MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

HODINY

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Däniken

Erich von Däniken

Facebook

Mochileros Pictures

Fitipaldizain

potřebujete web?

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

Tatra 815 GTC

kolem světa

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Velbloud

club & café

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Speciality

Peruánská kuchyně


Peruánská kuchyně má základy v Incké tradici, ale nejvíce ji určitě ovlivnily staletí španělské nadvlády. Když přijedete do Cusca, neměli byste si nechat ujít ochutnávku Incké speciality. Pravda, pokud nejste příliš přecitlivělý Evropan. Tuto specialitu totiž chovají na mnoha dvorcích a jde o milé zvířátka - morčata.

Mezi nejznámější speciality patří cebiche (číst sebiče). Po čase však zjistíte, že ačkoli jde o marinované syrové ryby, všude chutnají jinak. Každá restaurace či domácnost mají svůj vlastní tajný recept.

Toto jídlo má sice původ na peruánském pobřeží, ale jeho chuť ovlivnili španělští conquistadoři. Mořskou rybu totiž původně namáčali do marinády připravované z chilli papriček a kyselé šťávy z rostliny tumba.

Když však Španělé přinesli citrony, Peruánci začali marinádu ochucovat jimi. Vždy to bylo kyselé jídlo. Proto ho maurští otroci, které si přivezli Pizarrova vojska, nazývali seibech, což arabsky znamená kyselý.

Odtud zřejmě pochází i současný název. Jiní zase tvrdí, že vznikl na základě komentáře anglických námořníků, kteří poté, co zjistili, jaké je to pálivé jídlo, vykřikli: "son of the bitch", což se později změnilo na sonabitch a pak cebiche.

Namísto vína

Speciální jídlo je třeba také patřičně zapít. Jako aperitiv či digestiv vám v Peru zcela jistě nabídnou chutné pisco. Tento národní nápoj má původ ve španělské kolonizaci.

Právě Španělé přinesli do Peru první rouby révy z Kanárských ostrovů a Andalusie. Horká klima peruánského pobřeží však těmto odrůdám velmi nepasovala a neprospievala ani kvasnému procesu vína.

Současně s tím se španělští producenti i královští místodržící začali obávat, aby Pyrenejský poloostrov nezaplavila vlna nadprodukce vína z nových kolonií. Proto španělský král Karel III., zavedl velmi vysoké dovozní daně.

To způsobilo, že peruánští pěstitelé začali hroznovou šťávu raději destilovat, a tak se zrodil nápoj pisco. Sám název je odvozen podle dubových nádob, v nichž obyvatelé pobřeží Ica kvasili budoucí destiláty. Pisco se pije buď čisté, ale mnohem oblíbenější je pisco sour, tedy s limetkou a našlehaným vaječným bílkem. Ty zjemňují jeho chuť.

 

Vstupte zpět do PACHAMAMA 2005:

INFORMACE  ZAJÍMAVOSTI  DENÍK  SPECIALITY  HUDBA  FOTOGALERIE

 

Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014