MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Facebook

Mochileros Pictures

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Speciality

Toskánská kuchyně

„Kuchyně chudých", jak bývá někdy nazývána toskánská kuchyně. Je totiž velmi jednoduchá a používá zejména domácí suroviny. Vychází z venkovské kuchyně, je velmi zdravá a lehká, ale také rafinovaná.

Základem toskánských pokrmů jsou čtyři ingredience: chléb, extra panenský olivový olej, různé druhy mas a nesmí chybět samozřejmě toskánské víno. Neodmyslitelnou součástí je také vůně koření i bylinek. Používá se především rozmarýn, estragon, šalvěj, fenykl.

Chléb se používá u mnoha toskánských předkrmů. Známé fettunta jsou toasty z bílého chleba s olivovým olejem. Tento pokrm se je často spojován s listopadem, kdy se ze sklizených oliv lisuje čerstvý olivový olej. Jeho chuť nejvíce vynikne právě na plátcích opečeného křupavého chleba. Ochutnat můžete i tradiční crostini di fegato, toasty s játrovou pomazánkou. S panenským olivovým olejem se podává čerstvá křehká zelenina tzv.pinzimonio.

Toskánci mají v oblibě také různé druhy luštěnin. Někdy se obyvatelům Toskánska přezdívá mangiafagoli neboli "jedlíci fazolí" pro jejich oblibu bílých fazolí cannellini. Fazole jsou základem tonno e fagioli, což je fazolový salát s tuňákem. Za ochutnání stojí rozhodně i baccelli e pecorino - salát z mladých fazolek s ovčím sýrem. Z luštěnin, zeleniny a obilnin se také připravují husté polévky.


Pecorino toscano – nejlepší a nejlahodnější ovčí sýr v Itálii vylepšili pastýři z Pienzy. Můžete ho dostat v různých konzistencích – od měkkého po středně zralý a vyzrálý s ostřejší chutí. Někdy se obaluje v popelu a ve vinných nebo kaštanových listech.

Maso se v toskánské kuchyni často marinuje ve směsi olivového oleje, bylinek a pak se griluje. Vařené maso se podává teplé nebo studené se zelenou omáčkou – lesso. V Toskánsku na jídelním lístku najdete například vepřovou pečeni na pepři a rozmarýnu - arista di maiale alla fiorentina, florentský hovězí steak - bistecca alla fiorentina nebo florentské kuře se zeleninou a parmezánem - pollo alla fiorentina. Omáčky nejsou pro místní kuchyni příliš typické.

Oblíbená zvěřina se připravuje například na víně. V podobě předkrmu se podává prosciutto di cinghialle - sušená kančí šunka.


Na pobřeží Tyrhénského moře jsou významnou součástí jídelníčku ryby a plody moře. Specialitou je bacala - sušená treska, nebo dušené sépie - calamari in zimino. Pokrmy z ryb a plodů moře se upravují i na červeném víně jako tzv. cacciucco. Regionální pochoutkou jsou také nedospělí úhoři z ústí řeky Arno.

Sladká jídla a dezerty jsou samozřejmě také oblíbené. Toskánské menu můžeme zakončit typickým florentským piškotovým koláčem - schiacciata alla fiorentina. Za hřích stojí i schiacciata con l'uva - sladký koláč z hroznů nebo kaštanový koláč – castagnaccio. Ossi di morti neboli „kosti mrtvých“ jsou křehké sienské sušenky.

Toskánská kuchyně je neodmyslitelně spojená s vínem. Mezi nejznámější patří červené Brunelo, které se hodí zejména k červenému masu a zvěřině, a proslulé Chianti.

zdroj: www.toskansko.tripidipi.cz

Vstupte zpět do TOSCANA 2010:

INFORMACE ZAJÍMAVOSTI DENÍK SPECIALITY HUDBA FOTOGALERIE
 

Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014