MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

HODINY

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Däniken

Erich von Däniken

Facebook

Mochileros Pictures

Fitipaldizain

potřebujete web?

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

Tatra 815 GTC

kolem světa

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Velbloud

club & café

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Speciality

Košer (kosher)

Určitě se vám při pomyšlení na izraelské jídlo a pití, nebo před návštěvou restaurace v Izraeli vybaví pojem „košer“. Ortodoxní židé konzumují pouze tzv. košer pokrmy. Košer znamená, že je pokrm obřadně čistý, vhodný a přípustný pro konzumaci. Košer se obecně používá ve vztahu ke gastronomii, v širším slova smyslu ale označuje v judaismu vše, co je povolené, vhodné nebo správné.

Příprava košer pokrmů má svá pravidla. Celý soubor těchto pravidel má svůj název, říká se mu kašrut. Pokud si dáte košer jídlo v Čechách a v Izraeli, budete vnímat rozdíl. Izraelská košer kuchyně je ovlivněna Araby a jejich orientálními ingrediencemi. Jídla v Izraeli jsou tedy chutnější než v evropských košer restauracích. Díky přistěhovaleckým vlnám po založení státu Izrael z různých koutů světa je izraelská kuchyně velmi pestrá. Židovské zásady stravování jsou bližší muslimským než křesťanským tradicím a zásadám.

Vhodnost pokrmů a nápojů určuje Tóra, která je normativním zdrojem židovského náboženského práva (halacha). Jedním z názorů je i ten, že kašrut je vyvozen z hygienických norem a z empirických zkušeností života na poušti. Tóra stanovuje druhy zvířat, která jsou povolena k jídlu i která jsou zakázána. Předpisy nastavené Tórou byly nadále rozpracovány a vyloženy v halachických dílech (Talmud, Šulchan Aruch)

* Existují tři základní pravidla košer vaření, která vychází ze Starého zákona: *

1. Zákaz požívání krve - zvířata se po porážce musí nechat zcela vykrvácet, čehož se dosáhne tím, že se pověsí hlavou dolů. Zbytku krve se vnitřnosti zbaví procesem zvaným melicha: maso je opráno ve vodní lázni a na hodinu důkladně nasoleno, čímž se odstraní zbytky krve vsáknuté do masa.

2. Mohou se používat pouze některé druhy masa - sudokopytníci-přežvýkavci, dále drůbež a dále vodní živočichové, kteří mají ploutve a šupiny. Nesmí se tedy jíst velbloud, vepřové a krabi či humři.

Pokud se jedná o zvíře, které splňuje všechny tyto výše uvedené podmínky, pořád to ještě neznamená, že je košer a určeno k jídlu – je ještě potřeba, aby bylo poraženo rituálně správným způsobem. Rituální porážku provádí řezník tak, že přetne jediným dobře mířeným tahem nože (je potřeba, aby byl dokonale nabroušen) krční tepny zvířete. To pak velmi rychle umírá – v řádu několika vteřin a je z něj odstraněna většina krve. Zbylá krev je pak odstraněna při nasolování masa.

3. Mléko a maso nesmí přijít dohromady - a to ani v hrnci, ani v žaludku. Proto používají židé dvoje nádobí.

Snídaně bývá v hotelích nebo jiných ubytováních se stravou většinou hodně pestrá a zasytí Vás na delší část dne. Většinou je tzv. bufetová snídaně a najdete ve výběru i pokrmy jako ryby nebo saláty.

Oběd není v Izraeli hlavním chodem. Mnoho hotelů ani obědy nenabízí, není o ně zájem. Můžete tedy buď zajít do restaurace (kterých je v Izraeli mnoho) nebo si dát něco na ulici. Nejčastěji se nabízí orientální jídla jako kebab, falafel, ševarna, humus nebo šašlik a jsou velmi chutná. Řadu z nich znáte jistě už z Čech. V Jeruzalémě se nejlevněji najíte na Mahada Yehuda Marketu. V Tel-Avivu je největší koncentrace stánků na ulici Alleny nebo na Ben Yehuda, tedy v centru města.

Večeře je jako ve většině jižanských zemí hlavním a největším chodem. Večeří se obvykle kolem deváté, v té době jsou restaurace nejplnější. Začíná se obvykle salátem a po hlavním jídle je častý ještě zákusek nebo alespoň sýr či ovoce.

V Izraeli se můžete najíst od drahých restaurací až po spoustu stánků na ulici, které nenabízejí tak drahé jídlo a které je navíc velice chutné a zdravotně nezávadné. V každém městě také najdete řadu tržišť, kde se dá dobře a levně nakoupit.

Spropitné se obvykle dává ve výši 10%, servírky v Izraeli většinou nemají pevný příjem a žijí ze spropitného. Většinou narazíte na Rusky, Polky, Češky nebo Maďarky.

zdroj: www.orbion.cz , www.wikipedia.cz

Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014