MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

HODINY

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Däniken

Erich von Däniken

Facebook

Mochileros Pictures

Fitipaldizain

potřebujete web?

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

Tatra 815 GTC

kolem světa

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Velbloud

club & café

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

KNIHOVNA

Sníh z Bogoty

Juraj Liška, Jiří Roth - Sníh z Bogoty (Dva roky v Kolumbii)

Procestovat Kolumbii od severu k jihu a od západu k východu znamená navštívit všechny přírodní regiony – Karibik, Pacifik, Andy, Orinoko, Amazonii – které nabízí Jižní Amerika, seznámit se s veselými a dobrosrdečnými lidmi všech rasových skupin a umožňuje pochopit příčiny vleklých vnitropolitických problémů. Juraj Liška na základě dvouletého pobytu vyvrací ve své knize názor, že každý cizinec bude v této zemi okraden, unesen nebo v horším případě zastřelen. Kolumbii představuje jako zemi extrémních protikladů.

Kolumbie je zemí mnoha mnoha tváří – střídají se tu malebné ostrůvky teplého Karibiku, tmavé vody Pacifiku, mohutná hradba And s ledovcovými a sopečnými velikány, hluboké kaňony divokých řek, ledovcová jezera s barvou nejkrásnějších kolumbijských smaragdů, předhůří s plantážemi nejkvalitnější kávy na světě, koloniální vesničky, neprostupné tropické deštné lesy Orinoka a Amazonky s četnými indiánskými komunitami či moderní velkoměsta s luxusní architekturou kokainových magnátů a nočním životem v rytmu jihoamerické salsy a kolumbijského vallenata.
Pohled na Kolumbii očima studenta, který v ní strávil dva roky. Procestujeme s ním celou zemi, poznáme specifika místní kultury a budeme svědky založení první snowboardové školy. Vzhledem k tomu, že Kolumbie je tropickou zemí, je sjíždění ledovců pro domorodce něčím víc než jen obyčejným dobrodružstvím.
Juraj Liška je absolvent Přírodovědecké fakulty UK v Praze, zúčastnil se expedice s doc. Janským, která nalezla nové prameny Amazonky. Latinská Amerika mu učarovala, v roce 2000 získal stipendium na univerzitě v Kolumbii. Tam strávil dva roky. Podařilo se mu vstoupit do míst, ovládaných guerillou, nafotit 5000 fotografií, natočit několik filmů pro místní TV, založit snowboardovou školu (nad 5000 m n.m. je v Kolumbii ledovec) a stát se v této zemi patrně nejslavnějším Čechem. Autor publikuje články v časopisech, pořádá přednášky.
 
Díky svému dvouletému pobytu v zemi, kam se dostane jen málo lidí, ale která oplývá krásami přírody (karibské pobřeží vedle Kordiller), měl Liška příležitost setkat se s členy partyzánského odboje, guerillas, a dostat se do míst, která jsou ovládána kokainovými králi. Jeho projekt snowboardové školy se stal v Kolumbii hitem.
Kniha zajímavým a nenásilným způsobem kombinuje několik "chytlavých" témat - cestopis ze země, kam se ani řada dobrodruhů neodváží a o níž běžný člověk jen ví, že je tam nebezpečno, prvek módního extrémního sportu (snowboarding v 5000 metrech a sandboarding), téma osudů Čechoslováka, který se proslavil v cizině. Navíc se nejedná o tuctový cestopis někoho, kdo v daném regionu strávil pár týdnů a pak načetl spoustu knih, ale o autentické zážitky člověka, který měl možnost danou zemi poznat velmi zblízka a na vlastní kůži po delší dobu.

Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014