MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

HODINY

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Däniken

Erich von Däniken

Facebook

Mochileros Pictures

Fitipaldizain

potřebujete web?

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

Tatra 815 GTC

kolem světa

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Velbloud

club & café

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Zajímavá místa

Posvátný pták Mayů

V lesích středoamerických hor, mezi chrámy a bujnou vegetací, sídlí svědek dávné civilizace. Posvátný pták Mayů. Staří Indiáni mu říkala opeřený had - Quetzalcoatl - božský symbol velikosti a síly jejich říší. První Evropané ho považovali za ztělesnění mýtické bytosti. Opeřený had, vynořivší se z mlh a mraků, však není jen prastarou legendou. Ještě dnes je vládcem lesa... Kvesal chocholatý žije ve vysoko položených lesích od Mexika po Panamu. Symbolický význam, který mu přičítali Mayové, přetrval věky a dodnes neztratil nic ze svého lesku. Quetzal je symbolem například Guatemaly, synonymem svobody, neboď jej nelze chovat v zajetí, kde umírá. Legenda praví, že červené zbarvení náprsenky symbolizuje krev Mayů prolitou za svou svobodu při španělské kolonizaci.

Kvesal chocholatý (Pharomachrus mocinno), Resplendent Quetzal
Tento po všech stránkách výjimečný pták patří do rodiny trogonů a můžete je najít (velmi obtížně) od jižního Mexika po západní Panamu. Kvesal chocholatý má dva podruhy, Pharomachrus mocinno mocinno (mexický) a Pharomachrus mocinno costaricensis (kostarický) a měl vždy důležitou roli ve středoamerické mytologii. Jeho zelená pera byla součástí čelenek náčelníků. Mayové však svého posvátného ptáka nikdy nezabíjeli. Ocasní peří samcům po jeho ztrátě znovu dorůstá.Kvesalové jsou velcí 36 – 40 cm, ale k jejich tělu je nutné připočíst jejich nepřehlédnutelnou ozdobu a tím je skoro 70 cm dlouhý ocas. Ptáci mají zelené tělo a červené břicho. Nezaměnitelná je i jejich chocholka na hlavě.
Nepříliš praktickou ocasní ozdobu mají jen samci. Po skončení toku jim vypadá a pak znovu narůstá. Aby uchránili tuto nezvyklou ozdobu, mají neobvyklý způsob startu. Z větve, na které sedí, nemohou vzlétnout přímo vpřed, jak to činí většina jiných ptáků, tak by si mohli ocasní pera namotat na větev a poškodit. Vzlétají proto tak, že couvnou, odskočí dozadu, a teprve pak vzlétnou.
Samice snáší dvě světle modrá vejce do dutin v kmenech. Hnízdní dutinu nijak nevystýlá. Při sezení na snůšce se střídají oba rodiče. Mláďata krmí hmyzem, drobnými žabkami a ještěry. Dospělí ptáci se naproti tomu živí hlavně plody stromů, např. divokého avokáda, ale i hmyzem. Kvesal chocholatý je dnes už velmi vzácný. Ačkoliv je přísně chráněn, jeho nádherné peří stále láká pytláky. Navíc kácení pralesa, který je jeho domovem se podepsalo na jeho výskytu a hrozivě velkém úbytku.

Vstupte zpět do TZOLKIN 2006:

INFORMACE  ZAJÍMAVOSTI  DENÍK  SPECIALITY  HUDBA  FOTOGALERIE

 

 

Žádné komentáře
 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014