MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Facebook

Mochileros Pictures

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Zajímavosti

Wadi Rum (Jordánsko)

Skalnaté útesy, rokle, soutěsky, písečné duny, ale i archeologické naleziště. Wádí Rum (Vádí Ram),  je chráněné uzemí UNESCO. Wadi Rum je po Petře jedním z nejnavštěvovanějších míst Jordánska. Každého cestovatele okouzlí nepředstavitelnou a pravděpodobně jednou z nejkrásnějších pouštních krajin na světě, kdy z písečného dna vyrůstají majestátní skalnaté útvary.

74.000 ha území, které je zapsáno jako smíšená přírodní a kulturní památka, se nachází v jižním Jordánsku, nedaleko hranic se Saúdskou Arábií. Je zastoupeno pestrou pouštní krajinu se skládá z řady úzkých soutěsek, přírodních oblouků, tyčícími se útesy, rampy, masivními sesuvy půdy a jeskyně. Petroglyfy, nápisy a archeologické pozůstatky v místě svědčí o 12.000 letech lidského zaměstnání a interakci s přírodním prostředím. Kombinace 25.000 skalních rytin s 20.000 nápisy sleduje vývoj lidského myšlení a časný vývoj abecedy. Tato oblast ukazuje vývoj pastoračních, zemědělských a městských aktivit v regionu.

Beduín

Během protitureckého povstání zde často kočovali arabští bojovníci, kteří hostili i slavného Lawrence, proto není divu, že zdejší krajina přilákala i tvůrce známého filmu Lawrence z Arábie. Dnes na území Wadi Rum žije přibližně čtyři tisíce stálých (i když u beduínů to asi není nejlepší slovo) obyvatel, zvláště v rozrůstající se osadě Rum, která je i centrem jordánské Pouštní patroly stvořené pro hlídky mezi občas nezbednými beduíny. I když dnes se spíše zabývá naháněním pašeráků ze Saudské Arábie a pomocí zbloudilým turistům. Samotnou osadu Rum obývá přibližně 30 beduínských rodin.

Největší atrakcí Wadi Rum je samotná poušť (i když také lze obdivovat hory či najít tam staré nabatejské nápisy na skalách). Navštívit ji lze autem, pěšky nebo na velbloudu. Jak auta tak velbloudy lze pronajmout na několik dní a také vyžít později přespání u beduínů. Na pěší výpravu je nutno se dobře připravit a pokud má být delší než jeden den stojí za to si pronajmout průvodce – a rozhodně by se ji nemělo podnikat v létě z důvodu extrémních teplot. Na cestu by měl stačit spacák, něco na hlavu, dobré boty, jídlo a dostatek vody. Při výpravě lze narazit na tábory jordánských beduínů, kteří jsou velmi přátelští a pohostinní jen se člověk musí chovat slušně a počkat na případné pozvání.

Náš výlet do pouště na osobu: 1 den + 1noc v teréním automobilu (rezavá stará Toyota) od beduína Zedana, stál 35 JOD, obsahoval samotný výlet, tradiční beduínskou večeři (pečenou ve vyhloubené zemní-písečné peci), čaj sušenky, snídaně. Jídla bylo opravdu hodně. Placeno předem v hostelu Valentine Inn ve Wadi Musa (Petra), který má výlet v nabídce a spolupracuje právě se Zedanem (Zedane al-Zalabieh). V ceně nebyla zahrnuta doprava z Wadi Musa (Petry) 5 JOD, svačina na cestování po poušti přes den a voda, nakoupit se dá v krámku ve vesnici Wadi Rum. Taktéž doprava z Wadi Rum do Aqaby nebyla zahrnuta a místní autobusy nejezdí, nebo jezdí jen ráno a nedají se s návratem z pouště stihnout. Musíte si dojednat taxi, nebo, jako my, počkat až dopoledne přijede turistický autobus přivážející další turisty, který vás sveze buď zpět do Wadi Musa za 5 JOD nebo na dálniční křižovatku za 2 JOD, kde musíte stopovat. Při stopu je potřeba počítat, že zaplatíte řidiči také, my jsme platili 2 JOD každý.

Toyota

zdroj: wikipedia.cz, i-cestovani.com, vlastní

Vstupte do:

INFORMACE ZAJÍMAVOSTI DENÍK SPECIALITY HUDBA FOTOGALERIE

 

Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014