MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

HODINY

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Däniken

Erich von Däniken

Facebook

Mochileros Pictures

Fitipaldizain

potřebujete web?

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

Tatra 815 GTC

kolem světa

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Velbloud

club & café

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Mapa a info

NEPÁL


Oficiální název : Nepálské království
Hlavní město: Káthmandú (Kathmandu)
Rozloha: 147 181 km2
Počet obyvatel: 27 070 666
Oficiální jazyk: Nepálština psaná dévanágarským písmem.

Státní zřízení: království

Hlavní náboženství: Státním náboženstvím v Nepálu je Hinduismus, druhým nejrozšířenějším náboženstvím je Buddhismus.

Čas: SEČ +4,75

Měna: nepálská rupie (NPR)

Základní informace pro cestování

Mapa-Nepál

Kdy vyrazit
Většina turistů přijíždí do Nepálu za Himalájemi, a proto je důležité, abyste přijeli v období, kdy hory nejsou zahaleny hustými mraky nebo mlhou. Najpopulárnější dobou pro návštěvu je říjen a listopad.

V těchto měsících je obloha čistá a teploty jsou ideální pro túry. Na druhou stranu, pokud nesnášíte davy lidí, pak pro vás to určitě ideální čas na návštěvu není. Hotely v Kathmandu jsou přeplněné a nejoblíbenější turistické stezky jsou plné lidí.

Od prosince do února lidí ubývá a ačkoli v údolí málokdy mrzne, ve větších výškách bývá trochu chladněji. Dobrý spacák a teplá bunda vás ale bezpečně před zimou ochrání. Sněhové bouře ale problém představovat mohou, a proto si hlídejte předpovědi počasí. Chcete-li ale navštívit národní parky a vidět divočinu, je toto ta pravá doba.

Druhým nejpopulárnějším obdobím pro turistiku jsou březen a duben. Počasí je zase příjemné, viditelnost hor dobrá a rododendrony kvetou na kopcích. Květy rododendronů jsou pak národní květinou.

Květen až září jsou potom měsíce monzunů, hory jsou zahaleny hustými mraky a prudké lijáky způsobují časté sesuvy půdy. S deštěm také přicházejí pijavice, které z turistiky činí mizerný zážitek, a to i přesto, že zde nejsou lidi a krajina je svěží a zelená. Období monzunů je ale nejlepší na návštěvu vzdálených oblastí okolo tibetských hranic.

Víza do Nepálu
Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Vízum do Nepálu lze získat buď přímo na hraničním přechodu, nebo na nepálských ambasádách v zahraničí. Vízum na 30 dní stojí 30 USD. Vízum lze v Nepálu prodloužit na Imigračním úřadě v Káthmandú (Department of Immigration, Thamel, Kathmandu, tel.: 009774-18573, 12337, otevřeno neděle až čtvrtek 10:30-14:00 a v pátek 10:30-12:00) a v Pokhaře. Je nutné mít s sebou zásobu pasových fotografií.

Turistické vízum neopravňuje ke vstupu do většiny horských oblastí. K tomu je třeba si vyřídit speciální povolení, tzv. Trekking Permit, který vydává v Káthmandú Imigrační úřad. Nedoporučuje se pokoušet dostat se do těchto oblastí bez povolení, neboť na důležitých křižovatkách jsou policejní stanoviště a vstup bez povolení je považován za trestný čin a je tvrdě pokutován.

Elektřina
Napětí v nepálské síti je 220 V / 50 Hz, ale není zrovna spolehlivé, v Kathmandu dokonce dochází k pravidelným výpadkům proudu.

Zákony pro pití alkoholu
Zákony upravující konzumaci alkoholu jsou zde vyloženě laxní, vypadáte-li dost staře, budete obslouženi.

Pošta
Cena pohledů do Evropy se pohybuje okolo Rs15 (23¢) a dopisů okolo Rs20 (30¢). Známky seženete na poštách, knihkupectvích a hotelových recepcích, kde však asi trochu připlatíte. Expresní poštovní služba, kterou poskytuje pošta je celkem spolehlivou metodou na poslání zásilky. Využít můžete i poštu leteckou, ta trvá zhruba týden. Používat dopravu lodní se příliš nedoporučuje, jednak je to složité, jednak vcelku drahé a hlavně to může trvat i tři měsíce.

Daně
Je zde 13 % daň na ceny jídel v restauracích a na ceny hotelových pokojů. Tato daň je ještě navrch na 2 % turistickou daň. Na letišti zaplatíte Rs565 ($15.15) jako mezinárodní odletovou taxu, za lety místní pak pouze Rs100 ($1.50) jako domácí odletovou taxu.

Spropitné
Dávání spropitného zde nebylo běžné, zavedli ho až západní turisté. Stále se tedy dává jen v hotelích a restauracích navštěvovaných primárně turisty, nebo jako ocenění za obzvláště dobré služby. Portýři na letištích očekávají Rs20 to Rs25 (30¢ až 40¢), v drahých hotelech Rs10 to Rs20 (15¢ to 30¢) za den, číšníci v luxusních restauracích 10 %, taxikářům zaokrouhlujte na nejbližších Rs5 (8¢). Nosičům a posádce raftů potom jednodenní mzdu za týdenní program.

Voda
Voda v Nepálu není pitná, pokud není nějakým způsobem vyčištěna.

zdoj: www.sletenkou.cz

Vstupte zpět do TANDOOR 2008:

INFORMACE ZAJÍMAVOSTI DENÍK SPECIALITY HUDBA FOTOGALERIE

Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014