MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Facebook

Mochileros Pictures

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Speciality

Quinoa

Quinoa
Quinoa
[kinoa], česky merlík chilský (Chenopodium quinoa Willd.) je jednou z plodin, kterou v posledních letech vyspělý svět vlastně podruhé objevuje. Pěstovala se v jižní Americe již před sedmi tisíci lety.

Quinoa, jejíž semena se podobají prosu, se dodnes ve významném množství pěstuje v Peru a Bolívii, kde její výnosy dosahují až 5 tun na hektar, což je srovnatelné s produkcí obilovin.

Quinoa byla odedávna velmi ceněnou zemědělskou plodinou. Inkové ji dokonce nazývali „matkou všeho zrna“. Je velmi nenáročná, daří se jí i ve velké nadmořské výšce (až 4 000 m. n. m.), což dodneška oceňují obyvatelé And. V některých bolivijských oblastech je to jediné plodina, kterou místní obyvatelé mohou prodat za peníze. Ostatní plodiny pěstují pouze pro vlastní spotřebu. Je rostlinou posvátnou.

Exoticky znějící název získala quinoa díky zkomolenině původního jména španělskou výslovností. S objevitelskými výpravami docestovala v 19. století i do Evropy a odtud do zbytku světa a později se stala i jednou z důležitých potravin na mořských expedicích Thora Heyrdahla.

Pro děti i alergiky

Quinoa je velmi lehce stravitelná. Neobsahuje lepek, proto je vhodná pro bezlepkovou dietu. Mouka této plodiny se skvěle hodí k přípravám těsta při bezlepkové dietě.

Má zvýšený obsah esenciálních aminokyselin, čímž se podobá sóje. Díky této vlastnosti a vyváženému poměru látek ji lze doporučit kojencům, malým dětem, alergikům i pro pacientům trpící celiakií. Je zdrojem vitaminu A, B2 a E, vápníku, železa, mědi a zinku. Vzhledem k vysokému obsahu hořčíku a železa působí preventivně proti chudokrevnosti.
Další zajímavosti

* V Čechách je quinoa známá z botanických zahrad již více než 100 let a také se pokusně vysévala. Jejímu většímu rozšíření však konkurovaly výnosnější obilniny.
* V dnešní době je quinoa ceněná hlavně díky vysoké nutriční hodnotě a OSN ji klasifikovalo jako jednu z plodin obsahující velmi vysoké procento bílkovin (12–18 %).
* Některé pivovary experimentálně vyrábějí pivní raritu – pivo surogované touto rostlinou.
* Název quinoa v dnešní podobě pochází ze spojení španělského hláskování kečuánského jména.
* Quinou Inkové hojně používali k posvátným náboženským obřadům.
* NASA zařadila quinou jako vhodnou plodinu do výzkumného programu, jehož výsledky by umožnily podporovat a udržet lidský život během dlouhých vesmírných letů řízených člověkem.
* Quinoa je jednou z plodin zařazených do programu fair-trade, který mimo jiné garantuje spravedlivou cenu pokrývající náklady na produkci a životní potřeby.


Quinoa v kuchyni

Má jemně oříškovou chuť a lze ji kombinovat s různými druhy zeleniny i koření. Připravuje se podobně jako kuskus, někdy ji stačí jen nechat nabobtnat v horké tekutině, někdy je nutné ji krátce povařit.

Vařená quinoa má jemnou chuť, dá se použít všemi možnými způsoby – naslano jako příloha k masu a omáčkám, jako ingredience do salátů s masem či zeleninou, podobně jako kuskus. Nebo nasladko, třeba k snídani smíchaná s medem, ořechy, ovocem či jogurtem.

Nebalená quinoa obsahuje saponiny, což jsou hořké látky, které chrání semena před ptáky a hmyzem. Těch je třeba se před vlastní přípravou zbavit. Proto se zrnka namáčejí na několik hodin do vody, která se posléze vymění za čerstvou, a zrna se v ní znovu nechají namočená.
Náš tip: Quinoa se zeleninou a sýrem

Suroviny: Quinoa – 1 hrnek, sůl, olej, 350 g brokolice, ½ sáčku mražené kukuřice, 1 větší rajče, bylinková sůl, špetka sušeného granulovného česneku, tvrdý sýr.

Postup: Quinou dáme vařit do 1,5 násobku osolené studené vody. Vaříme, dokud quinoa nezměkne, což trvá to asi 18–20 minut. Mezitím si připravíme zeleninu tak, že na rozpálený olej dáme na růžičky rozebranou brokolici, chvíli restujeme a pak k ní přidáme mraženou kukuřici. Ochutíme bylinkovou solí. Stáhneme plamen na minimum a s troškou vody dusíme doměkka. Přidáme pokrájené rajče a ještě chvilku vaříme. Nakonec vše posypeme špetkou sušeného česneku a vmícháme uvařenou quinoou. Na talíři pokrm doplníme na proužky nakrájeným nebo nastrouhaným tvrdým sýrem.
Náš tip: Zapečená quinoa s kuřetem

Suroviny: 200 g quinoy, 2 kuřecí prsa, 2 stroužky česneku, 50g hrášku, 50 g kukuřice, 1 cibule, sůl, pepř, provensálské koření.

Postup: Cibuli nakrájíme nadrobno, kuře očistíme a pokrájíme na kostičky. Na oleji osmahneme cibuli a kuře, přidáme kukuřici a hrášek a rychle orestujeme. Quinou vaříme asi 15 minut. Pak slijeme a necháme vystydnout. Promícháme s kuřecí směsí, lisovaným česnekem, osolíme a přidáme provensálské koření. Směs vložíme do vymaštěného pekáčku a zapékáme asi 20 minut.

Je libo na slano či na sladko?

První možnost nabízí quinou jako součást polévek, salátů či naklíčenou do sendvičů. Můžeme ji ochutit jakýmkoliv kořením a zeleninou. Jako příloha poslouží k masu nebo omáčkám. Sladká varianta přináší snídaňové kaše, stačí smíchat quinou s mandlemi, medem, mlékem či ovocem a zdravá pochoutka je na světě.


Zapečená Quinoa - recept
Kateřina Pařízková

Quinoa Quinoa pro vás dost možná exotický pojem, pro zdravý jídelníček ale velmi vhodná ingredience.

Quinoa je surovina, která narozdíl od pšenice nebo rýže nabízí strávníkům vyvážený soubor důležitých aminokyselin, což ji zařazuje mezi neobvykle kompletní potraviny. Quinoa představuje také důležitý zdroj vlákniny, fosforu, železa a hořčíku. Neobsahuje lepek a je velmi lehce stravitelná.
Potřebné ingredience
Dva šálky quinoi - tzn. jeden balíček, 2-3 mrkve, 1-2 petržele, kousek celeru, hlavičková kapusta (nebo můžeme dát zeleninu dle chuti, např. kombinace mrkev, hrášek, kukuřice a podobně), bylinky - petrželka, majoránka, provensálské koření, sůl. Kdo má rád česnek, tak na něj nesmí zapomenout (1-2 stroužky). Nakonec potřebujeme cca 30dkg sýra.
Recept na zapečenou quineu
Pokud nepoužíváte kupovanou quinoa v krabici či pytlíku, je nezbytné se nejdříve zbavit saponinů. Proto se zrnka namáčejí na několik hodin do vody, která se posléze vymění za čerstvou a zrna se v ní znovu nechají namočená.

Nadrobno pokrájíme zeleninu a dáme ji vařit společně s qouinoou v osolené vodě, do které přidáme bylinky. Poměr vody je stejně jako rýže (2 šálky vody na 1 šálek quinoy). Vaříme po dobu 14 - 18 minut. Uvařená quinoa vypadá jako malé naboptnalé zrnko popkornu, měla by být měkká, tzv. "al dente - na skus". Ke konci vaření osolíme. Milovníci česneku vmíchají 1-2 rozmačkané stroužky česneku.

Uvařené odstavíme a připravíme si zapékací misku, kterou trochu vymažeme například kokosovým nebo palmovým tukem, samozřejmě může být i slunečnicový olej. Nastrouháme si sýr. Do zapékací misky dáme vrstvu quinoy se zeleninou a na to část nastrouhaného sýru, na to opet qouinou se zeleninou a pak zase sýr. Vrchní vrstva by měl být sýr.

Dáme zapéct na cca 10-15 minut do trouby a quinea je hotová.

Příště toto jídlo můžete vyzkoušet bez finálního zapékání, bez česneku a jen na talíři posypat strouhaným sýrem - a hned máte quinoové risoto :).

Dobrou chuť!

Vstupte zpět do PACHAMAMA 2005:

INFORMACE  ZAJÍMAVOSTI  DENÍK  SPECIALITY  HUDBA  FOTOGALERIE

 

 

Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014