MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

HODINY

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Däniken

Erich von Däniken

Facebook

Mochileros Pictures

Fitipaldizain

potřebujete web?

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

Tatra 815 GTC

kolem světa

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Velbloud

club & café

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Speciality

Rýže

Rýže je považována za báječnou pochoutku a samozřejmě jako hlavní jídlo. Je základní potravinou. Když se lidé svolávají ke stolu, říkají "je čas jíst rýži". Průměrný Thajec spotřebuje ročně 160 kg rýže.
Jasmínová rýže - Khao chao


Není to parfémovaná rýže po jasmínu. Jedná se o odrůdu rýže trošku ořechové jemné chuti. Prvotřídní dlouhozrnná rýže, pochází se středního až jižního Thajska.

Černá klihovitá rýže - Kao niow dam

Rýže s velmi výrazným aroma ořechů, používá se hojně k výrobě sladkých pokrmů, většinou v kombinaci s kokosovým mlékem nebo medem. Klasický dezert vyráběný z této rýže Khao mow rang se prodává na všech tržištích po celém Thajsku.

Klihovitá rýže - Kao niow - "LEPKAVÁ RÝŽE"

Velmi dobrá rýže - jak jinak - ze středního až severovýchodního Thajska. Lepkavá rýže, velmi hojně používaná také v Laosu.

Rýži v restauraci dostanete jako základ a to v talíři před sebe. Přílohy, omáčky, zelenina, polévky a maso se podává do středu stolu. Bez ohledu, kdo si jaké jídlo objednal, je zvyk si brát spousta příloh na "svoji" rýži a pak je pojídat. Má to své výhody. Porci si určujete sami, neurčuje ji tedy kuchař (což u nás vede k přejídání) a během jídla poznáte několik různých chutí.

Samozřejmě takto strávený oběd není jen jídlo, ale je to vychutnávání pokrmu a společenská záležitost, při níž projevujete svoji úctu ke spolustolovníkům (nač jíst rýži s někým, koho nemám rád). Dobře si popovídáte, najíte, vyjádříte úctu a najdete uspokojení.

Tip - rýžová polévka


Rýžová polévka je častá snídaně mnoha Asiatů. Je jemná a lahodná. Pochází původem z Číny, ale je rozšířená po celé jihovýchodní Asii. Tento recept se liší přípravou dle oblastních zvyků:

Asi 0,3 l vody necháme vařit, přidáme trochu masa (ryba, kuře) na kousky trochu rybí omáčky, vařenou rýži a vaříme asi 3 minuty. Přidáme kousek cibule nakrájené na kolečka, pepř, znovu trochu vařené rýže, trochu čerstvé zelené petržele. Vaříme další cca. 3 minuty, na talíři přidáme hrst sušené cibule nebo čerstvě smažené cibule. Super vyprošťovák z kocoviny ale i slavnostní jednoduchá polévka.

Rýži vaříme nejlépe v rýžovači, kde zrno rýže nepraskne. Rýže se nezničí varem a zachová si svoji chuť spousty hodin. Cena hrnce se pohybuje okolo 700 - 3.000 CZK. Velmi dobrá investice! Budete mít doma dobře uvařenou rýži.

Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014