MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Facebook

Mochileros Pictures

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Zajímavosti

Eilat (Izrael)

Ejlat (hebrejsky: zvuk אילת, v oficiálním přepisu do angličtiny: Elat, přepisováno též Eilat) je město v Izraeli v Jižním distriktu. Starostou je Me'ir Jicchak Halevi. Jde o nejjižnější izraelské město, přístav a turistické letovisko při severním cípu Rudého moře u Akabského zálivu.

Izrael asi nemá známější místo na klasickou plážovou turistiku, protože Rudé moře je opravdu trhák, i když samozřejmě například pláže a moře u Tel Avivu jsou také známé (viz klasické přísloví o tom, kde se celý Izrael případně baví).

Eilat je oblíbený mezi turisty z celého světa, ale samozřejmě i Izraelci sem jezdí velmi rádi – samozřejmě jde o ty světštěji založené, ortodoxní rabíny tady moc nehledejte, přeci jen jde o moderní město, možná ne na první pohled ale duchem rozhodně západního typu, jaké klidně najdete na celém pobřeží Itálie, Francie či Španělska. Je to také výstavka Izraele na okolní svět a velké obchodní lákadlo, neboť vláda se rozhodla z Eilatu mít prosperující hospodářskou zónu, kde díky odpouštění daně z přidané hodnoty jsou ceny výrazně levnější než ve zbytku země (proto si také turisté z Eilatu neodváží jen různé drobné turistické památky ale i například zboží typu elektroniky či oblečení). A co je lepší než krásné koupání u krásného moře ? Levnější krásné koupání u krásného moře.

Říká se, že pro obyčejného Izraelce je Eilat už vlastně cizina i když je součástí státu Izrael. Je to způsobeno tím, že město má úplně jiný ráz než zbytek země a to je při tom oddáleno například od Tel Avivu jen pět hodin jízdy autobusem. Většina Izraele připomíná klasické středomořské krajiny a tady najednou … jen pouště, velbloudi a slunce. Eilat se může považovat za klasickou bránu na Dálný východ, někam za kořením Indie a nebo do tropů rovníkové Afriky. Pozná se to i jednoduše na počasí, když má centrum Izraele rozmilé, spíše klasické podzimní počasíčko, zde čekejte divné pouštní sucho a samozřejmě ho doprovází navíc klasické letní vedro. A stačí že odejdete deset kilometrů na východ a jste na hranicích s asijským Jordánskem a deset kilometrů na západ máte zase africký Egypt.

Delfín

Velkou atrakcí je delfinárium umístěné asi 5 km od města, kde mohou návštěvníci plavat mezi delfíny a poznávat podmořský svět Rudého moře.

Největšími problémy Ejlatu jsou zásobování vodou a izolovaná poloha v rámci Izraele. Nejbližší izraelské město je 250 km vzdálená Beerševa, v Negevské poušti se nachází jen málo vesnic, převážně zemědělského charakteru. V blízkosti se nenalézají žádné přirozené zdroje pitné vody, ta se získává odsolováním mořské vody nebo vodovody z vnitrozemí.

Ejlat představuje pro Izrael jediné spojení s Rudým mořem a tím i s Indickým oceánem. Leží v řídce osídlené oblasti, která je etnicky zcela židovská. V blízkosti Ejlatu se nachází egyptské město Taba a jordánský přístav Akaba. Ejlat je totiž situován v úzkém výběžku izraelského území, který je sevřen územím Egypta a Jordánska. Ze zdejšího přístavu lze vidět čtyři země najednou (Izrael, Jordánsko, Egypt a Saúdskou Arábii).

Na dopravní síť je město napojeno pomocí severojižní dálnice číslo 90, ze které tu odbočuje lokální komunikace, jež vede na hraniční přechod Arava s Jordánskem. Sama dálnice číslo 90 pak jižně od Ejlatu končí u hraničního přechodu Taba s Egyptem. K západu vybíhá z města dálnice číslo 12, jež pak sleduje část izraelsko-egyptské hranice k nevyužívanému hraničnímu přechodu Netafim.

Ejlat disponuje letištěm, které využívají vnitrostátní i mezistátní letecké spoje, zejména pro přepravu místní turistické klientely. Jako záložní se dočasně pro civilní lety používá i Mezinárodní letiště Ovda.

Dějiny

Ejlat je zmiňován jako jedna ze zastávek Izraelitů při pochodu z egyptského zajetí. Toto město se nacházelo v království Edom, které dobyl izraelský král David. O Ejlatu se také několikrát zmiňuje Starý zákon:

2 Kr 14:21-14:22: „Všechen judský lid pak vzal Azarjáše, kterému bylo šestnáct let, a dosadili ho za krále po jeho otci Amasjášovi. On vystavěl Élat a navrátil jej Judovi, poté co král Amasjáš ulehl ke svým otcům.“
2 Kr 16:6: „Toho času získal Resín, král aramejský, nazpět Élat pro Aram a vypudil Judejce z Élatu. Do Élatu vstoupili Edómci a sídlí tam až dodnes.“

V římských i byzantských dobách byl Ejlat využíván jako přístav, kudy proudila především měď z nedalekých dolů v Timně. V roce 1116 jej dobyli křižáci, v roce 1167 ho získal Saladin, načež toto město postupně ztrácelo na významu.

Za izraelské války za nezávislost byla lokalita současného Ejlatu obsazena bez boje 10. března 1949 během operace Ovda. Nazývala se tehdy Um Rašraš. Šlo o pouhou policejní stanici v neosídlené poušti. Izraelští vojáci zde tehdy na znamení svého ovládnutí lokality vztyčili provizorní inkoustovou vlajku.

K založení Ejlatu došlo roku 1951. Status města získal roku 1959.

V roce 1967 začala pod vedením egyptského prezidenta Gamala Násira námořní blokáda Ejlatu (Egypt tehdy blokoval Tiranskou úžinu), což byl důvod pro rozpoutání šestidenní války. Ejlat byl terčem palestinských teroristických útoků jen jednou, 29. ledna 2007, kdy byli v místní pekárně zabiti tři Izraelci.

Rudé moře

zdroj: wikipedia.cz, i-cestovani.com, vlastní

Vstupte do:

INFORMACE ZAJÍMAVOSTI DENÍK SPECIALITY HUDBA FOTOGALERIE

Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014