značené turistické trasy a poté se budete této červené značky držet, narazíte v lesích na mnoho více či méně zachovalých objektů 1. linie československého opevnění, včetně objektů Pevnostního areálu Slavonice.