MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Facebook

Mochileros Pictures

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

KNIHOVNA

Pol Pot - Dějiny zlého snu

Philip Short - Pol Pot - dějiny zlého snu

Jméno Pol Pot se stalo synonymem hrůzy a teroru, které patrně nemají v moderních dějinách lidstva obdoby. Politický a sociální experiment vůdce Rudých Khmerů vyústil v genocidu kambodžského národa, který si Evropa spojuje především s krásami chrámového komplexu Angkor.

Za Pol Potova režimu Kambodžu zachvátilo vražedné šílenství, které za necelé čtyři roky
připravilo o život přes milion obyvatel země.
Na počátku 20. století byla Kambodža francouzskou „spící kolonií“ plnou propastných rozdílů mezi městem a venkovem. Pod třpytivým pozlátkem blahobytného života horní vrstvy se ukrývala nepředstavitelná bída rolníků a chudiny. Jakoukoli modernizaci země podkopávala všudypřítomná korupce obludných rozměrů, nevzdělanost a rezignovanost většiny obyvatel, jejichž život prostupuje théravádový buddhismus.

Zrůdný režim Rudých Khmerů se rodil dlouho a na jeho vzniku se podílela celá řada faktorů. Kambodža, po dlouhá staletí sevřená a smýkaná mezi dvěma velkými sousedy, Thajskem a Vietnamem, se stala pěšákem na šachovnici studené války. Nemalou roli v kambodžské tragédii sehrála i válka v sousedním Vietnamu. Khmerové mají sklon všechno hnát do krajnosti a polpotovský experiment s komunismem nebyl výjimkou. Žádný ultralevicový režim na světě nezrušil peníze a nezotročil vlastní národ. Za hrůzovlády Rudých Khmerů se Kambodža stala „vězením bez mříží“, z něhož nebylo úniku. Strana ovládaná všemocným diktátorem rozhodovala i o těch nejmenších maličkostech každodenního života všech obyvatel země. Většina strůjců této děsivé noční můry nikdy nebyla souzena a dál vede poklidný život.

Pol Pot je výsledkem a shrnutím dlouhodobé vědecké práce historika a dálněvýchodního korespondenta BBC Philipa Shorta, který po příčinách hrůz krvavého režimu pátral nejen v archivech, ale i v terénu. Čtenářům se dostává do rukou obsáhlá reportáž, která se opírá nejen o výpovědi očitých svědků z nejbližšího okolí kambodžského vůdce, ale i o dosud nezveřejněné informace z čínských, sovětských a vietnamských archivů.

Rok vydání 2005

Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014