MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

HODINY

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Däniken

Erich von Däniken

Facebook

Mochileros Pictures

Fitipaldizain

potřebujete web?

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

Tatra 815 GTC

kolem světa

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Velbloud

club & café

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Speciality

Masala čaj

Směs koření pro přípravu čaje zvaného Masala - nebo také i Yogi čaj. Osvěžující pikantní čajové pochutnání. Směs hřebíčku, kardamonu, bílého pepře, zázvoru, a skořice sloužící pro přípravu indického kořeněného mléčného čaje. Jemně pikantní chuť, v létě osvěží, v zimě zahřeje.


Návod na přípravu indického čaje nečaje

Ind

Masala neboli unás známé jako Yogi je speciální indický nápoj.
Potřebujete: čerstvý zázvor, mléko, koření kardamon a černý čaj (např. Assam CTC).
Krok 1: Dáme vařit vodu (cca 1,5 litru- bude se postupně vyvařovat) - když se vaří, přidáme nastrouhaný zázvor a později kardamon. Co se týče množství, musíte to vychytat sami- zázvoru tak cca jedna vrchovatá polévková lžíce a kardamonu cca dvě zarovnané čajové lžičky. Ale velice záleží na kvalitě a hlavně čerstvosti surovin.
Krok 2: To vše necháme provařit a přidáme 0,5 litru mléka, lehce vaříme a dáme jednu zarovnanou polévkovou lžíci černého čaje- doporučuji Assam CTC.
Krok 3: Necháme projít varem a sléváme přes sítko.


Technika přípravy Masala se musí "vychytat". Zkoušejte a najděte si svůj způsob. Sehnat kardamon není nic jednoduchého, ale zkusil bych čajovnu nebo obchod se zdravou výživou. Velká obchodní centra můžete vzdát, nikdy nikde ho neměli. Doporučuji kupovat kardamon celý a doma si ho namlít. Jinak mletý není nejhorší, ale musí se dobře uskladnit, aby vydržel.
Možná máte jinou přípravu a to je zcela v pořádku, já jsem odkoukal tuto přípravu přímo v Indii a dělá ji opravdu vynikající. Indové před vložení každé suroviny nechávají nápoj vždy projít varem, a to i samotnou vodu, ale to je spíše kvůli vyvaření všech svinstev, které v ní mají.

Další způsob:

Doporučená příprava 0,5 litru čaje:
12g kořeněné směsi a cca 8g černého čaje. Povaříme 10min scedíme. Přidáváme mléko, dosladíme cukrem či medem.

Dátá masala

Lahodný a povzbuzující doušek mléčného čaje, který náleží do indických mléčných specialit a nazývá se Dátá másála. Jeho další názvy, jako „čaj pro dobrou náladu“, ajurvédský čaj anebo bílý čaj už mohou povzbudit vaše chuťové pohárky nebo přinejmenším vaši zvědavost. V Indii byste ho dostali kdekoliv na ulici podobně jako u nás zmrzlinu, ale u nás v Evropě není ještě tak známý.

Dátá másálu doporučujeme uvařit podle starověké ajurvédské tradice. Obsahuje čajové koření kardamom, zázvor, hřebíček, skořici a bílý pepř. Podle starověké indické medicíny ajurvédy pomáhá tento čaj při vyrovnání tělesné teploty, dodává energii k léčení nemocí dýchacích cest, proti kašli, rýmě, pomáhá snižovat horečku a harmonizuje krevní tlak. A pokud se cítíte smutní nebo vás někdo nazlobil, uvařte si Dátá másálu, dokáže přivolat i dobrou náladu.

Směs koření dodává firma Benkor, seženete ji v čajovnách nebo ve zdravé výživě. Černý čaj, který k ní patří, může být třeba gruzínský nebo indický. Potřebujeme litr vody, půl litru mléka, cukr, dvě lžičky směsi koření Dátá másála, 2 – 4 lžičky černého čaje.

Recept:

do vroucí vody přidáváme postupně Dátá másálu, černý čaj, cukr a necháme povařit jednu minutu. Pak přidáme mléko a necháme znovu vzkypět. Pokud povaříme déle, může být čaj pěkně ostrý. Nakonec scedíme a podáváme zásadně teplý. Je možno jej osladit také medem anebo slazení úplně vynechat. Záleží na vaší chuti.

Naservírujeme do konvice, naléváme do šálků a vychutnáváme.

Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014