MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Facebook

Mochileros Pictures

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Speciality

Chlebovník

Jackfruit - česky chlebovník je mohutný, až 30 m vysoký, stále zelený, hustě olistěný strom. Původně rostl v oblasti jihovýchodní Asie, ale se stoupající oblibou příjemně chutnajících plodů se jeho pěstování rozšířilo do všech klimaticky vhodných zón. Jako i do Brazílie a jižní Ameriky.

Popis

Chlebovník dorůstá do výšky desítek metrů. Všechny části stromu obsahují latex, šťávu podobnou mléku. Ta se používá na utěsnění lodí a člunů.

Chlebovník je jednodomá rostlina, samčí i samičí květy vytváří každý strom. Za sezónu vyprodukuje jediný strom až 800 plodů. Vejcovité plody grapefruitového tvaru mají drsný povrch. Plod se skládá z mnoha nažek, z nichž každá je obklopená dužnatým květným obalem a roste na dužnaté stopce. Některé selektivně pěstované odrůdy mají plody bez jader.

Areál rozšíření

Původně pochází z ostrovů ve východní části Indického oceánu a západní části Tichého oceánu.

Pěstuje se také v ostatních tropických regionech. Poprvé plody sesbíral a rozšířil poručík William Bligh jako jeden z botanických vzorků posbíraných posádkou lodi Bounty na konci 18. století. Expedice měla za úkol najít laciný a vysocenergetický zdroj potravy pro britské otroky v Karibiku.

Použití

Chlebovník je základní potravou v mnoha tropických regionech. Je to rostlina bohatá na škrob a před požíváním se opéká, peče, smaží nebo vaří. Takto tepelně zpracovaný připomíná brambory nebo čerstvě upečený chléb (odtud název chlebovník).

Protože stromy chlebovníku rodí běžně jen v určitém období roku, je důležité jejich dobré uskladnění. Jednou z tradičních technik uchovávání je zakopání oloupaných a umytých plodů do jámy vystlané listy. Plody zde pak několik týdnů kvasí a produkují nakyslou lepkavou hmotu. Takto uložené plody mohou vydržet i více než rok. Obsah některých jam byl údajně jedlý i po více než třiceti letech od zakopání.

Tepelně upravený chlebovník se dá buď přímo jíst nebo použít v různých jiných jídlech. Běžným pokrmem je směs vařené nebo kvašené chlebovníkové kaše a kokosového mléka, zapečená v banánových listech. Celé plody je též možno opékat na otevřeném ohni, následně vydlabat a naplnit jiným jídlem, například kokosovým mlékem, cukrem a máslem, pečeným masem nebo i ovocem. Takto naplněný plod je možno dále tepelně upravovat. Chuť náplně tak pronikne do dužiny chlebovníku.

Na Srí Lance se chlebovník běžně používá jako kari. Sušený chlebovník s cukrem se též podává jako dezert.Ovoce tvarem připomíná vodní meloun a pokrývá je zelená, hrbolatá slupka. Když plod otevřeme, najdeme v něm množství žlutých dílků s jemně gumovitou strukturou, tzv. „hadry“. Jedlá část má sladkou chuť připomínající fíky a příjemně voní. Dužina představuje jen asi třetinu váhy celého plodu.

Dužina má nejlepší chuť od června do prosince, ale ovoce je k dostání po celý rok. Každý jackfruit je díky různosti kultivarů jiný. Pro chuť je podstatná i vyzrálost plodů.
Pro obrovskou hmotnost plodů (někdy až 80 kg), je ovoce prodáváno už naporcované na kusy. V pouličních stáncích dnes už i v některých evropských státech lze koupit naporcované dílky ovoce nabodnuté na jehlici.Domorodci ovoce konzumují v syrovém stavu, vždy si kus odlomí, postupně z něj ujídají dužinu a vyplivují semena.
Všestranné plody

* Syrové ovoce se konzumuje chlazené, připravují se z něj ovocné saláty.
* V teplé kuchyni nahrazuje maso i zeleninu – maso v omáčce, zeleninu po uvaření slané vodě.
* Semena se pečou podobně jako jedlé kaštany, mají i podobnou chuť.
* Uvařená či upražená semena mohou sloužit jako vložka do polévek či různých ragú.Jacfruit pro zdravé kosti

Ovoce obsahuje vysoký podíl uhlovodíků, a kromě řady vitamínů i významné množství vápníku a fosforu. Na 100 g dužiny připadá energetická hodnota mírně přes 100 Kcal.

Sama jsem si vyzkoušela, že semena plodu koupeného na trhu ve Vídni spolehlivě klíčí. V našich podmínkách můžeme semenáče pěstovat spíše jako zajímavost do jisté únosné velikosti. Kvést a plodit začíná tříletý až osmiletý strom.
Jak vyzrát nad chlebovníkem

Při přípravě pokrmů z tohoto ovoce se doporučuje pracovat v chirurgických rukavicích anebo si natírat ruce i nůž jedlým kvalitním olejem, protože ovoce obsahuje množství lepkavého latexu.

* Plod položíme do misky či košíku, aby zůstal stabilní.
* Nožem vedeme řez do poloviny, centrální jádro vykrojíme. Dužina je rozdělená na segmenty, tzv. „hadry“, ve kterých je semeno.
* Pokud dužinu po nakrojení ihned nespotřebujeme, vložíme ji do mikrotenového sáčku a uložíme do mrazničky, kde vydrží až rok.

zdroj: Pro Receptář Jarmila Teplíková, foto archiv Michaela Teplíka

Vstupte zpět do IGUAZU 2009:

INFORMACE ZAJÍMAVOSTI DENÍK SPECIALITY HUDBA FOTOGALERIE

 

 

Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014