MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

HODINY

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Däniken

Erich von Däniken

Facebook

Mochileros Pictures

Fitipaldizain

potřebujete web?

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

Tatra 815 GTC

kolem světa

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Velbloud

club & café

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Zajímavosti

Vodopády Iguaçu (Brazílie, Argentina)

Vodopády Iguaçu představují největší systém vodopádů na Zemi. Leží na řece Iguaçu na hranicích mezi Argentinou a Brazílií. Voda se zde v přepadu dlouhém asi 3,7 km řítí přes okraj lávové plošiny do hloubky asi 80 metrů. V období dešťů je zde průtok asi 6500 m³/s vody a asi 280 samostatných vodopádů, v období sucha klesá průtok na 300 m³/s a vodopádů je asi 150. Největším vodopádem jsou Ďáblova ústa.


Oba státy, na jejichž hranicích vodopády leží, okolo nich vytyčily rozsáhlé národní parky (Parque Nacional Iguazú na argentinské straně a Parque Nacional do Iguaçu na brazilské straně) chránící jak vodopády tak okolí tvořené z velké části zachovaným pralesem.

Vodopády (španělsky Cataratas del Iguazú, portugalsky Cataratas do Iguaçu) jsou hojně navštěvovány turisty, pro něž byly pod vodopády zbudovány speciální lávky a pozorovatelny. Vodopády a oba přilehlé parky byly zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO.


Vodopády jsou napájeny řekou Iguazú, která pramení nedaleko pobřeží Atlantského oceánu, v brazilském pohoří Serra do Mar, v nadmořské výšce 1300 metrů. Řeka v některých místech dosahuje šířky až 1500 metrů a z horské oblasti spadá více než 500 km do vnitrozemí. Následně vyúsťuje v blízkosti měst Foz do Iguaçú v Brazílii, Ciudad del Este v Paraguayi a Puerto Iguazú v Argentině do řeky Paraná.
Před více než 135 miliony lety vznikla na ploše kolem 1 milionu čtverečních kilometrů obrovská lávová plošina. Trhlinami z nitra země z ní pak vyvřela láva, ale vulkány nikdy nevyvstaly. Dnes tuto plošinu protíná mohutná řeka Iguazú, která nechala vzniknout mohutné vodopády, jež svou šířkou 4 krát předčí slavné Niagarské vodopády ve Spojených státech amerických. Voda spadá z vulkanické náhorní roviny v několika stupních.

Zemská trhlina, na níž se vodopády nacházejí, je dlouhá 2,7 km a během období dešťů se přes ni valí až 6500 metrů krychlových vody. Celkově je vodní masa sestavena z 270 samostatných vodopádů, jež při určitém pohledu vytváří zajímavé půlkruhové panoráma. Nejvyšší Spojený vodopád se řítí z výšky 85 metrů do průrvy známé jako „Ďáblův chřtán“. Z argentinské strany vede až k jeho okraji chodník, odkud můžete tuto ohromnou vodní stěnu nerušeně pozorovat. Na vyhlídkové místo Ďáblův chřtán se můžete nechat vyvézt také malým pralesním vláčkem. Jen jednou v historii se stalo, že vodopád "vyschl". Bylo to roku 1974.

Četná ramena řeky Iguazú se proplétají mezi ostrovy a ostrůvky, které zde vznikly před mnoha miliony let uvolněním a následným odlomením lávy. Dnes leží pod bouřícími vodopády a představují jakousi výspu uprostřed divokých vod. Pod vodopády vede mezi Argentinou a Brazílií most. Pokud se po něm vydáte, dostanete se vodopádům doslova na dosah. Oblast je však protkána také četnými turistickými chodníky vinoucími se podél břehu, ale prozkoumat ji můžete i na člunech.

Větší část vodopádu – asi 2 km v půlkruhu připadá Argentině, ale nejlepší vyhlídková místa najdete na straně brazilské. Ten nejúchvatnější pohled se nabízí při západu slunce. Zdejší životní prostředí je silně spjato s neustálou vlhkostí a vodní tříští z kaskád. Tento relativně izolovaný biotop bývá nazýván jako „Kopawald“ a to podle stromu „copaifera“, který září měděným odstínem.

Národní park Iguazú má rozlohu kolem 1000 km čtverečních a jak na argentinské, tak i na brazilské straně ochraňuje vzácné pralesní prostředí. Neporušený a člověkem nedotčený prales tak ukrývá spoustu květin, mechů a pestrobarevných motýlů. Jedním z nepozoruhodnějších stromů v pralese je „jacaranda“, který dosahuje až 40 metrů výšky a průměr jeho kmene činí až 1,6 metru. Celkem se zde vyskytuje kolem 2000 různých rostlinných druhů, jako například liány, osladiče a mnoho popínavých rostlin. Botanici zde napočítali dokonce více než 60 druhů orchidejí a také četné bromelie. Mezi kameny roste bujná tráva paspalum.
Park se stal zároveň domovem a útočištěm mnoha živočichů, celkově bylo napočítáno 68 druhů savců, 422 druhů ptáků, 38 druhů plazů a 18 druhů obojživelníků. Žije zde mnoho vzácných či dokonce ohrožených zvířat, jako třeba vydra brazilská, jaguár, ocelot, tapír jihoamerický, medvěd hnědý, zmije laplatská, mýval rakožravý či jihoamerické koati. Zahlédnout můžete také divoká prasata a jeleny. Nejrozšířenějším ptákem je jihoamerický rorýs, ale početné zastoupení zde mají tukani, pestrobarevní papoušci, datli a malinkatí kolibříci. Vyskytuje se zde rovněž druh vlaštovek, který hnízdí na skalních výčnělcích mezi dunícími proudy vody.

Z tohoto paranéského typu pralesa se v Brazílii a Paraguayi dochovalo už jen kolem 5 až 10 %. Jedná se o subtropický deštný les, který kromě velkého množství živočišných a rostlinných druhů uchovává několik vegetačních pásem. Najdete zde proto jak 30 metrů vysoké stromy, tak i středně velké stromy, keře i pásmo bylin. Díky unikátním vlastnostem a své jedinečnosti byl park společně s vodopády a okolní krajinou v roce 1986 zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO.

Nejvhodnější dobou pro návštěvu tohoto národního parku je období srpna až listopadu, během prosince a ledna se teploty totiž pohybují od 26 až do 42°C. V červenci je sice chladněji, ale zase se zde častěji vyskytují mlhy. Turisté mohou v okolí parku využít možnosti ubytování v hotelech všech kategorií, v turistických ubytovnách nebo i kempech. Nedaleko vodopádů se nachází městečko Puerto Iguazú, kde můžete navštívit muzeum, které vám dá potřebné a zajímavé informace o původu hornin, flóře a fauně. Asi 12 km od vodopádů se v pralese nachází tzv. Ptačí park, kde můžete pozorovat mnoho zajímavých a raritních druhů různobarevných ptáků v jejich přirozeném prostředí.

Autor: Jana Přibylová

Vstupte zpět do IGUAZU 2009:

INFORMACE ZAJÍMAVOSTI DENÍK SPECIALITY HUDBA FOTOGALERIE

Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014