MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

HODINY

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Däniken

Erich von Däniken

Facebook

Mochileros Pictures

Fitipaldizain

potřebujete web?

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

Tatra 815 GTC

kolem světa

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Velbloud

club & café

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Zajímavá místa

Phonsavan a Planina džbánů (Laos)

Plain of Jars
Planina džbánů
. Ve světě archeologů jedno z nejzáhadnějších a nejslavnějších míst jihovýchodní Asie. Dlouho se o ní nemluvilo. Upadla v zapomnění během dlouhých let válečných konfliktů. Vedly se tu koloniální války, od roku 1964 tu probíhaly vojenské operace americké armády a CIA. Koncem šedesátých let nebyla snad ani jediná zpravodajská relace bez souhrnu vývoje vojenské situace na Planině džbánů.

Nelze také zapomenout ani na partyzánské oddíly, které tu existovaly až do devadesátých let.

Archeologové dobře vědí, že v provincii Xieng Khouang ve středním Laosu je jedna z největších záhad jihovýchodní Asie. V okolí města Phonsavan se nachází přibližně 20 nalezišť ohromných kamenných džbánů. Z města stačí ujít pár kilometrů a dostaneme se na nejznámější naleziště nazvané Thong Hai Hin (Site 1). Zde je roztroušeno celkem na 250 kamenných džbánů s hmotnostmi od 600 kilogramů do jedné tuny. Výšku mají různou, ale v průměru tak kolem jednoho metru, jsou duté a bez problémů by si do nich stoupnul člověk. Tedy do těch větších určitě. Jsou zhotoveny z jednoho kusu kamene. Některé jsou ze žuly, jiné z třetihorního slepence nazývaného molasse, který je podobný pískovci. Tyto horniny se ale zde v blízkosti nevyskytují, nejbližší naleziště je v horách oddělující provincie Xieng Khouang a Luang Prabang, které jsou vzdálené desítky kilometrů. Procházím mezi džbány a zjišťuji, že jsou mezi nimi rozdíly. Některé mají na vrcholu, kde je otvor, vytesaný rantl. K čemu měl sloužit je otázka. Ale na jednom džbánu leží kamenná poklička, která obsah džbánu chrání před okolním světem. Možná proto ten rantl, aby nespadla. Ovšem při její váze by ji těžko někdo shodil. I zde na tomto nalezišti jsou bohužel vidět stopy vietnamské války. Dopadla sem bomba, která několik největších džbánů poškodila a v blízkém kopci jsou ještě dnes vidět vykopané vojenské zákopy.

Toto naleziště není jediné. V okolí je podobných míst přibližně dvacet, na některých je džbánů jen několik, jinde jsou jich desítky. Nikde jich ale není tolik jako na tomto prvním nalezišti. Turisty jsou ještě oblíbená naleziště Hai Hin Phu Salato (Site 2), kde je k vidění 90 džbánů, a Hai Hin Laat Khai (Site 3), kde je 150 džbánů. Důvod oblíbenosti je jednoduchý - jsou také blízko města a dají se lehce najít.

Zastavme se na chvíli u toho, jak se k těmto džbánům stavějí archeologové. Odhadují, že džbány jsou staré 2000 let. Ovšem absence jakéhokoliv organického materiálu, který by měl s džbány souvislost (kosti, zbytky jídla), dělá jejich datování velmi nejisté. Jediné, co zde archeologové nalezli, byla bronzová soška lidských tvarů. Takže jak jejich stáří, původ, i účel je de facto neznám. Vzniklo několik teorií, na co se džbány používaly, ale žádná nebyla archeologickými výzkumy podložená - teorie říkají, že byly používány jako sarkofágy, nebo pro kvašení rýžového vína či jako sýpky na rýži. Předpokládá se, že by mohly mít souvislost s nalezenými megality podél silnice číslo 6 směrem na město Sam Neua a s velkými kamennými objekty ve tvaru bubnů, které byly nalezeny v provincii Luang Prabang.

Jestli někdo má jasno o vzniku a účelů džbánů, tak jsou to místní obyvatelé. Místní legenda totiž vše osvětluje. V 6. století zde byl vládcem krutý Chao Angka. Vzhledem ke krutosti vládce se na pomoc vesničanů z kmene Pakan vydal laosko-thajský hrdina Khun Jeuam. Přišel do této oblasti z jižní Číny a zlého vládce Chao Angka porazil. Vítězství chtěl oslavit pomocí rýžového vína. Proto nechal vyrobit tyto džbány, které byly použity pro jeho kvašení. Jako materiál byla použita speciální hmota - směs z buvolí kůže, písku, vody a cukrové třtiny a výrobky byly následně vypáleny v blízké jeskyni, které byla pro tento účel přeměna na pec.

Ať je skutečnost jakákoli, návštěva tohoto mystického a magického místa je rozhodně nezapomenutelným zážitkem.

www.plainofjars.net

Vstupte zpět do MEKONG 2007:

INFORMACE ZAJÍMAVOSTI DENÍK SPECIALITY HUDBA FOTOGALERIE

 

 

Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014