MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Facebook

Mochileros Pictures

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Speciality

BRAZILSKÁ KUCHYNĚ

Stravování v Brazílii je jako mnoho dalších aktivit požitkem a neodmyslitelně patří k oblíbeným činnostem Brazilců. Přestože je nemožné jednotně definovat brazilskou kuchyni, jedno je zcela jasné. Chutnat vám bude kdekoliv... Brazilci prostě vědí, že pro lidské tělo je příjemné neustálé doplňování tekutin pitím vody nebo konzumováním ovoce.


Mezi základní kameny stravy bychom mohli zařadit: portugalský olivový olej, maniok, japonské suši, africkou okru, italské těstoviny, německý párek nebo libanonský tabbouleh. Základními znaky stravy jsou: bohatost, čerstvost a jednoduchost.

První věc, na kterou se připravte, je velikost porce. Porce pro jednu osobu je často dostačující i pro dvě osoby. I při nízkém rozpočtu na stravování vám nehrozí hladovění :-) Díky úrodnosti země je potravin dostatek a setkáte se s nekonečnou rozmanitostí plodů, jejichž názvy se ani nepřekládají, protože nikde jinde je nenajdete. Jednoduchost při přípravě potravin je typická a používání komplikovaných postupů přípravy není běžné. Nasolené maso se griluje, zelenina se připravuje v páře a rovnou servíruje.

Pro jednotlivé regiony země jsou typické místní speciality, které vřele doporučujeme vyzkoušet. Přesto jsou typické pokrmy, které naleznete v každém koutu země. Jako první to je arroz a feijao (rýže a fazole), základní potraviny brazilské stravy. Vařeny s česnekem a cibulí, někdy se do rýže přidávají rajčata a do fazolí slanina. Grilované maso, nazývané churrasco nebo grelhadas jsou nezbytnou součástí porce. Kuře, hovězí nebo vepřové je nasolené a pomalu připravované na otevřeném grilu. Zeleninový salát nebo dušená zelenina je nezbytná příloha. Po hlavním chodu následuje dezert sobremesa. Může to být čerstvé nebo konzervované ovoce, pudink, zmrzlina nebo další sladkosti. Na závěr se obvykle pije silná a slazená brazilská káva.

Bahia a severovýchod - strava z této oblasti je obvykle mnohem exotičtější než v jiných regionech. Vyvinula se na plantážích cukrové třtiny a její africké kořeny dokazují tři hlavní suroviny: kokosové mléko, pepř malagueta a palmový olej. Nejznámější specialitou je moqueca - pokrm připravený ze všech tří ingrediencí a mořských plodů.

Amazonie - místní kuchyně je ovlivněna původními obyvateli Tupi, kteří používají především maniok, sladkovodní ryby, fazole a exotické ovoce. Caldeirada - místní rybí specialita.

Rio, Sao Paulo a jihovýchod - hornatý stát Minas Gerais nabízí nejvýraznější regionální kuchyni celého jihovýchodu. Velmi populární je vepřové. Frango do molho pardo - kuře nakládané ve vlastní krvi a se zeleninou je údajně výborné. Sao Paulo je považováno za kulinářské centrum celé země. Díky bohatství a silným přistěhovaleckým komunitám zde máme příležitost navštívit jak sofistikované restaurace, tak širokou škálu místní kuchyně. Velká japonská komunita přispěla k popularizaci suši v celé zemi. Velice populární jídlo je italská pizza.

Jih - italská a německá kuchyně je zde zastoupena nejsilněji. Často viděnými jsou párky se zelím. Brazilské víno pochází ze slunné Itálie, ale v žádném případě nedosahuje kvalit argentinského nebo chilského. Tak jako v Argentině i zde místní kovbojové naučili místní obyvatelstvo milovat hovězí maso. Nikde nenajdete tak chutné churrasco. V tomto kraji je zachována i další tradice - erva maté. Původní obyvatelé Guaraní naučili španělské osidlovatele pít tento nápoj podobný čaji. Tento nápoj je ještě více rozšířen v Uruguayi a Argentině.

Ovocné štávy - brazilské sucos jsou proslavené. Všeobecně známé ovoce - pomeranč, limetka, papaja, ananas, banán, mrkev, meloun, vodní meloun nebo avokádo, jsou doplňovány dalšími druhy ovoce pocházejícími především z Amazonie a těžko je naleznete mimo Brazílii. Acaí - je ceněno pro nutriční hodnoty a svoji chuť, guaraná obsahuje povzbuzující látky podobné cofeinu.

Caldo de cana - štáva z cukrové třtiny je lisována přímo z kmene třtiny. Agua de coco - kokosová štáva je dostupná téměř všude, kde jsou lidi. Pomocí mačety zručný prodavač odstraní špičku zeleného kokosu a vytvoří dostatečný otvor pro slámku. Není nic osvěžujícího, než si dát čerstvou kokosovou štávu na nádherné brazilské pláži. Navíc se jedná o velice ceněný způsob doplnění tekutin v tropickém podnebí.

Všude je dostatek džusových barů, kde jsou připravovány šťávy z čerstvého ovoce, zeleniny nebo dužin. Pokud chcete bez cukru a vody, je nutné na to upozornit prodavače.

Pivo - Brazilci milují servírování ledově studeného piva. Mezi nejznámější značky patří Brahma, Skol, Antarctica, Bohemia, Cerpa. Přijdete-li na pivo do hospody, málokdy jej mají čepované (najdete ho pod názvem chopp) a jestli mají, tak čepují jen třetinky. Většinou se pije pivo z 0,6 litrových, jednou láhev si ale koupí dohromady několik lidí a poručí si k němu více skleniček. V brazilském horku je zvykem uzavírat lahev do jakýchsi plastových termosek s dírou v pokličce na hrdlo lahve. Pivo vám tak vydrží déle chladné.

Káva - Proslulost brazilského kafé zná asi každý, ale možná budete trochu zklamaní – nejlepší kafé se vyváží a to, co zůstane v zemi, už není prvotřídní. Ale i tak se kafé pije ve velkém – totiž v malém.Brazilci pijí kávu opravdu silnou, zato jen po malých hrnečcích.Pravá brazilská káva má být prý silná jako ďábel, horká jako peklo a sladká jako láska. Jmenuje se cafezinho a pije se často a kdykoliv.

Cachaca - (pinga, aguardente) - je silný alkoholický nápoj vyráběný z třtiny, rozšířený a konzumovaný po celé zemi. Kvalita a obsah alkoholu je rozdílný a odráží se i v ceně. Mezi nejznámější značky patří - Velho Barreiro, Ypioca, Pitú, Carangueijo.

Caipirina - je neoficiální národní drink. Jeho složení je velice jednoduché - cachaca, drcená limetka, led a cukr. Výsledek je božský, hlavně na konci horkého dne, kdy v klidu popíjíte tento nápoj. Cachacu je možno nahradit vodkou a pak se nápoj nazývá caipirosca.

Jak jí Brazilci?

Ráno přichází na řadu snídaně, které tady říkají café da manha (doslova ranní kafe), která se příliš neliší od našich snídaní – nějaký ten chleba (většinou bílý toustový, nebo bílé housky) a k tomu šunka, sýr, máslo..A spoustu druhů výborného čerstvého ovoce, často ani neznáte jeho názvy..A samoz­řejmě nejdůležitější – kafé!

V poledne přichází oběd

a to už začínají ty správné hody!
Polévky se v Brazílii nedělají prakticky skoro vůbec, takže se hned přichází k hlavnímu jídlu. Základem KAŽDÉHO hlavního jídla jsou rýže a fazole, a pak už si na talíř můžete přihodit cokoliv – kousek kuřete, kousek jiného masa, trochu špaget či lasagní, palačinek, brambor, špenátu, pár koleček ananasu či melounu.. Prostě co je zrovna na stole, to se všechno naháže na jeden talíř. Brazilci jsou natolik otrlí, že všechny tyhle dobroty zamíchají dohromady a baští. Zpočátku vám tento způsob jídla může přijít dosti zvláštní, ale uvidíte, že si jej brzy zamilujete!

Kde mohou jíst v Brazílii turisté?

Různých výborných občerstvení je na ulicích nepřeberné množství.
Když si chce člověk udělat jenom malou radost či zahnat chuť, stačí zamířit buď do Padaria (něco jako pekárna) nebo Lanchonette, něco jako občerstvení.
V tomto druhém typu prodávají spoustu druhů výborného pečiva, ať už pečeného či smaženého, plněného šunkou, sýrem, omáčkou z kuřete a jinými dobrotami; ke kterému si můžete vybrat kafé, mnoho druhů tzv. refrigerante (u nás známá Coca Cola, Fanta apod. a typická brazilské Guaraná – vyráběná z rostlin rostoucích v Amazonii), různé koktejly, čerstvě vyrobené džusy sucos a někdy i pochoutku největší – aqua de coco (doslova voda z kokosu). Prodavač vám přímo před vámi otevře čerstvý ještě nedozrálý zelený kokos, z kterého pak brčkem pijete výborné vychlazené, velmi zdravé mléko. To vše zaplatíte, a pak se můžete posadit a všechno v klidu zbaštit, nebo si jídlo vzít s sebou.

Když člověk trpí velkým hladem a dal by si oběd, levných restaurací funguje také velké množství – většinou je zde jídlo na váhu
"A quilo nebo Por quilo", na jeden talíř si pěkně typicky naházíte, co se vám na velkých pultech zrovna líbí, jídlo si necháte zvážit a hurá do toho. Toto jídlo většinou vyjde okolo 100 Kč, záleží však na tom, kde si na něj zajdete.

Když máte opravdu velký hlad a ještě se vám nechce šetřit, stačí zamířit do restaurací, kde zaplatíte u vchodu jednu částku, a pak už můžete jíst, co se vám zalíbí. Brazílie je multikulturální zemí, a tak je možno se takto dobře najíst v restauraci italské, japonské atd. Většinou tato zařízení fungují na principu, že si sami na velkých stolech vybíráte, na co máte chuť a ještě navíc mezi stoly stále procházejí číšníci, a nabízejí vám, zda si dáte např. kousek pizzy Margareta či lasagne se špenátem. Výhodné je, že člověk může po malých kouscích ochutnat vše z tradiční kuchyně.

Brazilskou specialitou v této oblasti je Churrascaria – restaurace, kde se můžete dosyta najíst grilovaného masa. Na stolech znovu najdete vše od předkrmů, fazolí, rýže, brambor, sushi, špaget a masa po sladké deserty, a znovu kolem vás běhají číšníci s kusy spoustu druhů grilovaných mas, jejichž nejlepší kousky vám odkrajují na talíř. Zajímavostí je, že v této restauraci se dobře nají i ten, který zrovna „nemusí“ maso. Stačí si dát několik druhů grilovaného sýru či chleba z olivovým olejem apod. Někde dostanete žeton s červenou a zelenou stranou. Zelená znamená NOSTE, MÁM HLAD! Červená NENOSIT, JSEM SYTÝ. Otočíte si ji podle svého, a to kolikrát chcete.

Jídlo v hotelech

Bývá většinou přizpůsobeno tomu, co je v dané oblasti tradiční.

Tradiční kuchyně

Brazílie je obrovskou, rozlehlou zemí, a tak záleží vždy na tom, kde se nacházíte. V jedné oblasti jsou typické pokrmy z ryb, v jiné z fazolí, ale většinou všude naleznete stejný základ, který je jen obohacený o to typické.
Typické jídlo, které si můžete dát i Portugalsku je tzv. feijoada, která se vaří z fazolí a vepřového masa a mnoho lidí si v ní libuje.

http://www.brazilska-kuchyne.wz.cz

 zdroj: LP, RG, vlastní, internet

 

Vstupte zpět do IGUAZU 2009:

INFORMACE ZAJÍMAVOSTI DENÍK SPECIALITY HUDBA FOTOGALERIE
 

Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014