MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Facebook

Mochileros Pictures

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Speciality

Toskánské víno

„Země vína“ neboli „Enotria“, tak už dávní Etruskové nazývali Toskánsko. Vinice na zdejších kopcích mají příhodné přírodní podmínky a také péči celé generace místních obyvatel.

Nejznámější vinařskou oblastí Toskánska je Chianti (mezi Florencií a Sienou), ale i vína z oblasti Val d´Orcia nebo ze severu Toskánska si najdou své příznivce. I když mezi producenty toskánských vín převládají malé rodinné podniky, kvalitou se řadí na přední místa ve světě. Nejvíce se proslavilo Chianti Classico, Brunello di Montalcino, nebo Vino nobile di Montepulciano.


Chianti je suché červené víno rubínové barvy a výrazného charakteru, které se vyrábí ve dvou základních směsích: Chianti a Chianti Classico. Pěstuje v poměrně rozsáhlé oblasti mezi Sienou a Florencií. Legenda vypráví, že tři toskánská města – Castellina, Radda a Taille založila ve 13. století pod znakem černého kohouta (dodnes univerzální symbol tohoto vína) politickou ligu del Chianti. Důvodem byla obrana proti stálým územním sporům mezi hlavními městy Florencií a Sienou. Ale teprve v roce 1716 se Chianti stalo první oficiálně vymezenou vinařskou oblastí, uznanou velkovévodským dekretem. V roce 1960 získalo jako první status DOCG – nejvyšší italské označení původu. Víno Chianti produkuje sedm oblastí, ale jen vína z kopcovitého území Classico se mohou nazývat classico a nést pečeť s černým kohoutem (gallo nero).


Brunello di Montalcino pochází z malé vesnice Montalcino nedaleko Sieny. Chuťově bohaté Brunello je výborné k italským ovčím sýrům. Jeho produkce je nízká a řadí se mezi nejdražší italská vína.

Vino Nobile di Montepulciano pochází z vinohradů okolo vesnice Montepulciano, a již v 17. století si vydobylo přezdívku „víno králů“.

Vernaccia di San Gimignano představuje jediné toskánské bílé víno nesoucí označení DOCG. Má zlatavou barvu a je suché až polosuché.

Vin Santo („svaté víno“) je sladké zlatavé dezertní víno, vyráběné ze sušených hroznů a vyzrávající v dubových sudech.

Nejzajímavější a nejdražší jsou kultovní „super-toskánská“ vína - například Sassicaia nebo Ornellaia. Sossicaia (v toskánském dialektu „kamenitá zem“) dostalo svůj název podle štěrkovité půdy ve vinohradu. 

zdroj: www.toskansko.tripidipi.cz

Vstupte zpět do TOSCANA 2010:

INFORMACE ZAJÍMAVOSTI DENÍK SPECIALITY HUDBA FOTOGALERIE
 

 

Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014