MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Facebook

Mochileros Pictures

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Zajímavosti

Madaba (Jordánsko)

Madaba není příliš známá, ale rozhodně je to místo které stojí za to navštívit během pobytu v Jordánsku. Její hlavní atrakcí jsou nádherné mozaiky z doby dědice antického Říma, neboli Byzance. Do Madaby se dá dojet docela jednoduše z Ammánu a velmi často se organizuje její návštěva při cestě do mnohem známější Petry.

Největší atrakcí, jakou vám Madaba stará více jak čtyři tisíce let může nabídnout, je mozaika z období kolem roku 560 našeho letopočtu, která zobrazuje mapu Palestiny a Dolního Egypta. Na mapě toho hodně chybí, ale docela bez problémů lze na ní rozeznat Nil, Mrtvé može nebo Jeruzalém. Madabská mapa (hebrejsky: מפת מידבא, Mapat Mejdva), známá též jako Madabská mozaiková mapa, je část podlahové mozaiky v byzantském kostele sv. Jiří v Madabě, v dnešním Jordánsku. Tato mapa je nejstarší dochované originální kartografické zachycení Svaté země a zvláště Jeruzaléma. Mozaika byla vytvořena z nepředstavitelného množství přibližně dvou milionů kousků a původně měla obrovské rozměry 25 na 5 metrů. Velké archeologické práce a inteligentní přístup Jordánska ke svým památkám zpřístupnil zdejší historii návštěvníkům, jsou zde odkopány bazyliky Eliáše či Marie, římská cesta spojující brány města či Hippolytova Síň ukazující další zajímavou mozaiku zobrazující báji o Hippolitovi a Phaedře. Další mozaiky v Madabě ukazují dokonalost geometrické výzdoby a nebo také dvanáct apoštolů.

mozaika

Vědecká důležitost

Mozaiková madabská mapa je vůbec nejstarší známá zeměpisná podlahová mozaika v dějinách umění. Je využívána pro lokalizaci a verifikaci biblických míst. Mapa hrála klíčovou roli v konečném určení lokalizace Aškelonu. Po roce 1967 byl při vykopávkách jeruzalémské Židovské čtvrti objeven kostel Nea („Nová P. Marie“) a Cardo Maximus na místech, kde je ukazovala Madabská mapa.

Okolí Madaby

Hora Nebo se tyčí 1.000 m nad hladinou Mrtvého moře, takže je na něj z hory stejně úžasný výhled jako na údolí Jordánu.
Za pěkného počasí lze zahlédnout i Jericho a jeruzalémské střechy. Podle Bible zde nalezl svou smrt Mojžíš, který prý spatřil zemi zaslíbenou právě z vrcholku této hory.
Na počest a památku Mojžíše zde byla postavena svatyně, která byla během let přestavěna na baziliku a od roku 1933 se opravuje. Uvnitř baziliky můžete obdivovat nádherné mozaiky, za zmínku stojí ta se zvířaty a lovci, pocházející pravděpodobně z roku 531.
Další mozaikou v okolí Madaby s může pochlubit malý kostelík Khirbet Al Mukhayyat, kam nás zavezl cestou domorodec, kterého jsme si domluvili na odvoz k hoře Nebo a zpět. Sluší se dát dinár hlídači, kteý vám odemkne dveře.

Horké prameny (60 st.C) a lázně Hammamat Main leží pár desítek kilometrů od Madby a nejezdí sem žádná místní doprava. My jsme stopovali a úspěšně. Vstupné do areálu stojí drahých 15 JOD. Výlet za odpočinkem jsme podnikli v rámci stopovacího okruhu z Madaby k Mrtvému moři a zpět.

zdroj: wikipedia.cz, i-cestovani.com, vlastní

Vstupte do:

INFORMACE ZAJÍMAVOSTI DENÍK SPECIALITY HUDBA FOTOGALERIE

Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014