MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

HODINY

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Däniken

Erich von Däniken

Facebook

Mochileros Pictures

Fitipaldizain

potřebujete web?

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

Tatra 815 GTC

kolem světa

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Velbloud

club & café

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Speciality

Beduínský čaj

Čaj, který v zimě zahřeje a v létě příjemně ochladí celé tělo - to je vynález, který objevili nomádi v poušti. V nehostinné poušti spojili chuť speciálně připravovaného zeleného čaje, drsnou jako samotná poušť, s osvěžující marockou mátou a hodně osladili. Vznikl tak nápoj, který umí dodat energii, povzbudit a přitom ještě polahodit chuťovým pohárkům.

I když použít slovo čaj je poněkud zavádějící. Samotná příprava nápoje je natolik odlišná od té klasické, že se spíš jedná o čajový nápoj s mátou než o klasický čaj.

Drsná chuť pouště

Beduíni, kteří kočují po nehostinné poušti si tento čaj oblíbili pro jeho drsnou chuť i osvěžující povzbudivé účinky. Je považován za nápoj, který se podává návštěvám jako symbol úcty a pohostinnosti, navíc jeho popíjení patří k oblíbeným společenským událostem. Delší příprava dává vyniknout jeho charakteristické chuti.

Beduínský čaj

Beduíni mají své vlastní speciální směsi čajů, které dělají ze sušených listů různých pouštních rostlin. Při zvláštních příležitostech, míchají listy z těchto rostlin s jiným kořením. Mnoho turistů si vychutná čaj s beduíny, které navštíví a pak koupí směs domů jako upomínku na jejich úžasné zážitky. Bedouinský čaj je poměrně drahý, protože je vzácný.

Složení

4 lžičky Bedouin čaj nebo sušeného tymiánu nebo 4 lžičky šalvěje

4 lžičky sušené organické pupeny růží

1 tyčinku skořice

4 lžičky černý čaj

cukr, pokud je to žádoucí

Instrukce

Horké 4 1/2 šálky vody, hotová směs beduínského čaje, anebo sušená růžová poupata, skořice, a černý čaj do skleněné konvice nebo plechové konvice přivést k varu. Jakmile se voda vaří, snížit teplo a dále udržujeme po dobu 5 minut. Odstavte, a ponechte po dobu 5 minut. Lze osladit cukrem, pokud je to žádoucí.

Tuarégové a ostatní národy Sahary vaří lístky zeleného čaje (nejčastěji Gunpowder) v konvičce přímo na žhavých uhlících. Poté, co voda vzkypí, přidají marockou mátu zvanou Nana a cukr, kterým se zde rozhodně nešetří. Poté se čaj ještě chvíli vaří se všemi ingrediencemi a posléze scedí. Nápoj se lije z kovové konvičky do malých skleněných šálků pěkně pořádně z výšky a poté se několikrát přelije zpět a znovu se postup opakuje ještě několikrát. Cílem je, aby se cukr a ostatní příměsi pořádně promíchaly.

Naléváním z výšky se vytvoří hustá pěna a čaj se může podávat. Tuarégové dělají ze čajově - mátové směsi několik nálevů, které postupně slábnou, ale vytvářejí tak chuťově rozdílnou a přitom zajímavou barevnou mozaiku. Pokud čaj častým přeléváním zchladne, není v tom žádný problém, konvice se znovu postaví na oheň a voda se ohřeje na potřebnou teplotu.

Pro osvěžení i pokažený žaludek

V rozpálené poušti dovede příjemně ochladit a navodit dobrou náladu. Navíc marocká máta, která je silnější než ta naše česká, působí blahodárně na trávící systém, zvláště na žaludek. Obsahuje mentolovou silici, která je proslulá svými pozitivními účinky na lidské zdraví. Zelený čaj zase obsahuje kromě mnoha jiných zdraví prospěšných látek fluor, který chrání zuby před zubním kazem.

Beduínský čaj prohřeje celé tělo a navodí příjemnou atmosféru. V našich čajovnách se však uvedený postup i z časových důvodů přesně nedodržuje. Většinou se používá směs sušené marocké máty a zeleného čaje, která se zalije vodou o teplotě 70 až 80 stupňů. Výsledný čaj se nechá vylouhovat na několik minut, přecedí a osladí cukrem, medem nebo karamelem. Podává se v kovové konvičce s malými skleničkami, více nálevů se nevaří. Tuarég lze zakoupit i v specializovaných obchodech s čaji, prodejnách zdravé výživy nebo čajovnách.

čaj

zdroj: http://www.velkaepocha.sk

Poslední komentáře
07.06.2016 22:19:13: Dobrý ;-) hotovostní půjčka na směnku
07.06.2016 21:28:46: Podle mého názoru je téma velmi zajímavé. Doporučuji všem, aktivní účast v diskusi. :-( komu schvali...
07.06.2016 21:19:10: jo TEMNOT!!! :-! pujcky do vyplaty bez registru
07.06.2016 21:18:05: čekala jsem lepší :-( rychlá půjčka do 24 hodin
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014