MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

HODINY

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Däniken

Erich von Däniken

Facebook

Mochileros Pictures

Fitipaldizain

potřebujete web?

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

Tatra 815 GTC

kolem světa

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Velbloud

club & café

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Speciality

Jordánská kuchyně

Kuchyně Středního východu není tak známá, jídlo je spíš jednoduché, ale chuťově zajímavé. Obvykle začíná bohatým výběrem předkrmů – méze, které se nabírají ještě teplým nekvašeným chlebem kobz a podávají se pro celý stůl.

Předkrmy jsou dost vydatné, a to i když ve většině z nich nenajdete maso. Velice často se podává plněná zelenina, jako jsou tykve, mrkev nebo lilky, které jsou plněny většinou rýží, nebo typický falafel, což jsou smažené kuličky z cizrny.

Po předkrmu přichází na řadu polévka, která je také velice bohatá na zeleninu. Jako hlavní chod se obvykle podává hovězí, kuřecí a jehněčí maso (z náboženského důvodu nikdy ne vepřové). Maso se připravuje na rožni a objednává se vždy pro celý stůl. Velmi častá je schawerma, což jsou rožněné jehněčí plátky.

Po hlavním jídle následuje moučník, ale spíše se podává ovoce, jako jsou fíky, hroznové víno, granátová jablka, mango, melouny a tak dále. Milovníci sladkostí si v Jordánsku přijdou na své, zákusků je bohatý výběr a jsou opravdu velmi sladké, jelikož jsou máčeny v medu nebo sirupu a plněné různými druhy oříšků. Klasika mezi zákusky je baklava a doporučuji ochutnat kunáfu, což je závitek z listového těsta plněný pistáciovými oříšky.

Obyčejná pitná voda je snadno k dostání v obchodech, restauracích i hotelech a velmi oblíbené jsou sladké džusy, které se podávají vychlazené. V celé oblasti Středního východu se těší velké oblibě káva a bylinné čaje. Nejčastěji je k mání filtrovaná káva, která se podává spíše v ubytovacích zařízeních. Pokud máte chuť na silnou kávu, objednejte si kacar. Místní kavárny nejsou takové jako v Evropě, že si objednáte ke kávě zákusek a podobně, tady jsou k dispozici pouze tradiční vodní dýmky. Arabská káva zvaná kahva je velmi aromatická a silná, protože se obohacuje skořicí a je servírovaná v miniaturních šálcích. Doporučuji obsluze říci, jaké množství cukru si přejete, nebo vám ji přinesou silně slazenou. Arabský čaj šáj je silný a voňavý, ale opět se pije hodně sladký. Pokud byste rádi typickou západní kávu, poproste o nes, pokud byste raději čaj, požádejte o šáj Libton. Co se týká alkoholu, víno v Jordánsku není moc rozšířené a dovážené značky jsou finančně velmi nákladné. Milovníci piva zde narazí na značku Heineken, které se zde vyrábí. Lihoviny jsou méně běžné, ale v hotelových barech narazíte na bohatý výběr. Nejčastější alkoholický nápoj je arak, vyráběn z anýzu.

Restaurace

Stolování je u místních obyvatel považováno za velkou společenskou událost a setkání. Jídlo je většinou podáváno přímo pod širým nebem a můžete si vybrat z bohaté nabídky restauračních zařízení. Kromě kuchyně Středního východu je samozřejmě k dispozici kuchyně mezinárodní – francouzská, italská, čínská kuchyně a podobně, mezinárodní kuchyni však v Jordánsku nabízejí spíše pouze hotely. Pokud patříte mezi vegetariány, ani tady nejste ztraceni, naopak, máte z čeho vybírat. Základem mnoha pokrmů jsou luštěniny, dále lze vybírat z nabídky plněné a pečené zeleniny. Obecně lze říci, že podniky jsou na dobré hygienické úrovni.

Místní rychlé občerstvení, shawerma, nabízí zejména falafel, grilované jehněčí nebo hovězí a kuřecí maso zabalené do chlebové placky. Ve větších městech mají svoje pobočky i mezinárodní řetězce Mc Donald´s a KFC. Platba kartou v restauraci zde není příliš rozšířená, doporučuji mít u sebe raději hotovost.

zdroj: www.orbion.cz

Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014