MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

HODINY

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Däniken

Erich von Däniken

Facebook

Mochileros Pictures

Fitipaldizain

potřebujete web?

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

Tatra 815 GTC

kolem světa

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Velbloud

club & café

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Zajímavosti

Juscelino Kubitchek (Brazilský prezident českého původu)

President
Říkalo se mu
prezident - zakladatel. Mezi lidem je známý jako Žota Ká. Což jsou iniciály jména Juscelino Kubitchek. Tak se jmenoval prezident Brazílie, který v 50. letech minulého století přispěl k rychlému rozvoji země. Měl české kořeny, jeho matka byla potomkem českých přistěhovalců, z jihočeské obce Kolný. Do brazilských dějin se zapsal hlavně jako zakladatel nového hlavního města - moderní Brasilie. Brazilci na něj budou v těchto dnech vzpomínat - před třiceti lety 22. srpna 1976 totiž zahynul při autonehodě na dálnici. Juscelino Kubitchek po sobě zanechal velké dílo - celou metropoli, uprostřed níž stojí památník věnovaný tomuto velkému muži.
Postavit nové hlavní město Brazílie (Brasilia) - to byl jeden z velkých cílů prezidenta Juscelina Kubitchka, když se na konci ledna roku 1956 ujal úřadu. Tehdejší metropole Rio de Janeiro, zmáčknutá mezi strmými horami a mořem, už nestačila rostoucímu počtu obyvatel. Na území speciálně utvořeného federálního distriktu se mohlo nové hlavní město rozšiřovat zcela volně. Kubitchek chtěl také přenést rozvoj země, který se soustřeďoval jen na pobřeží, i do vzdálenějších koutů své vlasti. Ostatně plán přemístění hlavního města z Ria do vnitrozemí obsahovala už brazilská ústava z roku 1891. Ta dokonce přibližně určovala, kde by mělo budoucí nové centrum státu vzniknout. Až Juscelino Kubitchek dokázal šedesát pět let starou myšlenku realizovat.

Devět set kilometrů severozápadně od Ria de Janeiro, na takzvané centrální planině, zvedající se do tisíce metrů nad mořem, vyrostlo během tří let a pěti měsíců pod vedením architektů Lúcia Costy a Oscara Niemeyera na svou dobu supermoderní město. Kubitchek se do něj i se svým úřadem přestěhoval 21. dubna 1960. Než to ale mohl udělat, musely tisíce dělníků proměnit pustinu v alespoň částečně obyvatelné místo. Budování Brasilie se věnuje velká část expozice v památníku Juscelina Kubitchka.

"Je tam první prezidentova rezidence, což je taková dřevěná bouda, která dneska ani neexistuje. V takových polních podmínkách se začínalo. První bylo postaveno letiště, takže ten první cement, co se dovezl na stavbu Brasilie, se dovážel letecky. Teprve poté sem prosekali nějakou silnici . V okolí bylo několik málo vesnic, ale víceméně to byl opuštěný kraj," vysvětloval před fotografiemi z období výstavby nové metropole rada našeho velvyslanectví Pavel Procházka.

Některé budovy z betonu, kamene, oceli a skla navrhli architekti skutečně nápaditě - prezidentský palác Alvorada s dlouhou přístupovou rampou vedoucí přes umělý, mělký vodní příkop, budovu parlamentu se dvěma mísovitými kopulemi nad sály obou sněmoven nebo katedrálu s betonovým žebrováním, které se zvedá z kruhové základny a vytváří obrovskou růžici. Prostor mezi žebry je vyplněn mozaikovými okny. Období pěti let Kubitchkovy vlády bylo časem horečné výstavby nejen Brasilie, ale také průmyslu a dopravní infrastruktury. Kubitchek byl zakladatelem nové éry. I proto do jeho památníku na jednom z kruhových náměstí přicházejí Brazilci skoro s posvátnou úctou. Obdiv k němu cítí i pan Oto Kobielusz, český emigrant, který do Brazílie přišel v roce 1949. Začínal v Riu de Janeiro jako dělník v továrně na umělé hmoty. Dnes mu je 80 let a přestěhoval se z rušného Ria do klidnější Brasilie.

"Kubitchek byl skutečně jeden z nejlepších prezidentů. Dělal tady ten progres, donesl tady fabriku na auta a Brasilii postavil. To mu říkali, že to je hloupost, dělat to v lese, tady nic nebylo, ani cesta, ani voda, vůbec nic. Ale říkal - tady to bude a dneska to vidíte a je to pěkné město."

Prezident Juscelino Kubitchek za sebou sice zanechal velkolepé dílo, ale odevzdal zemi svému nástupci také se zahraničním dluhem 4 miliard dolarů a vysokou inflací, způsobenou vydáváním nekrytých bankovek. Vzpomínky na to dobré ale v paměti Brazilců převážily. Když se Kubitchek v srpnu 1976 zabil při autonehodě, přišlo na jeho pohřeb 350.000 lidí. Za peníze ze soukromé sbírky jeho příznivců, guvernérů brazilských států, starostů měst a tisíců obyčejných Brazilců pak nechala jeho manželka Sarah postavit památník, který dnes patří k nejpozoruhodnějším stavbám Brasilie. Nízkou podlouhlou stavbu z bílého kamene, zasazenou do umělého jezera, zdobí nízká kupole a socha prezidenta Kubitchka v nadživotní velikosti na podstavci vysokém 28 metrů.

Uvnitř památníku je možné nahlédnout do Kubitchkovy pracovny a knihovny, přenesených sem z prezidentského paláce, vystavena jsou jeho vyznamenání, osobní dokumenty a věci, které používal. Je tu i kruhová místnost se stropním oknem z fialových a červených skel. Pod ním stojí černý sarkofág s nápisem "fundador". Tam odpočívá prezident zakladatel. O Kubitchkovi se v památníku mluví s respektem a úctou. Mezi Brazilci se ale povídá i o jeho milostných avantýrách, a jak mi potvrdil rada našeho velvyslanectví v Brasilii Pavel Procházka, i to možná zvyšuje jeho prestiž.

"On byl takový prezident "ženy, víno, zpěv", proto ho Brazilci mají rádi. Nevím, jestli to byla česká nátura, nebo už brazilská."

zdroj: Český rozhlas

Vstupte zpět do IGUAZU 2009:

INFORMACE ZAJÍMAVOSTI DENÍK SPECIALITY HUDBA FOTOGALERIE


Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014