MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Facebook

Mochileros Pictures

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Speciality

MANIOK


Maniok
(Manihot esculenta) je kulturní tropická rostlina z čeledi Pryšcovité (Euphorbiaceae). Někdy se manioku podobně jako jamům a batátům přezdívá sladké brambory. Pochází z tropické Ameriky. Obsahuje glykosid linamarin, který je při narušení buněk pletiva hydrolizován enzymem linamarázou na kyanovodík. Podle obsahu linamarinu se rozlišují odrůdy hořké a sladké. Tvoří základní potravinovou složku pro více než 500 milionů lidí. Rovněž se využívá jako krmivo - zkrmuje se v podobě maniokové moučky hlavně prasatům, skotu, ovcím a kozám. Dále se z něj vyrábí škrobová šlichta používaná při šlichtování.
MANIOK

je subtropický keř s jedlými hlízami přibližně tvaru mrkve. Hlízy jsou dlouhé 30-40 cm, za syrova jsou jedovaté.

Z čerstvě nastrouhaného kořene se připravují slabé placky velikosti palačinek, přímo na pánvi se po krátkém osmažení zapékají se sýrem a šunkou, nebo potírají zavařeninou. Koupíte je u pojízdného stánku na ulici, ve většině hotelů je připravují během snídaně před očima hostů.

Maniok se může podávat vařený, většinou se servíruje jako druhá příloha. V této úpravě je dosti podobný bramboru, jeho chuť je méně výrazná a lehce nasládlá.

Vyrábí se z něj také mouka, v Brazílii můžete koupit syrovou, předpraženou a hotovou (instantní). Obaluje se v ní grilované maso i uzeniny, ale opražená mouka, která se nazývá farofa, je hlavně neodmyslitelnou součástí feijoády. Servíruje se také k různě upravenému masu a luštěninám, přílohou je obvykle rýže.

Pro přípravu sladkých i slaných těst se často používá maniokový škrob. Nejběžnější slanou pochoutkou jsou sýrové chlebíčky, bochánky o průměru cca 2-6 cm, které koupíte v každé pekárně nebo i v prášku pro rychlou domácí přípravu.

www.brazilska-kuchyne.wz.cz

Oblasti pěstování:


Západní, Střední a Východní Afrika

Kapverdy, Gambie, Sierra Leone, Guinea, Ghana, Burundi, Keňa, Madagaskar

Latinská Amerika

Brazílie, Bolívie, Guyana, Dominikánská republika, Dominika

Jihovýchodní Asie

Laos, Filipíny, Východní Timor

Oceánie

Papua-Nová Guinea, Palau, Tonga, Federativní státy Mikronésie


Zdroj: Wikipedie, web, vlastní

Zajímavý článek:

Maniok
autor: Šárka Kořenková

Z hodin zeměpisu si možná mnozí matně pamatujete na plodinu zvanou maniok. Pěstuje se v tropických oblastech světa a po bramborách je to druhá nejvýznamnější plodina bohatá na škrob. Ročně nasytí půl miliardy lidí.

Původ a výskyt manioku
Maniok jedlý, někdy též zvaný kasava, tapioka nebo yuca, pochází z Jižní Ameriky. Je to 3 až 5 metrů vysoký keř, z něhož jsou pro lidstvo nejdůležitější podzemní na povrchu tmavě hnědé a uvnitř bílé škrobnaté hlízy. Ročně se v tropickém pásu sklidí přes 165 milionů tun. Tato rostlina je neuvěřitelně přizpůsobivá a schopná růst i na na živiny chudých půdách, což je zejména pro Afriku zmítanou hladem mnohdy jediná plodina, která dokáže zabránit nejhoršímu. V jednom kilogramu plodiny se skrývá asi 3000 životodárných kalorií a je to rostlina s největší koncentrací škrobu vůbec.

Největšími producenty manioku jsou Nigérie a Brazílie, kterým se podařilo vyšlechtit odrůdy odolné suchu. Genovými mutacemi se vědci pokouší vytvořit i odrůdy odolné nebezpečným rostlinným virům, které by představovaly velké ztráty na výnosech. Dodnes se ve většině zemí sklízí ručně, nejen kvůli nedostatečné mechanizaci, ale i z obav o poškození kořenových hlíz stroji.

Použití manioku
Manioky se dělí na sladké a hořké. V těch původních hořkých odrůdách je obsažen prudce jedovatý kyanovodík. Je ho však poměrně malé množství a k závažnému poškození organismu by bylo nutné jíst dlouhodobě 7 kilogramů syrových hlíz denně. Pro zbavení se kyanovodíku se rostlina před požitím musí uvařit, usušit nebo nechat zkvasit. I tak ale něco málo jedu v rostlině zbude. Vědci se však domnívají, že zbytkový kyanovodík může paradoxně chránit před závažnými onemocněními jako je malárie a srpkovitá anémie. Nově vyšlechtěné odrůdy však již kyanovodík neobsahují.

60% světové produkce slouží k nasycení lidí, zhruba 30% produkce slouží pro krmení zvířat. Zbytek maniokového škrobu se používá k výrobě lepidel a gumy. Po alkoholovém kvašení se samozřejmě z manioku destiluje také pálenka. Mimo to se vyrábí i maniokový ocet a pivo.

V částech Asie a Afriky se konzumují také listy, jež jsou bohaté na vitamíny a proteiny a připravují se podobně jako špenát. Podobně jako naše brambory se i maniok může uvařit, osmažit nebo opéct. Například v Indonésii se maniok připravuje buď jako zeleninová příloha, strouhaný k výrobě placek nebo sušený a mletý jako mouka. Mouka se klasicky používá jako příměs do pečiva nebo k zahuštění omáček a polévek a je vhodná i pro ty, co nesmí jíst pšeničnou mouku. Ze strouhaného manioku se vyrábí placky, které se konzumují na slano se sýrem a šunkou nebo na sladko s marmeládou, podobně jako u nás lívance. Pokud vám někde po vašich toulkách po světě nabídnou gari, fufu či chikwangue, vězte, že se jedná o jídla připravená z manioku.

Je velká škoda, že u nás zatím maniok není k dostání, jistě by se tím náš jídelníček dosti obohatil.

Vstupte zpět do IGUAZU 2009:

INFORMACE ZAJÍMAVOSTI DENÍK SPECIALITY HUDBA FOTOGALERIE

Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014