MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Facebook

Mochileros Pictures

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Speciality

Pisco sour

Pisco

Pisco (alkoholický nápoj) je tradiční peruánská pálenka. Připravuje se destilací mladého vína z hroznů horší kvality (víno, které tehndy nebylo možno vyvézt do Španělska). Pálenka byla pojmenována i podle stejnojmenného přístavu. 

 
Pisco byl nejdříve oblíbený hlavně u námořníků. Když byl později vývoz vína zakázán, začala se téměř celá produkce hroznů upotřebovávat na výrobu této pálenky. Díky lepší kvalitě vína se Pisco rozšířil i do vyšších společenských kruhů a následně i do světa.
Pisco je jasné a bezbarvé a považuje se za kulturní dědictví Peru.

Pisco je peruánské
Sbírat tituly na nejrůznějších světových výstavách a pak je umně využívat v reklamních kampaních, to už k alkoholickým nápojům neodmyslitelně patří. Málokterý se však může pochlubit, tak jako peruánské pisco, titulem Kulturní dědictví národa. Pisco - jasná, bezbarvá, aromatická pálenka, o níž se říká, že v sobě skrývá všechno teplo peruánského slunce - tento titul získalo od peruánské vlády v roce 1988.

Zrod až díky Španělům

Pisco je přitom historicky spjato až s příchodem Španělů v šestnáctém století, kteří si s sebou do Nového světa přivezli révu vinnou. Tu začali pěstovat na pouštní půdě jižního peruánského pobřeží. Díky zvláštním podmínkám zdejšího podnebí a půdy ale vznikla typicky peruánská odrůda zvaná „quebranta“ a z ní už byl jen krok k piscu. Výroba vína a pisca začala v tomto kraji již v roce 1560 a stala se nejdůležitější ekonomickou aktivitou na této části pobřeží. V roce 1630 se jenom z přístavu Pisco vyvezlo dvacet miliónů litrů této pálenky.

I pisco se může pochlubit řadou mezinárodních ocenění. První z nich pochází již z 1. světové výstavy v Londýně v roce 1862 a další z výstavy v Paříži, v roce 1867, kde ho dokonce okusil a vychvaloval sám Napoleon III. Také známý spisovatel britský spisovatel Rudyard Kipling, ho pil a ve své knize From Sea to Sea se o něm dokonce zmiňuje jako o nejlepší pálence století.

Pisco aneb pták

Název si nápoj vysloužil podle obyvatel, kteří v této části původní incké říše žili. Pisco totiž v kečujštině, původním jazyku Inků, znamená pták. Inkové nazývali původní obyvatele tohoto pruhu pouště asi 300 kilometrů na jih od Limy právě „piskos“, protože se zde vždycky vyskytovalo mnoho různých druhů ptáků. „Piskos“ vyráběli velké keramické nádoby, které se v době španělské kolonie užívaly na skladování této velice chutné pálenky. Od nich přešlo jméno pisco na likér a později, koncem 16. století, i na přístav, kde se pisco nakládalo na lodě a vyváželo. V druhé polovině 19. století, v době zlaté horečky, odplulo právě z Pisca do severoamerické Kalifornie mnoho lodí naložených sudy s piscem. To se vzápětí stalo nejoblíbenějším likérem amerického kontinentu, především rozvíjejícího se San Franciska. V té době bylo totiž snadnější dovážet pisco z Peru než whisku z východního pobřeží Spojených států.

Šnůry a růže

Dnes se v Peru vyrábějí čtyři druhy pisca, liší se v kvalitě užívaných hroznů. Tradičně se nenosí na stůl již nalité v pohárech, nýbrž ten, kdo připíjí, si nalije sám. Ale ještě než vyprázdní pohár „až do dna“, tak předá láhev další osobě a potom jí předá i prázdný pohár, a tak připíjení pokračuje. Ta správná chuť a aroma kvalitního pisca se pozná podle tzv. „šňůry a růže“. Šňůrou se nazývají vzduchové bublinky, které se přichytí na vnitřní stěně láhve, a když se lahví hýbe, tak se nahromadí přímo v jejím středu a vytvoří kresbu podobnou růži. To je základní charakteristika, podle které se pozná skutečně dobré pisco.

Pisco je samozřejmě výchozí surovinou při přípravě nejrůznějších koktejlů. Ten nejznámější, který se stal národním peruánským nápojem a bez kterého se neobejde žádné slavnostní jídlo v Peru, je pisco sour, čisté pisco smíchané s cukrovým sirupem a citrónovou šťávou.

Spor o pálenku

Před několika lety se sousední Chile dotkla peruánské cti. Podnikavější Chilané si přisvojili název pisco pro svou pálenku a jméno si dokonce nechali patentovat. Rozhořel se mezinárodní spor mezi zeměmi, které jsou dosud ve formálním válečném stavu. Spor došel tak daleko, že Peru se dokonce obrátilo na mezinárodní organizace, které mají rozhodnout, komu patří pisco. Obyčejní Peruánci, když jsou dotázáni na tento spor, jen krčí rameny a říkají: „Správné pisco se pozná podle šňůry a růže, v chilské náhražce se nikdy nevytvoří“.

Eva Farfanová

RECEPTY

Pisco Sour :

l 2 díly pisca

l 1 díl šťávy z limetek

l 1 díl cukru

l vaječný bílek

l několik kostek ledu

l mletá skořice

Do mixéru se dá pisco, cukr, šťáva z limetek, bílek a kostky ledu a vše se mixuje, dokud se neutvoří bohatá pěna. Dá se do sklenic a jemně se posype skořicí.

Pisco Sour 2:

Použité suroviny: 0,4 dl pisca (národní pálenka) | 0,2 dl cukrového sirupu | 0,2 dl limetové šťávy | 1 lžička čerstvého vaječného bílku | 5 kostek cukru
Do mixéru vložíme všechny uvedené suroviny a důkladně rozmixujeme na bílou pěnu. Hotový nápoj přelijeme do sklenky a podáváme s krátkým brčkem.

Vstupte zpět do PACHAMAMA 2005:

INFORMACE  ZAJÍMAVOSTI  DENÍK  SPECIALITY  HUDBA  FOTOGALERIE

 

Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014