MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Facebook

Mochileros Pictures

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Zajímavosti

Betel

Betel je zvláštní smíšenina ke žvýkání sloužící, velice oblíbená a rozšířená v Asii, zejména u Malajců, Indů a Mongolů. Složena jest z listů pepře betelového (Piper bette L.), z ořechů betelových palmy areky (Areca catechu L.) a z vápna.Často, podle krajin, přimíchávají k tomu i tabák, katechu, gambir, muškát, kafr atd. Příprava smíšeniny spočívá v tom, že rozkrájené, nezralé ořechy palmy arekové nebo zralá jejich jádra zabalují se do čerstvých listů pepře betelového, jejichž jedna strana potřena byla navlhčeným vápnem. Vápna, jež pálí se z lastur a korálů, užívá se proto, aby zmírněna byla ostrá kořenná šťáva listů betelového pepře.

Palma areková a pepř betelový (náhradou za něj slouží místy i jiné druhy příbuzné, zvláště Piper siriboa L. a P. malamiri L.) pěstují se po vší Indii a na okolních ostrovech hlavně ku přípravě Betel-u. Srovnej ostatně čl. Arecaa Piper. Jména Betel užívají Evropané, Malajci jmenují smíšeninu siri-pinang, Indové pak pánsupári.

Žvýkání Betel-u jest národním obyčejem domorodců, muži, ženy i děti krátí si čas žvýkajíce Betel od rána do večera. Malajci nosí Betel ustavičně při sobě chovajíce jej ve zvláštních schránkách, obyčejně jako dlaň velikých, šestihranných, s příhrádkami pro jednotlivé součástky smíšeniny a pro lžičku, kterouž nanáší se vápno na listy pepře betelového. Nabízeti navzájem Betel-u náleží ke zdvořilostem podobně jako u nás nabízení šňupavého tabáku.

O fysiologických účincích Betel-u dosud málo určitého jest známo. Betel podporuje vylučování slin, barví sliny, zuby a pysky na červeno; pysky a zuby častějším požíváním zčernávají. U nováčků způsobuje první požití Betel-u podobné účinky asi jako první doutník. Také rozcházejí se náhledy o užitečnosti nebo škodlivosti Betel-u. Nemírné požívání přivodí často i ztrátu zubů. Mnozí mají Betel při mírném požívání za prostředek sílicí, podporující zažívání a zapuzující horečku. Nověji nalezl Bomelon v Betel-u zvláštní alkaloid, jenž prý jest příbuzen nikotinu.

Žvýkání Betelu

Vstupte do:

INFORMACE ZAJÍMAVOSTI DENÍK SPECIALITY HUDBA FOTOGALERIE

Poslední komentáře
07.06.2016 18:02:31: дааааа. není špatné již :-( pujcka ceske sporitelny
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014