MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Facebook

Mochileros Pictures

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Speciality

Guarana

Guarana [gvarana] nebo guaraná [gvaraná], česky paulinie nápojná, je keř nebo malý strom z rodu Sapindaceae, původem z Venezuely a severní Brazílie. Semena guarany jsou stimulantem centrální nervové soustavy.
Guarana hraje důležitou roli v kulturách brazilských kmenů Tupi a Guaraní.

Název „guaraná“ je odvozen ze slova wara'ná. Tyto kmeny věří, že tato rostlina je magická, léčí střevní problémy a působí jako prostředek nabytí síly. Vypráví také báji o 'Božském dítěti', které bylo zabito hadem a jehož oči daly vzniknout této rostlině.

Využití

Při klinických testech byly zjištěny tyto účinky a následná využití: působí jako všeobecné tonikum, zejména při pocitu vyčerpání při léčbě průjmu a úplavice. Je indikována při nervových depresích a rekonvalescenci po dlouhodobých nemocích. Dále působí uklidňujícím způsobem při bolestivé menstruaci, působí pozitivně na nervový a svalový systém a předchází únavě. Stimuluje mozkové funkce a podporuje mozkovou činnost. Celkově zmírňuje a uvolňuje bolest a umožňuje snadnější snášení vysokých teplot. Má také afrodisiakální vlastnosti.

Složení

Semena guarany se skládají většinou z načervenalých rostlinných vláken a pryskyřice s malým množství oleje a vody.

Guarana obsahuje i stimulanty theobromin a theofylin a další alkaloidy, jako je kofein. Pro srovnání těchto hodnot v této tabulce s jinými rostlinami Dr. Duke's Phytochemical and Ethnobotanical Databases

Je nepochybné, že guaraná vděčí své oblibě zejména pro své stimulační účinky, pro vysoký obsah guaraninu - kofeinu, a to hlavně v zemi svého největšího rozšíření, tedy v Brazílii. Už po staletí slouží k přípravě osvěžujícího nápoje podobného kávě. Brazilští Indiáni ho připravují spařením prášku z guarany vroucí vodou nebo mlékem. Údajně je tento nápoj tak vydatný,že jeden šálek jim vystačí na celý den, aniž by cokoliv jiného konzumovali. Guaraná však působí blahodárně v mnoha směrech - není jen pochutinou. Odstraňuje únavu a pocit vyčerpanosti, stimuluje mozkovou činnost a schopnost koncentrace, podporuje srdeční činnost, působí pozitivně na nervový a svalový systém, pomáhá předcházet psychické a fyzické únavě. Blahodárně působí při depresích a urychluje rekonvalescenci, tiší bolesti, je preventivním prostředkem proti arterioskleróze a při pravidelném užívání výrazně zlepšuje potenci. Navozuje také pocit sytosti a při dietách potlačuje chuť k jídlu a tím pomáhá snižovat nadváhu. Díky vysokému obsahu tříslovin používají Indiáni guaranu také proti průjmu a při úplavici. Její vynikající působení na lidský organismus je v mnoha směrech umocněno ještě tím, že i při dlouhodobém užívání nemá žádné vedlejší účinky.
Poptávka po guaraně ve světě stále stoupá. Jednou z hlavních příčin tohoto zvýšeného zájmu je skutečnost, že v oblasti jejího výskytu se lidé dožívají vysokého věku. Láká také fakt, že pravidelnému užívání guarany jsou přisuzovány omlazovací účinky.
Guaraná se přidává do sirupů, z nichž se vyrábějí vynikající stimulační nápoje a osvěžující limonády, které například v Brazílii představují více než 50 procent všech nealkoholických nápojů. Dále to jsou guaranové energetické nápoje a balzámy a rovněž alkoholické nápoje. Guaraná je oblíbená v práškui v tobolkách, a to buď stoprocentně čistá, nebo s příměsí jiných amazonských plodů, které cíleně zvyšují účinek guarany.
Brazílie je prakticky jediným producentem guarany na světě. Poptávka však daleko přesahuje nabídku. Guaraná - Paullinia cupana je na seznamu strategicky významných plodů, jako je například káva. Vědci považují plody Guaraná - Paullinia cupana za významný přírodní zdroj energie a stimulant pro člověka, který nemá vedlejší účinky, spaluje nadbytečné tuky, blahodárně působící na centrální nervový a svalový systém a poukazují i na to, že při pravidelném užívání má guaraná zjevné omlazující účinky.

Vstupte zpět do IGUAZU 2009:

INFORMACE ZAJÍMAVOSTI DENÍK SPECIALITY HUDBA FOTOGALERIE

Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014