MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Facebook

Mochileros Pictures

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Zajímavosti

Mrtvé moře (Izrael, Jordánsko)

Mrtvé moře (hebrejsky: יָם הַ‏‏מֶ‏ּ‏לַ‏ח, Jam ha-Melach, doslova „Moře soli;“ arabsky البحر الميت‎‎; al-Bár al-Majit, doslova „Mrtvé moře“) je bezodtoké slané jezero, které se rozkládá mezi Izraelem a Západním břehem Jordánu na západě a Jordánskem na východě. Nachází se 420 metrů pod hladinou světového oceánu.

Je nejníže položeným odkrytým místem na zemském povrchu, nejníže položeným slaným jezerem na světě. Dosahuje maximální hloubky 380 metrů a je tak nejhlubším hypersalinitním jezerem na světě. Jeho salinita dosahuje 33,7 %, čímž se řadí mezi nejslanější jezera na světě. Jeho salinita je 8,6x větší než oceánská a téměř 10x větší než salinita Středozemního moře. Tato charakteristická vlastnost Mrtvého moře z něj činí drsné prostředí, které není vhodné pro živočichy. Má rozlohu 1050 km² (severní část – 810 km²). Je 70 km dlouhé a maximálně 18 km široké. Tyto údaje se v průběhu času mění, neboť jezero poměrně rychle vysychá.

Z Mrtvého moře nevytéká žádná řeka a jediná řeka která do něho ústí je Jordán. Koupání v Mrtvém moři je jednou z největších atrakcí v regionu – díky velmi vysokému obsahu soli (kolem 30 procent), vytlačuje koupající se lidi na hladinu a téměř znemožňuje náhodné utopení (navíc si ho velmi pochvalují lidé ze zdravotních důvodů, zvláště ti co mají různé kožní problémy nebo je bolí klouby). S výjimkou bakterií se zde samozřejmě díky zmíněné soli nenachází žádné živé organismy. Před mnoha tisíci let množství vody bylo výrazně větší a Mrtvé moře bylo i částečně spojeno s Tiberiadským jezerem, ale postupem času se díky odpařování dostalo na dnešní úroveň.

Jordánská koupaliště na břehu Mrtvého moře nemají tak vysokou úroveň jako ta v Izraeli, ale pro nezapomenutelný zážitek to i tak stačí – a pro mnohé je mnohem klidnější atmosféra a krásné nezastavěné pobřeží dalším bonusem. Jen je nutno si najít místo, kde jsou blízko sprchy, protože je nutno ze sebe rychle smýt nepříjemnou slanou kůru.

Odpadky

Naše zkušenost je však taková, že mimo vyhrazené a tedy placené pláže je pobřeží nepředstavitelně znečištěno plastovým odpadem, zbytky populárního piknikování Jordánců. Ekologie v podání Arabů je něco děsivého. Vůbec se o ni totiž nestarají. Koupali jsme se poblíž Amman beach (kde vstup stojí 10 JOD = EURO), proto jdeme za plot. Abychom se dostali ke slané polévce, musíme se doslova prohrabat skládkou plastových lahví, pytlíků od chipsů, starých grilů atd.! Oplachovali jsme se vodou z vlastní PET lahve. Na jižním okraji jezera se nachází jordánská odsolovací infrastruktura.

V Izraeli jsme kempovali oficiálně zdarma v Ein Gedi v příjemném prostředí pod vzrostlými stromy. Tady je možné legálně rozložit vlastní stan. Sladká voda teče po celých 24 hod do nerezových umývacích koryt, sprchy a toalety jsou u vstupu na pláž ležící 50 m. Na pláži je též zdarma sprcha blízko vody, pod stanovištěm plavčíků. Kemp nemá oplocení, nikdo jej nehlídá a ani není označen. 200 m u silnice je malý krámek s občerstvením a základními potravinami.

Mrtvé moře

Historie

Mrtvé moře přitahuje zájem návštěvníků z okolí Středozemí už po tisíce let. Na tomto místě se ukrýval Král David, bylo to jedno ze světově prvních léčebných míst a zdroj mnoha produktů používaných v různých oblastech od mumifikace v Egyptě až po hnojiva.

Vodní režim

Zdrojem vody je převážně řeka Jordán, která do moře ústí na severu. Dalším zdrojem vody jsou četná vádí, která do moře ústí na východním i západním břehu a která mají v zimním dešťovém období občasné silné vodní průtoky. Například vádí Nachal Chever, které přichází z Judské pouště.

Horké a suché klima způsobuje nízké srážky (50 - 100 mm/rok) a vysoké vypařování z hladiny. V historické době značně kolísala hladina v rozmezí 12 m, avšak v poslední době dochází k trvalému poklesu hladiny jezera především v důsledku umělého zadržování vody řeky Jordán v Galilejském jezeře. Podle studie zveřejněné v roce 2009 za posledních 30 let ubylo v Mrtvém moři asi 14 km3 vody a jeho hladina klesá ročně asi o 70 cm. Pokud by proces pokračoval stejným tempem mohlo by Mrtvé moře do roku 2050 zcela vyschnout, a proto se připravuje plán na vybudování 180 kilometrů dlouhého kanálu, který by z Rudého moře přes Vádí al-Araba přiváděl do jezera mořskou vodu. Záměr ale kritizuje řada vědců, např. z Institutu pro studia životního prostředí Arava, nebo ekologický organizace Přátelé Země, kteří varují před devastujícím dopadem projektu na údolí Vádí Arava a na ekosystém Akabského zálivu.

Mrtvé moře

zdroj: wikipedia.cz, i-cestovani.com, vlastní 

Vstupte do:

INFORMACE ZAJÍMAVOSTI DENÍK SPECIALITY HUDBA FOTOGALERIE

 

Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014