MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

HODINY

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Däniken

Erich von Däniken

Facebook

Mochileros Pictures

Fitipaldizain

potřebujete web?

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

Tatra 815 GTC

kolem světa

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Velbloud

club & café

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

KNIHOVNA

Prales


Norbet Frýd - Prales

Tři muži a žena, členové vědecké expedice, kteří se vydají za archeologickými poklady mexické národní minulosti, vstupují do tropického pralesa každý s jinými představami a jiným cílem.

Tři muži a žena, členové vědecké expedice, kteří se vydají za archeologickými poklady mexické národní minulosti, vstupují do tropického pralesa každý s jinými představami a jiným cílem. Jeden v této cestě vidí jen příležitost ke splnění svých ctižádostivých plánů, druhý se soustřeďuje na zajímavé problémy práce, jiného vábí exotika a dávné sny z dětství o panenské přírodě, někdo tu hledá cosi velikého, nepojmenovatelného, snad lásku, snad smrt. Očima těchto protichůdných charakterů poznáváme fascinující krajinu, její divoké obyvatele. I sama džungle se stává jedním z aktérů dramatu, odehrávajícího se v jejich nitru. Mezi účastníky dobrodružné výpravy po stopách mayské civilizace je i dvojice Pražanů, jež dává autorovi možnost soustředit se na osobité zážitky právě českých lidí daleko od domova. Léta strávená v Mexiku i osobní zkušenost z podobných expedic zrcadlí se ve vypravěčské jistotě a poutavosti Frýdova díla. Vznikla kniha o okouzlení zámořskými pralesy, ale zároveň otázkách dotýkajících se myšlení a cítění dnešního člověka.Děj knihy se odehrává především v pralese v Mexiku v malé dřevařské osadě Gavilánu a ve starém Mayském chrámu Balumu uprostřed pralesa Anaité. Odehrává se ale také v retrospektivách jednotlivých osob, ve kterých můžeme sledovat jejich minulé i nedávno osudy a také můžeme nahlédnout do jejich vnitřních monologů.

Hlavními postavami je expedice, která se vydává do již zmíněného chrámu provést důkladnější výzkum a také, jak doufá šéf expedice doktor Speel, najít nový chrám, aby si zdokonalil svoji pověst a předběhl tak objevitele Balumu Kenzieho, který nešťastnou náhodou Speelovi Balum vyfoukl takřka přímo před nosem.

Členy expedice jsou – doktor Speel, jeho žena Milada, který je emigrantkou z Čech, kde utekla před fašistickým režimem po smrti jejího milence Hanuše, ke kterému se neustále ve svých vzpomínkách vrací, František, který je také Čech – touží po Miladě a doufá, že se s ním vrátí zpět do Čech, malíř Miguel, který má takový charakter neutrální postavy, který se nepřiklání ani k jedné straně, ovšem je dobrý přítel Františka.

Expedice nejprve trčí v táboře v Gavilánu, kde netrpělivě čekají na mezky, kteří je zavezou k jejich cíli a pozorují všední den v táboře dřevorubců a jejich rodin.

Když se po několika mučivých dnech vydají na cestu divokým pralesem, potkají Lakadonce, kteří jsou potomci nejpůvodnějších indiánů. Jejich velitel Paco Pancho doprovází expedici a je osobním průvodcem doktora Speela, který se neustále z Paca snaží vydolovat pozici dalšího chrámu. Nedaří se mu to a expedici se nachýlí ke konci, o to víc, když jedovatý had kousne Miguela do kotníku. Speelovi společně s malým sluhou Miltiadem zůstanou v táboře, zatímco se ostatní vrací zpět do tábora, kde vypukly nepokoje o jídlo a peníze.

Konečně, když přiletí tolik očekávané letadlo, přiřítí se z lesa vyděšený Miltiades s osobními věcmi Speelů.

František společně s průvodcem Felipem vrátí zpátky, kde najdou mrtvého Speela, který pravděpodobně spáchal sebevraždu kvůli nenaplněným snům a zklamání z nenalezení nového chrámu. Milada je pryč, stejně jako tábor Lakadonců.

Kniha tedy končí docela smutně a napůl i otevřeně.

Kniha se mi líbila i nelíbila. Bylo určitě zajímavé sledovat povahy nejrůznějších postav a jejich vlastnosti v extrémních podmínkách. Ale na druhou stranu jsem čekala opravdu něco více dobrodružného a více popisů pralesa a památek, právě proto jsem si tuto knihu vybrala. Ale nelituji toho, že jsem ji četla…

Napsala: Faltuska

Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014