MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Facebook

Mochileros Pictures

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Zajímavosti

Petra (Jordánsko)

Petra (πέτρα petra = „skála“, البتراء‎‎ Al-Butrā) je skalní město a archeologické naleziště v Jordánsku. Od roku 1985 je zařazena na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V Bibli je označováno jako Selá a Arabové mu dali jméno Mojžíšovo údolí.

Pokud by si měl člověk vybrat z Jordánska pouze jedno jediné místo, které může během své turistické výpravy navštívit, pak to bude bezpodmínečně Petra. Petra je původně městem Nabatejců (jedněch z  předků dnešních Arabů – kteří městu říkali Rakmu), kteří kdysi, ještě v časech před Římem, vládli tomuto regionu.

Díky archeologickým vykopávkám se zjistilo, že osídlení zde má kořeny již v paleolitu a neolitu, zjistilo se také, že kolem roku 1200 před naším letopočtem město bylo osídleno Edomity. První zmínky o Nabatejcích pochází z roku 312 před naším letopočtem, kdy na Petru zaútočila říše Seleukovců a byla odražena. Město původně vzniklo jako pohřebiště v dokonale krytém místě, kde se setkávají tři údolí (Vádí al-Araba). Všechny stavby (chrámy, hrobky, amfiteátr) byly vytesány do načervenalého pískovce. Město dosáhlo největšího rozkvětu a významu kolem roku 62 př.n.l. kdy tu žilo asi kolem 30 000 lidí. Během vlády Nabatejců město se rozvíjelo a stalo se důležitým obchodním centrem na trase karavan převážejících hedvábí, otroky a koření. Petra kontrolovala obchodní cesty z Damašku na Arabský poloostrov a od obchodníků vybírala poplatky, které potom pomáhaly v jejím rozvoji. Příběhy o velmi bohatém městě vytesaném do skály přitáhly pozornost Říma, který nejdřív donutil Petru platit stálý tribut a v roce 106 ji plně ovládli. Od třetího století význam města postupně upadá, protože trasy karavan se přesunuly. Většina obyvatel ho opustila ve století šestém po sérii zemětřesení. Údolí upadalo postupně v zapomnění. Stala se tajemstvím místních beduínů, kteří existenci skalního města pečlivě skrývali před světem. Petra byla na chviličku oživena ve století dvanáctém, kdy zde křižáci postavili pevnost, ta ale později ztratila na významu a jediní kdo o městě měli ponětí byly místní kočovné kmeny. Prvním Evropanem (od dob křižáckých výprav), jenž spatřil Královskou hrobku v Petře, byl roku 1812 švýcarský badatel a cestovatel Johann Ludwig Burckhardt, který cestoval ze Sýrie do Egypta v přestrojení za Araba. První vykopávky sem dorazily až ve třicátých letech minulého století.

Barevný pískovec

Scenérie byla využita v mnoha filmech, mimo jiné Indiana Jones a poslední křížová výprava či Mumie se vrací a v komiksech Tintinova dobrodružství konkrétně v díle Koks na Palubě. Petra byla zařazena i mezi novodobých sedm divů světa dne 7. 7. 2007.

Vstupné do Petry v roce 2011 (1, 2, 3 dny): 50, 55, 65 JOD = EURO

Nejvýhodnější se nám zdála dvoudenní varinta, kdy jsme měli tak akorát čas v klidu si projít hlavní a některé vedlejší objekty a stezky. Výstup např. nad Pokladnici, nebo na Vysoké obětiště. Třídenní variantu doporučujeme těm, kteří chtějí projít i širší okolí a vydat se na některou z možných tůr. Nejvíce turistů z organizovaných autobusových jednodenních zájezdů (z Egypta, Izraele, Ammánu) přijíždí mezi 10:00 - 11:00 hod. V tu dobu se síkem valí neuvěřitelný dav neurvalých, bezohledných a hlučných mastňáků. Proto si přivstaňte a buďte u vstupu ráno v sedm. Budete mít soutězku a pokladnici sami pro sebe a v inkriminovanou dobu se vydejte po vedlejších stezkách a tunelech a utečte organizovanémů šílenství, nahánění velbloudářů, oslíkářů a prodejců "rádoby" Beduínů na hlavní trase.

Pokladnice
zdroj: wikipedia.cz, i-cestovani.com, vlastní

Vstupte do:

INFORMACE ZAJÍMAVOSTI DENÍK SPECIALITY HUDBA FOTOGALERIE

Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014