MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Facebook

Mochileros Pictures

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Speciality

Yerba Mate

Tradiční nápoj paraguajských indiánů. Výhonky Cesmíny paraguayské (Yerba mate - Ilex paraguensis), velmi povzbuzující nálev příjemně natrpklé chuti, patrně kouřového aroma. Popíjí se tradičně z vydlabané dýně (kalebassy) kovovým brčkem zakončeným sítkem (bombillou).


Legenda praví, že národ Guaraní, domorodý kmen z paraguayského dešťného pralesa, dostal od svého boha Pa´i Shuma velký dar. Rozdělil se s nimi o tajemství dešťného pralesa, které spočívalo v umění sklizně a přípravy nápoje bohů z lístků a stonků yerby maté neboli cesmíny paraguayské. Yerba se stala okamžitě součástí bylinné lékárny domorodců, pro její schopnost zesilovat účinky léčivých bylin.
Na počátku šestnáctého století našli po zlatě lačnící Španělé energický, zdravým kypící domorodý národ Guaraní, který evidentně ovládal umění přežít v nebezpečném dešťném pralese. Tito domorodci je velmi vřele přivítali a podávali jim neznámý nápoj.
Povzbudivá síla nápoje okamžitě zesláblé výzkumníky probrala a tak byla objevena schopnost yerby mate vyživovat tělo i mysl. Yerba maté je dnes národním nápojem hlavně Argentinců. S maté se den začíná, pije se během dne a pije se i večer.

Z vlastní zkušenosti víme, že v Brazílii je možné koupit varianty pro horkou vodu, pro studenou vodu, rozpustné a dokonce i pro zalévání limonádou, šťávou či džusem, čili suco. Všude jsme potkávali místní obyvatele nejen s tykvemi, ale i kravskými rohy, hrnečky, speciálními kalichy. Nápoj pijí jak mladí tak staří. Nosí vždy u sebe 5-10 litrů vody ve velké termosce a dolívají a dolívají.


Co vlastně yerba maté je?

Jsou to lístky a stonky cesmíny paraguayské, stálezeleného stromu, který dorůstá cca 15 metrů a podobá se pomerančovníku, jehož listy byly známé již ve staré Americe před stovkami let používány k přípravě povzbudivého nápoje bohatého na účinné látky na vitaminy. Vyskytuje se na území Argentiny, Brazílie, Paraguaye, Peru a Chile. Pokusy pěstovat yerbu jinde na světě ztroskotaly zejména kvůli nevyhovujícím půdním podmínkám. A tak Yerba Maté je skutečným a nezaměnitelným jihoamerickým nápojem.
Yerba znamená list a mate je výraz pro vydlabanou malou tykev, ze které se maté popíjí.

Obsahuje kofein a řadu dalších látek, zvláště polyfenolů, které působí povzbudivě a stimulačně, oddalují nástup únavy, zvyšují termogenezi, podporují trávení a napomáhají odbourávat tukové zásoby v organizmu. Reguluje šetrným způsobem funkci ledvin, protože působí proti zadržování přebytečného množství tekutin v těle. Mimo jiné také posiluje imunitní a nervový systém.

bombilla - lze koupit v našem internetovém obchodě Každý Brazilec či Argentinec má svůj vlastní recept, jak připravit maté.

Maté se správně pije z gourdu (vydlabané tykve), který se předtím nechá pomocí maté “zaléčit”. Tento způsob přípravy maté je pro Evropany až moc silný, spočívá v tom, že gourg se do 3/4 naplní yerbou maté a postupně se dolévá stále teplejší vodou (nesmí vařit!) až vznikne hustý nápoj s pěnou na povrchu. Doporučuji takto připravené maté pít před velkou psychickou nebo fyzickou zátěží, budete mít energie asi tak na tři dny. Pije se speciální trubičkou, zvanou bombilla, která je na konci opatřená sítkem, aby nedošlo k nasátí lístků a stonků.

Přijatelnější a ve světě běžnější způsob je podobný přípravě běžného čaje s rozdílem, že maté se nezalévá vroucí vodou, ale jen horkou (cca 85 °C), aby nebyly zničeny enzymy. Množství je také stejné, jednu lžičku na šálek.
mate pot - lze koupit v našem internetovém obchodě

V Argentině se používá ještě jeden způsob a to maté Cocido, do vroucí vody přihoďte jednu lžičku na šálek, nechte dovařit a podávejte s citronem nebo medem. Takto připravené maté se pije po ránu k snídani. To silnější až během dne.  • Pár tipů na závěr jak poznat správně připravenou Yerbu Maté:

  • u sypané Yerby je známkou kvalitní a dobře připravené Yerby maté pěna na povrchu (při klasickém způsou přípravy), při evropském způsobu a a nálevových sáčcích je barva nálevu zlatozelená, mírně zakalená.
  • při klasickém způsobu přípravy Yerby v gourdu můžete z jednoho obsahu gourdu připravit až 15 kvalitních nápojů. Jakmile pěna zmizí, bude nutné yerbu vyměnit.
  • Yerba se má pít bez cukru a bez příchutí, maximálně s nějakou přidanou bylinou.
  • pokud používáte bombillu při klasickém způsobu, mějte na paměti, že musí být vždy perfektně čistá.

Obsah kofeinu v jednotlivých nápojích
(v miligramech na šálek):

Espreso 160
Rozpustná káva 90
Nápoj typu kola 45
Čaj 30
Maté 17


zdroj: LP, vlastní, internet


Vstupte zpět do IGUAZU 2009:

INFORMACE ZAJÍMAVOSTI DENÍK SPECIALITY HUDBA FOTOGALERIE

Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014