MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

HODINY

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Däniken

Erich von Däniken

Facebook

Mochileros Pictures

Fitipaldizain

potřebujete web?

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

Tatra 815 GTC

kolem světa

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Velbloud

club & café

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Zajímavosti

Capoeira

Capoeira je brazilský kulturní fenomén, který v sobě spojuje tanec, bojové umění, filozofii, sport a vzdělávání. Vyvinula se v koloniální Brazílii, a to v prostředí černých otroků, prodaných do Brazílie z Afriky pro práci na polích, zejména na plantážích cukrové třtiny.

 

 

 

 

Historie

 

Tito otroci si ze své vlasti přivezli svou kulturu, své obyčeje a ze základních charakteristik těchto kořenů vyvinuli a rozvinuli capoeiru.Černí otroci si uchovali ,,svobodu slova“, to znamená svobodu vyjadřovat své názory a myšlenky ve své původní řeči – capoeira tedy vznikla jako určitá součást této jejich ,,Touhy po svobodě“.
Proč je toto umění taneční? V době, kdy byli černoši přiváženi z Afriky, se v Jižní Americe formovaly skupiny otroků, které se cvičily v boji proti pánům. Není však jisté, kde se toto umění zrodilo ( podle nejrozšířenější teorie se jedná o způsob boje vyvinutý v Africe v Angole z tance/boje N´golo. Tento druh boje se z větší části zaměřoval na boj nohama, protože podle africké filozofie jsou ruce na tvoření a nohy na ničení ). Těmto skupinkám se říkalo Quilombos. Podle legendy existoval stát vytvořený otroky Quilombo de Palmares, kde byl jejich králem Zumbi a kde se měla Capoeira dále vyvíjet. Ti, co toto umění provozovali, byli nazýváni "Capoeira", avšak umění jako takové mělo název "Capoeiragem", "Jogo de Capoeira" nebo "Mandinga". Pokud bychom měli přeložit název Capoeira do češtiny tak by se zřejmě jednalo o "Rváče". Neví se však, kdy se však v terminologii objevil název capoeira jako umění boje. Toto umění se postupem času dostávalo velmi rychle mezi ostatní, až do té doby, co byl v roce 1707 ustanoven její zákaz. Proto se otroci snažili capoeiru zamaskovat v tanci, aby jejich páni nic nepoznali. Nácvik boje se cvičil za doprovodu bubnů v rodě, ve kterém se účastnili dva bojovníci a bojové techniky maskovali do tanečních kreací. Kopy, podmety, úhyby atd. se prolínaly, tak aby nedošlo k viditelnému kontaktu a tak jejich páni nepoznali, že se jedná o boj. Díky tomu se mohla capoeira vyvíjet dál. V roce 1808 byla i tato forma zakázána. Toto nařízení vedlo až do takové míry, že i za obyčejné pískání nebo postávání na ulici mohl být člověk zavřený na několik měsíců. A proč? Důvodů je hned několik. Quilombové byli úhlavními nepřáteli pánu, neboť přepadávali plantáže, kradli úrodu a osvobozovali ostatní otroky.

 

Podle dochovaných záznamů v době před republikou existovaly dva odlišné typy capoeiry - tradiční bahijská capoeira (dnes známá pod názvem Angola) a značně brutální capoeira (nazývána "Carioca") rozvinutá v Rio de Janeiru a Recife pouličními gangy (Maltas) a kriminálníky bez doprovodu hudby. Není se čemu divit, že zákony byly tak tvrdé. Carioca jako pouliční capoeira byla velmi nebezpečná jak pro policii, tak i pro obyčejné lidi. Velmi často se totiž stávalo, že Maltas bezdůvodně napadaly, koho chtěli. Tyto potyčky většinou končili smrtí nevinných lidí. Proto byla v roce 1809 založena Guarda Real de Polícia, královská policie, která capoeiru skoro vymýtila. Období bojů mezi policií a capoeiristy trvalo až do roku 1889.

 

Zlom v capoeiře udělal až Mestre Bimba (Manoel dos Reis Machado), který v roce 1927 založil první Akedemii Capoeiry pod názvem Centro de Cultura Física e Capoeira Regional (dnes známá jako Capoeira Regional). Po Mestre Bimbovi následoval i Mestre Pastinha. A tady se capoeira začíná dělit na dva hlavní směry Regional a Angola. V roce 1953 Getulio Vergas, tehdejší brazilský prezident, vyhlásil capoeiru za "jediný skutečný národní sport". K povýšení capoeiry na národní bojové umění a stanovení jednotných pravidel však došlo až v roce 1972.

 

Mestre Pastinha (1889-1981)

 

Vicente Ferreira Pastinha se narodil 5. dubna 1889 v Salvador Bahia v Brazílii. Mestre Pastinha se začal capoeiru učit v 10 letech, když jo jeho budoucí učitel Negro Bentinho viděl z okna, jak na ulici s jedním starším chlapcem prohrál ve rvačce, a rozhodl se naučit jej přístupy a úniky v capoeiře. Mestre Pastinha se živil téměř vším, 8 let byl u námořnictva, byl malíř, básník, trénoval šerm, hrál fotbal, byl filosof, hlídač v casinu či leštič bot ale nikdy nepřestal s capoeirou. Vždycky říkal. "Narodil jsem se pro capoeiru. Miluji capoeiru, je to jediná věc, která mi bude chybět, až umřu." V roce 1910 se otevřel sou první akademii. Černou barvu pro kalhoty a žlutou pro trička uniform přejal od jeho oblíbeného fotbalového týmu Ypiranga. V roce 1964 spolu se slavným spisovatelem Jorge Amadem vydal knihu Capoeira Angola. V roce 1973 byl vládou tehdy čtyřiaosmdesátiletý ve světě známý Mestre Pastinha vyhozen z místa, kde provozoval svou akademii. Toto místo byl později vládou předěláno na restauraci. Bylo to pro Mestre Pastinhu těžké období, musel se přestěhovat, v roce 1978 měl v rozmezí měsíce dvě mozkové mrtvice, později žil se svou ženou v pečovatelském domě pro seniory Dom Pedro P, kde 13. listopadu 1981 zemřel. Jeho pohřeb byl na jeho přání doprovázen jemnými zvuky berimbau.

Mestre Bimba (1900-1974)

 

Manuel dos Reis Machado, zvaný Mestre Bimba, se narodil 23. listopadu 1899 v Salvadoru, Bahii, syn Luize Candida Machada a Marie Martinhy do Bonfim. Jeho otec byl mistrem afrického bojového stylu zvaného Batuque, který obsahoval techniky shozů, strhů a silných kopů. Při vývoji Capoeiry Regional Bimba nejspíš převzal tyto techniky z Batuque. Okolo roku 1912 se začal učit Capoeiru Angola u kapitána obchodní lodi jménem Bentinho a v devatenácti letech se stal mistrem. Upřednostňoval boj před uměleckým provedením Capoeiry.
Díky tomu se z něj stal známý neporazitelný bojovník, vítězící nad boxery, zápasníky, ju-jutsu atd. Bimba pracoval jako přístavní dělník, i přestože neuměl číst a psát, byl to charismatický a inteligentní člověk. Většina jeho žáků byli vzdělaní mladí muži z bohatých rodin, kteří se o něm doslechli jako o známém bojovníkovi.V popředí Bimbova zájmu byl boj; soudobá tradiční Capoeira mu připadala pomalá a neúčinná. Jeho systém se vyznačoval vysokými kopy, vzpřímeným postojem, rychlostí a silou. V Regionalu byla pouze ponechána hudební složka. V historii Capoeiry byl prvním učitelem, který zavedl skupinovou výuku. Jeho žáci byli převážně bílí mladíci ze střední vrstvy. Bimba měl mezi svými žáky několik synů vlivných politiků a díky tomu si prosadil demonstraci svého stylu před vládními úředníky, a nakonec dosáhl zrušení zákazu Capoeiry. V únoru roku 1974 Mestre Bimba umírá.

zdroj: www.capoeira-olomouc.com

Vstupte zpět do IGUAZU 2009:

INFORMACE ZAJÍMAVOSTI DENÍK SPECIALITY HUDBA FOTOGALERIEŽádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014