MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Facebook

Mochileros Pictures

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Zajímavosti

Soutěska Samaria

Železná vrata
Soutěska Samaria je národní park na ostrově Kréta, je jednou z hlavních turistických atrakcí ostrova. Nejužší místo soutěsky Samaria měří pouhých 2,5 m. Na všech obtížnějších částech soutěsky jsou pro turisty vybudovány chodníčky a ochranné sítě proti padajícím kamenům.
Soutěska se nachází v prefektuře Chania v jihozápadní části Kréty. Jedná se o jedno z mála míst, které "musí" každý návštěvník projít. Procházka začíná na "Omalos plateau" a končí u Libyjského moře ve vesnici Agia Roumeli, kde turisté nasednou na loď a dopraví se do jedné z blízkých vesniček, které mají dopravní spojení po silnici. Celá procházka trvá cca 7 hodin, délka trasy je necelých 17 km.

Kolem soutěsky Samaria je nejznámější krétský národní park s relativně zachovalým původním rostlinstvem. Hory kolem Samarie se jmenují Levka Ori (Λευκα Ορη), je to nejzápadnější ze tří významných krétských pohoří.

Klasický výlet vypadá tak, že ráno vyjedete do hor, pak se chvíli kocháte rozhledem, načež začnete sestupovat sešupem do údolí. K večeru dojdete k moři, kde si musíte pronajmout loď, protože po břehu údajně nevede žádná cesta. Nejjednodušší je zařídit si celý výlet do Samarie i s odvozem u nějaké místní cestovky. Měli byste se vejít do třiceti euro, ale v ceně nemusí být vstupné do parku 3,5€ a dokonce ani cena lodního lístku. České cestovky nabízejí Samarii jako fakultativní výlet, ale obvykle za to chtějí 40 až 60 €.

Stezka v soutěsce je místy velmi úzká a jednosměrná. Začíná se ve vesničce Xiloskalo (Ξιλόσκαλο). Nejlepší je vyrazit brzo (kolem osmé) a jít rychle, nebo naopak později (kolem jedenácté) a jít pomalu. Kolem deváté a desáté startují největší davy.

Uprostřed soutěsky neobydlená vesnička Samaria.

Nejužší místo soutěsky se nazývá Železná vrata.

Vstupné do parku stojí 3,5€ (nebo 5€, údaje se liší) a na výstupu se odevzdává ústřižek, aby bylo jasné, že tam nikdo nezůstal. Cestou se mnohokrát překonává říčka a cesty jsou kamenité. Část cesty v soutěsce vede korytem říčky. Chce to rozhodně dobré boty a středně dobrou kondici (naštěstí se jde dolů). Cestou se prochází opuštěnou vesnicí Samaria a pak se jde do nejužšího místa, Železné brány (Sideroportes). Dole je pak stará opuštěná vesnička s kostelíkem a kamenným můstkem.

Dole u moře jsou hospůdky a pláž, jmenuje se to tam Agia Roumeli (Αγια Ρυμέλη). Jezdí odsud lodě do Chora Sfakion a možná i jinam. Agia Roumeli je prý nejkrásnější večer, když všichni ti turisté odplují. Je tu pár hotýlků. Z Agia Roumeli do Chora Sfakion se dá dobře doplout lodí, ale pěšky se to dá projít také, cesta vede přes Agios Jannis. Řekové provozující lodní dopravu existenci této cesty tají, aby vydělali.

Varianta názvu: Samaria gorge, řecky: Φ. Σαμαριάς

Samaria

Vstupte zpět do KRÉTA 2009:

INFORMACE  ZAJÍMAVOSTI  DENÍK  SPECIALITY  HUDBA  FOTOGALERIE
Poslední komentáře
16.06.2015 18:38:15: Samozřejmě. To bylo a je se mnou. Můžeme popovídat na toto téma. 8-O rychla pujcka sms
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014