MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

HODINY

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Däniken

Erich von Däniken

Facebook

Mochileros Pictures

Fitipaldizain

potřebujete web?

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

Tatra 815 GTC

kolem světa

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Velbloud

club & café

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Zajímavosti

Brazilské dřevo

Pau Brasil
Po objevení Brazílie v první polovině 16.století to byl především vývoz dřeva. Strom Pau do Brasil také dal název této zemi. Toto dřevo, známé také jako pernambuco, pochází ze vzácného tropického stromu Chaesalpinia echinatais, který v současné době kandiduje na zařazení do seznamu ohrožených druhů.
Podle pojetí existuje 70 - 165 druhů. Rodové jméno bylo vybráno na počest botanika a filosofa Andrea Cesalpina (1519 - 1603). Rostou v tropických a subtropických lesích v podobě keře nebo stromu. Listy jsou zpeřené. Mají velice efektní a atraktivní květy. Plodem je lusk. Množí se semeny. Kmen, větve a dokonce i listy jsou trnité. Kvete žlutými květy.

Název brazilského dřeva není odvozen z názvu státu, ale z portugalského slova "Braza" znamenající světle hnědý či žhavý uhlík. Toto dřevo, známé také jako pernambuco, pochází ze vzácného tropického stromu Chaesalpinia echinatais, který v současné době kandiduje na zařazení do seznamu ohrožených druhů. Nejen díky svému červeno-oranžovému barvivu brazileinu (neoflavonid), ale hlavně kvůli výrobě nejkvalitnějších lučišť smyčcových nástrojů je tento výjimečný strom kácen. Vyskytuje se v tropickém podnebném pásu, hlavně v Amazonském pralese a v Asii, odkud bylo dřevo v 15. a 16. století dováženo do Evropy jako výnosný a vzácný artikl. Po objevení Ameriky se obchodu ujali Portugalci. Ihned po přistání na americkém pobřeží zjistili, že břehy, vysočina a okolí řek jsou hustě olemovány stromy se vzácným dřevem, čehož okamžitě využili. Zajistili si důmyslné obchodní spojení s Evropou, čímž získali monopol na tehdejším raně novověkém trhu. Vzhledem k vysokým cenám brazilského dřeva není divu, že konvoje klád byly velmi často přepadány anglickými a francouzskými korzáry. Jmenovitě například sirem Nicolasem Durandem de Villegaignon, britským korzárem, vyslaným roku 1555 zajistit novou kolonii bohatou na brazilské stromy, v dnešní době tzv. France Antarctique. V 18. století extenzivní kácení způsobilo kolaps trhu a až do dnešních dnů je obchod velmi limitován. Nové sazenice rostou pomalu a složitě se pěstují, protože vyžadují poměrně složité klimatické podmínky.

Využití brazilského dřeva jako barviva sahá až do vrcholného středověku jako barvivo luxusních látek. Výskyt v 15. století je zaznamenám i u nás. K získání barviva musí být namleté dřevo louhováno ve vodě. Nejdříve se uvolní žluté barvivo, ale oxidací změní svou barvu na červenou. Sytost červené je ovlivněna především stářím stromu- čím starší, tím sytější barva. V kyselém prostředí si brazilein uchová žlutou barvu, v zásaditém však docílíme požadované tmavé červeně. V kombinaci se solí olova můžeme vytvořit karmínovou sraženinu, se železitou solí pak sraženinu fialové barvy, která se používá jako lak. Barvivo není odolné proti působení kyselin a zásad, je třeba ho dobře fixovat mořidlem (např. kamenec).
Moderní barvířský průmysl zanevřel na tuto zázračnou substanci kvůli jejímu pomalému schnutí.

zdroj: www.mercatores.cz, wikipedia
Brazilské dřevo


Vstupte zpět do IGUAZU 2009:

INFORMACE ZAJÍMAVOSTI DENÍK SPECIALITY HUDBA FOTOGALERIE

 

 

Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014