MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Facebook

Mochileros Pictures

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Speciality

Retsina (Řecko)Retsina
(řecky Ρετσίνα) je typické řecké, nejčastěji bílé víno s přídavkem borovicové pryskyřice, která mu dává velice specifickou chuť. Podle tradice sahá historie způsobu jeho výroby do starověku, přičemž měl být objeven náhodou: pryskyřice používaná k utěsnění vinných nádob pronikla do vína a ovlivnila je.
Retsina - jedni ji nenávidí, druzí milují , někomu páchne , jiní jsou nadšení z její vůně a chuti po pryskyřici.

Jak to asi začalo?
Řecké vinařské umění je nejstarší v Evropě a byli to právě Řekové, kteří vše naučili Římany . Ti poté rozšířili své znalosti při svých válečných taženích po celé Evropě.
Retsina sama je známa již z doby přes 3000 lety a proslavila řecké vinařství po celém světě. A jak už to bývá, Retsina vznikla svým způsobem náhodou.Amfory v kterých bylo víno skladováno, bylo potřeba uchránit před přístupem vzduchu. Byla použita pryskyřice, kterou se utěsnily netěsnosti v nádobách s vínem. Aroma pryskyřice však ovlivnila ovlivnila chuť a vůni vína a Retsina byla na světě.
Situace na světovém trhu dnes nahrává spíše tradičním odrůdám jako jsou Chardonnay, Cabernet Sauvignon nebo Pinoty. To ovšem neznamená, že zde není místo pro Retsinu. I řečtí vinaři pochopili, že jediná cesta k úspěchu je cesta kvality, proto je i Retsina čím dál kvalitnější a dá se říci, že si získává nové příznivce a pomalu se zbavuje své nálepky nepříliš kvalitního vína. Dříve nebylo vyjímkou, že se ze špatného vína vyrobila Retsina.  Při její výrobě přitom záleží nejen na kvalitě vína jako základního produktu, ale i na kvalitě pryskyřice. V rámci EU se Řekům podařilo získat pro Retsinu označení víno přírodní, ač by správně měla mít označení víno aromatizované.Dnes se totiž nezískává příchuť pryskyřice klasickým způsobem, naopak se pryskyřice přidává už během kvašení.

Retsina má v Řecku tradici starší více než 3 000 let, je tak jedinečnou specialitou řeckého vinařství. Z antických dob se uchoval zvyk uzavírat amfory s vínem pomocí pryskyřice, která chránila víno před účinkem vzduchu. Aroma pryskyřice však přešlo do vína a jeho delší trvanlivost byla přisuzována právě účinku pryskyřice. Tento zvyk se uchoval až do dnešních časů, kdy se piniová pryskyřice přidává do vína již během kvašení. Za nejlepší pryskyřici je považována ta, která pochází z Attiky, Evie, Viotiky. Retsina se v drtivé většině připravuje jako bílé víno, ale také jako víno růžové. Vyrábí se odrůdy vinné révy Savatiano. Toto víno patří mezi hlavní produkty řeckého vinařství a ve světě je velmi známé a oblíbené. V rámci Evropské unie bylo tomuto vínu přiděleno označení tradičního zpracování řeckého vína Tradicional Appellation. Protože je Retsina nejprodávanějším a nejznámějším řeckým vínem, je její vliv na ostatní řecká vína značný. Vysoce kvalitní řecká vína zůstávají neznámá a mnoho lidí hodnotí všechna vína této země, aniž by je chutnala, jako vína upravovaná pryskyřicí. Nejlepším uzemím pro tato vína je uznáváno Attika, Euboi, Viocie ve vinařské oblasti Středního Řecka, odkud pochází nejkvalitnější piniová pryskyřice. Růžová varianta Retsiny se nazývá KOKKINELI. Retsina je je připravována z 85% z vinné odrůdy Savatiano Rhoditis.

Retsina se pije jen tak, s vodou jako vinný střik, mladí si jí zalévají kolou ( česky řečeno Houba s pryskyřicí). Používá se jako aperitiv, hodí se k salátům, rybám a v podstatě je to víno, které zkrátka patří  k řecké kuchyni.

Vstupte zpět do KRÉTA 2009:

INFORMACE  ZAJÍMAVOSTI  DENÍK  SPECIALITY  HUDBA  FOTOGALERIE
Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014