MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Facebook

Mochileros Pictures

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Zajímavá místa

GUATEMALA a HONDURAS a BELIZE a MEXIKO

Pokusíme se vám představit místa, která jsou v této oblasti nejzajímavější, které stojí za to  vidět, navštívit a poznat. Někde jsme sami byli, a některé jsme žel nestihli.

Vstupte do:

INFORMACE  ZAJÍMAVOSTI  DENÍK  SPECIALITY  HUDBA  FOTOGALERIE

Calle del Arco
Antigua Guatemala (v lidové řeči též zkráceně Antigua nebo La Antigua, původní název byl Santiago de los Caballeros de Guatemala) je bývalé hlavní město. Leží v departementu Sacatepéquez v centrální Guatemale. V okolí města jsou 3 sopky - Fuego, Agua a Acatenango. Dnes žije v městě okolo 35 000 obyvatel. Ve městě je několik jazykových škol s výukou španělštiny.
Copán
V západní části Hondurasu nedaleko hranice s Guatemalou se nacházelo v předkolumbovské době město Copán, které bylo jedním z center Mayské kultury. Město pocházelo z doby přelomu letopočtu, což ukazuje na staré osídlení oblasti a na vysoký stupeň civilizace v oblasti.
Tikal
Tikal
(místo hlasů), jsou nejrozlehlejší ruiny starověkého mayského města. Nacházejí se na severu Guatemaly uprostřed pralesa, v departementu El Petén. Celá oblast byla vyhlášena národním parkem a je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.
Ceibal
Archeologické naleziště Ceibal (někdy nazývané Seibal) v Peténském pralese, na břehu řeky Rio de la Pasión skrývá pyramidy a stély (kameny s rytinami bohů nebo náčelníků). Doprava je nejsnazší lodí ze Sayaxché, cesta trvá asi 90 minut jedním směrem. Ceibal se rozkládá na kopci ve výšce 300 metrů n.m. Poté, co vystoupíte z loďky, musíte tedy ještě vystoupat 1 kilometr, po mayském kamenném schodišti.

Quirigua (čti Kirigá) je mayské město ze samého počátku klasického období. Sestává z ceremoniálního náměstí pro míčové hry (Juego de Pelota), které je obklopeno schodišti ze 3 stran, a akropole, lemované rezidencemi vládnoucí třídy. V Quirigua stojí největší mayské stély, jaké kdy byly vůbec nalezeny (stéla E je vysoká 12 metrů). Podobně jako byl vždy po 52 letech zničen předchozí chrám a na jeho místě postaven nový, stély se obnovovaly po 20 letech.

Marimba (Marimbafon) je bicí hudební nástroj, na který můžou hrát až 4 hráči. Hlasový rozsah je 5 oktáv - od c do c5. Historici tvrdí, že pochází z Afriky a že byl do Ameriky přivezen černými otroky, ale obyvatelé Guatemaly a Mexika, kde je nástroj velmi rozšířen, věří, že je původem odtud.

V lesích středoamerických hor, mezi chrámy a bujnou vegetací, sídlí svědek dávné civilizace. Posvátný pták Mayů. Staří Indiáni mu říkala opeřený had - Quetzalcoatl - božský symbol velikosti a síly jejich říší. První Evropané ho považovali za ztělesnění mýtické bytosti. Opeřený had, vynořivší se z mlh a mraků, však není jen prastarou legendou. Ještě dnes je vládcem lesa... Kvesal chocholatý žije ve vysoko položených lesích od Mexika po Panamu. Symbolický význam, který mu přičítali Mayové, přetrval věky a dodnes neztratil nic ze svého lesku. Quetzal je symbolem například Guatemaly, synonymem svobody, neboď jej nelze chovat v zajetí, kde umírá. Legenda praví, že červené zbarvení náprsenky symbolizuje krev Mayů prolitou za svou svobodu při španělské kolonizaci.


Mayové byli přímo mistry v měření času. A to jak vpřed, tak i vzad. Používali překvapivě důmyslný kalendář. Ten obsahoval asi třináct různých kalendářů, všechny ovšem pracovaly se standardní jednotkou o 260ti částech, nazvanou tzolkin, což znamená posvátný kalendář. Základem je matrice 13x20, nazývaná "mayský faktor". Třináctiměsíční mayský kalendář, v němž měl každý měsíc 28 dnů, je tedy jen jedním z mnoha kalendářů, které Mayové používali. Mayové nenechali nic náhodě a proto používali současně všechny jejich kalendáře.
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014