MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

HODINY

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Däniken

Erich von Däniken

Facebook

Mochileros Pictures

Fitipaldizain

potřebujete web?

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

Tatra 815 GTC

kolem světa

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Velbloud

club & café

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Speciality

LAO LAO

Silná pálenka Lao lao neboli lao whisky se pálí z fermentované rýže a obsah alkoholu se pohybuje mezi 25 až 75 %, nejčastěji se však setkáte se 40-50 % mokem. Jeho chuť není nepodobná většině českých podomácku pálených destilátů. Silná pálenka pořádně rozohní vaše vnitřnosti a na jazyku vám zanechá nasládlou chuť s jemnou příměsí rýžového aroma.Laos: Lao Lao whisky z rýže

Hadi a štíři

Tradice výroby whisky zde sahá hluboko do historie. Archeologové zde našli keramické nádoby datované na přelom tisíciletí a je docela dobře možné, že už v té době sloužily k fermentaci rýže. Způsob výroby se od prehistorických dob příliš nezměnil. Ve stínu palem kvasí rýže v hliněných sudech staletím prověřených tvarů. Ženy stejně jako před staletími dohlížejí na správný proces fermentace a muži pak na břehu Mekongu sledují destilaci a provoz na řece. Jediné, co přibylo, jsou stánky s lahvičkami podivuhodných tvarů s tekutinami nejrůznějších barev. Některé s nápisy typu 100% originál lao lao nebo lao standard alkohol 50%, jiné s nejrůznějšími živočichy, jako jsou hadi, pavouci a štíři.

V laoských rodinách se lao lao tradičně servíruje bez příměsí do malých sklenic a zapíjí se čistou vodou. Pije se kdykoli během dne, i když konzumace na závěr večeře je nejčastější.

Oběť duchům

V době náboženských svátků a jiných světských oslav spotřeba lao lao prudce stoupá. Poklidný běh života Laosanů a jejich stále přetrvávající víra v mocné přírodní síly se promítá i do obřadného způsobu servírování. Na začátku nalijí trochu na podlahu nebo na starý talíř jako oběť duchům a teprve poté pomalu pijí. První kalíšek vždy na ex. Když vám hostitel nabídne lao lao, musíte přijmout alespoň jeden kalíšek, a to i pokud jste abstinenti. Odmítnutím nabízeného drinku totiž můžete urazit domácí duchy.

složení:

Silná pálenka

Lao lao neboli lao whisky se pálí z fermentované rýže a obsah alkoholu se pohybuje mezi 25 až 75 %, nejčastěji se však setkáte se 40-50 % mokem. Jeho chuť není nepodobná většině českých podomácku pálených destilátů. Silná pálenka pořádně rozohní vaše vnitřnosti a na jazyku vám zanechá nasládlou chuť s jemnou příměsí rýžového aroma.

9/2006 Autor: Anna Šmídová/Lidé a země

Naše loď se blíží k vesnici posazené na vysokém břehu Mekongu. Již zdálky cítíme kouř stoupající z několika ohnišť.

Skupinky vesničanů na říční pláži přikládají pod zrezivělými sudy, z nichž trčí změť bizarních kohoutů a hadiček. Proces výroby lao lao se blíží ke zdárnému konci. Jsme v Ban Xang Hai, vesnici proslavené výrobou laoské whisky.

Panáka či láhev tohoto oblíbeného elixíru koupíte takřka kdekoli. Můžete si vybrat skladnou placatku i pětilitrové „rodinné“ balení, tradiční průzračný mok, variantu ochucenou bambusem nebo citronovou trávou či speciální narůžovělé lao lao vyráběné z fialové varianty rýže. Nejnovějším hitem, zvláště v turistických oblastech, jsou míchané drinky, jejichž základem je lao lao. Je libo lao piňa coladu, nebo radši lao cuba libre?

Lao lao se vyrábí ve státem kontrolovaných palírnách pod značkou Lion. Oficiální orgány však kontrolují pouze mizivou část výroby. Při toulkách Laosem tak narazíte takřka v každé vesničce na domácí palírnu sestávající z hliněných nádob s kvasící rýží a kovových barelů s kohoutkem, pod nimiž je udržován oheň. Destilace probíhá přímo pod širým nebem nebo pod jednoduchým přístřeškem ze dřeva a vlnitého plechu. Přesně tak to vypadá i v Ban Xang Hai, vesnici na břehu Mekongu nedaleko Louangprabangu. Díky výhodné poloze na křižovatce turistických tras se pro návštěvníky ze Západu stala vesnice takřka synonymem pro lao lao a v brožurách cestovních kanceláří se prodává pod jménem whisky village (vesnice whisky).
Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014