MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

HODINY

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Däniken

Erich von Däniken

Facebook

Mochileros Pictures

Fitipaldizain

potřebujete web?

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

Tatra 815 GTC

kolem světa

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Velbloud

club & café

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Speciality

Thajská kuchyně

Thajská kuchyně je světově proslulá a snad nikdo by neměl opouštět zemi bez toho, aby ochutnal některou thajskou specialitu. Thajci svoji kuchyni milují a jídlo je pro ně malým obřadem. Je to pastva nejen pro oči, ale i pro žaludek. Už jsi jedl? To je v Thajsku asi nejčastější fráze, kterou uslyšíte.

Tak jako v jiných zemích, i v Thajsku se kuchyně odlišuje podle regionů. Odlišná je také tzv. kuchyně “nízká” nebo “vysoká”, něco jako pokrmy pro obyčejné lidi a pokrmy královské.

Pamatujte ale na to, že naprostá většina pokrmů bývá silně okořeněna, protože všechno, co není dostatečně ostré, nepovažují Thajci za dobré jídlo.Thajská kuchyně má mnoho shodných prvků s kuchyní indickou nebo čínskou, thajské pokrmy jsou však obecně ostřejší než jídla čínská a mají kratší dobu přípravy, než jídla indická. Hojně se používá česnek a chilli, zejména Phrik khii nuu. V hojné míře se také používá kari koření – gaeng. Thajci rádi používají pepř, bazalku, zeleninu, arašídy, koriandr, kokosové mléko, citrónou šťávu, tamaryšek, citrónovou šťávu nebo rybí omáčku – náam plaa, vyrobenou z ančoviček, a další řadu exotických surovin, to vše dodá pokrmu ten správný “říz”. Mezi oblíbené druhy masa patří vepřové a drůbež. Stejně tak oblíbené jsou mnohé druhy ryb a produktů moře. Jednou z nedůležitějších součástí zdejší kuchyně je rýže - khao. Podává se skoro ke každému pokrmu.

Thajci si na své rýži velice zakládají, zejména dbají na správnou teplotu a dobu vaření. Normální bílá rýže se nazývá khao jao a existuje mnoho druhů a kvality. Nejkvalitnější thajská rýže je známá jako khao hawm máli neboli jasmínová rýže. Má nasládnou chuť a už při vaření láká svojí krásnou vůní. Na severu a severovýchodě země je rozšířená také lepkavá rýže, která se používá pro přípravu některých specialit. Hrubá, tmavá rýže se v Thajsku používá pouze pro vězně a prasata. Jako příbor ke konzumaci rýže se používá vidlička a lžíce, vidlička v levé a lžíce v pravé ruce. Ke konzumaci lepkavé rýže použijte klidně rukou.

Thajské jídlo je většinou podáváno s velkým množstvím různých omáček a dresinků. Je to například phrík bon – pasta z červeného pepře, thúa bon – pasta z arašídů, ocet s plátky chilly – náam som Phrík, rybí omáčka s chilli – náam plaa phrík nebo velmi ostrá oranžovočervená omáčka zvaná náam phrík sii raachaa. Dostat můžete i sójovou omáčku, ale ta se zde používá spíše k čínským pokrmům. Velký přínos pro kulinářské umění jsou i thajské polévky. Nejznámější je tom yam – kyselá polévka, která se připravuje s nejrůznějšími druhy masa, její nejznámější verze je však s krevetami – tom yam goong. Základem polévky je vývar z citrónových listů, šťáva z limetek, citronela, rybí omáčka a chilli papričky.

Velmi oblíbené jsou také saláty – yam. K jejich výrobě se používá jak zelenina, tak různé druhy masa nebo ryb. Vše se dochucuje různými omáčkami nebo citrónovou šťávou. Jako dezert se většinou podává některé z místních moučníků – kanom. Připravují se nejčastěji z kokosu a bývají hodně sladké. Je proto vhodnější zakončit některým z nepřeberného druhů ovoce, vybrat si můžete banán, durian, guávu, liči, jack fruit, mango, papayu, ananas, rambutan, broskve, jahody, kokos nebo některé exotické ovoce, jako je star fruit, tamaryšek, sapoddila, santol, jujube, tangerine a další.

Rovněž zeleniny je zde nepřeberné množství – hlávkový salát, okurka, dýně, paprika, cibule, česnek, ředkev, kapusta, celer, zelí, žampióny, fazole, kukuřice, hrách, špenát, rajčata, baklažán nebo taro. Samozřejmě, že nesmíme zapomenout na speciality pro opravdové labužníky. V Thajsku můžete ochutnat vše od sarančat po žáby. Můžeme tvrdit, že zdejší kuchyně je opravdu fascinující, a již mnoho návštěvníků se přesvědčilo, že také velmi zdravá. Můžete jíst až k prasknutí, a většinou nepřiberete ani kilo, spíše naopak.

Kuchyně jižního Thajska

Kuchyně jižního Thajska je poměrně odlišná od zbytku země. Stejně tak jako místní kultura, tak i kuchyně nese v sobě prvky čínského, indického a malajského vlivu. To vše ovlivňovalo tradiční thajskou kuchyni a výsledkem je delikátní kuchařské a labužnické dobrodružství.

Kuchyně jižního Thajska je velmi kořeněná a obsahuje mnoho kari. Velmi oblíbené jsou zde plody moře a ryby vůbec - krabi, ústřice, humři, chobotnice a škeble. Dobré kvality dosahuje i místní vepřové, kuřecí a kachní maso. Mezi speciality se zde řadí muu yaang, pokrm, který se obyčejně konzumuje ráno (jedná se o vepřové pečené na medu), společně se silnou ko-pii - kávou. Mezi velmi oblíbené pokrmy se řadí také malajské kari kaeng kari kai, s kuřetem a kořeněná, kyselá garnátová polévka tom yam goong.

Ochutnat zde můžete i celou rybu - pečenou, grilovanou nebo dušenou s česnekem, zázvorem a zeleninou. Velmi typické jsou i saláty z plodů moře. Tom pla muk se skládá z osmažených sušených chobotniček s plátky manga, cibule, ořechů, chilli a limetkového džusu, zatímco yam pla muk sok je uvařená čerstvá chobotnička s rajčaty, chilli a limetkovým džusem. Goong tort gatiam jsou grilované krevety se smaženým česnekem a yam wun sen je nudlový salát s kraby a garnáty.

Mezi nejznámější thajská jídla patří:

* Pad Thaj - smažené nudle s vejcem, ořísky a limetkou
* Tom Yam (kaj,kung,mů,talé - kuřecí, krevety, vepřové, mořské plody) - pálivá polévka
* Kcháu pad (kai,kung,mů,talé - kuřecí, krevety, vepřové, mořské plody) - smažená rýže
* Som Tam - pálivý papájový salát
* Kéng kchíjou ván kaj - Zelené kari s kuřecím masem
* Kaj pad med mamuang - kuřecí maso s oříšky kešu a rýží
* Láb kaj - rýže s kuřecím masem a mátovými lístky
* Jam talé - pálivý salát s mořskými plody

Jak stolovat?

Pro Thajce je jídlo společenská událost, nikdy nejedí sami a raději v restauraci než doma. V příboru chybí nůž, pravá ruka drží lžíci, levá vidličku. Mnoho jídel se jí hůlkami, lepkavá rýže rukama.

Obyvatelé Thajska velmi dbají na etiku během jídla. Dbejte na správné držení vidličky – vždy v levé ruce. Pravá ruka je nečistá, používá se k omývání intimních partií po vykonání potřeby a smí se v ní držet jen lžíce. Většinou se podávají všechny chody najednou ve větších miskách a všichni si z nich společně nabírají to, na co mají chuť. Kromě vidličky můžete také použít tradiční hůlky, ale chce to trochu cviku a šikovnosti.

Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014