MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

HODINY

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Däniken

Erich von Däniken

Facebook

Mochileros Pictures

Fitipaldizain

potřebujete web?

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

Tatra 815 GTC

kolem světa

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Velbloud

club & café

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Speciality

Krétská kuchyně

Krétská kuchyně
Krétská kuchyně je v mnoha ohledech totožná s řeckou, ale na řadě pokrmů si můžete pochutnat jen na tomto ostrově. Krétská kuchyně, jejíž základem je olivový olej, čerstvé bylinky, česnek, zelenina, sýr, chléb a víno, je považována za nejzdravější v celém Středomoří.
Typickou řeckou zeleninou jsou lilky (melitsánes) a artyčoky (angináres). Na saláty se používají rajčata, hlávkový salát, chřest a olivy. Bílý chléb (psomi) se podává ke každému jídlu. Celozrný chléb (paximadi), který je tvrdý jak kámen se před jídlem namáčí do vody. Z krétských ovčích a kozích sýrů (tiriá) je nejznámější feta, méně pak jemné anthótyro a manoúri nebo těžší a ostřejší graviéra.

Hodování můžete začít teplým či studeným předkrmem (mezes) nebo polévkou (súpes). Běžným předkrmem jsou na Krétě velmi oblíbené saláty, které se na stůl přinášejí na několika talířích, z nichž si nabírají všichni hosté. Mezi klasické předkrmy patří choriatiky - selský salát z rajčat, okurek, cibule, hlávkového salátu a oliv zalitý olivovým olejem a ozdobený ovčím sýrem feta, nebo tsatsiky - čerstvá strouhaná okurka s jogurtem a česnekem. Nejběžnější polévkou je avgolémono - kuřecí vývar s citronovou štávou a vejcem, oblíbená je také hustá fazolová polévka - fasoláda.

Jako hlavní chod můžete vyzkoušet třeba oblíbený nákyp (entrádes) z lilků, mletého masa, brambor a zalitý bešamelem - musaku nebo velmi rošířený gíros - maso grilované na otáčivém svislém rožni, zabalené do chlebové placky pita a souvláki - masové špízy opékané na rožni.

Ačkoliv je Kréta ostrov, čerstvé ryby tu jsou vzácností a jsou proto drahé. Cena téměř vždy závisí na váze.

Nejběžnějším dezertem (dessér) je čerstvé ovoce podle sezony a jogurt s medem nebo ovocem. Jako dezert se také podává sladký orientální zákusek baklava.

Národním nápojem je ledově vychlazená obyčejná voda. V letních měsících je osvěžující také ledová káva frappé.

Nejběžnějším nápojem je víno, které se pěstuje na Krétě více než tři tisíce let. Můžete ochutnat i retsinu - bílé víno s příchutí pryskyřice, což není typicky krétská, ale řecká specialita. Typicky krétskou pálenkou ze slupek vinných hroznů je rakie (rakí), likér podobný italské grappě. Jako aperitiv se obvykle podává anýzovka ouzo, buď čistá ("azpo pato") nebo s ledovou vodou - v tom případě dostává mléčné zabarvení.

zdroj: www.kreta.tripidipi.cz

Vstupte zpět do KRÉTA 2009:

INFORMACE  ZAJÍMAVOSTI  DENÍK  SPECIALITY  HUDBA  FOTOGALERIE
Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014