MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Facebook

Mochileros Pictures

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Informace

Informace pro cestovatele:

Cestovatel odjíždějící do subtropů a tropů by se měl na svoji zahraniční cestu připravit. V zemích s teplým klimatem existuje reálné riziko infekčních nemocí. Proti řadě z nich je možné se chránit očkováním. Důležité je začít s přípravou na cesty včas, minimálně 6 týdnů před odjezdem. Pokud je doba kratší, lze užít i zkrácených očkovacích schemat či zvolit alespoň očkování, která jsou zásadní. Zdravotní příprava se skládá také z konzultace o další možné prevenci. Lékař během konzultace zjišťuje zdravotní stav (akutní nebo chronické onemocnění, zvláštní doporučení platí např. pro diabetiky, kardiaky), plán cesty dle ročního období (město nebo venkov), kontakt s místním obyvatelstvem, charakter cesty, sportovní aktivity atd.), délku pobytu apod.
V zemích střední Afriky a severní části Jižní Ameriky je vyžadováno očkování proti žluté zimnici, které nabývá účinnosti deset dnů po aplikaci. Do Saudské Arábie je povinné očkování proti meningokokové meningitidě pro poutníky do Mekky.

Cestovní průjem:

Cestovní průjem patří mezi nejčastěji importovaná infekční. Příčinou je mikrobiální kontaminace jídla nebo vody bakteriemi ( až v 85%), toxiny, viry a parazity. Zastihne cestovatele během pobytu v subtropech a tropech nebo se objevuje včasně po návratu. Cestovní průjem se projeví řídké až vodnaté stolice, nevolností, zvracením, teplotou, bolestmi svalů, kloubů a hlavy, únavou, nechutenstvím, zimnicí, bolestí břicha, křečemi a nucením na stolici. Onemocnění obvykle trvá tři až pět dnů. Enterotoxigenní Escherichia coli (ETEC) patří k nejčastějším původcům cestovních průjmů s obrazem vodnatého průjmu s křečemi, bez vysoké teploty. V rozvojových zemích dalším častým původcem bývá Campylobacter jejuni.. Nemocný pak trpí průjmem s příměsí krve a častá je i horečka.
Z patogenních bakterií je příčinou i Salmonella, Shigella, Vibrio parahaemolyticus a Vibrio cholerae typu non 01.
Parazité vyvolávají přibližně 10 % cestovních průjmů. Mezi nejčastější původce patří Giardia intestinalis, Entamoeba histolytica, Cryptosporidium parvum, Ascaris lumbricoides, Cyclospora cayetanensis a další..
Viry ( rotavirus a Norwalk viry ) obvykle postihují děti v rozvojových zemích.

Jaké zásady by měl cestovatel dodržovat:

Základní pravidlo při přípravě potravy v exotických zemích je:

"Převař to, upeč to, oloupej to nebo to nech být!"
Pít pouze nápoje v originálním balení nebo z převařené vody.
Nepoužívat led do nápojů.
Ovoce jíst pouze to, které lze oloupat.
Ovoce omýt nezávadnou vodou.
Nejíst syrovou zeleninu (často je hnojena lidskými výkaly).
Omezit zmrzlinu.
Nekonzumovat tepelně neupravená jídla (plody moře, masa).
Na čištění zubů používat nezávadnou vodu.
Nekoupat se v povrchových vodách (i omývání končetin).
Nekoupat se v moři u vyústění kanalizace.
Po pláži chodit v obuvi a nelehat si na holý písek (parazité v písku).
Vyvarovat se kontaktu s volně se pohybujícími zvířaty (vzteklina).
Konzumovat jídlo čerstvé.
Mytí rukou před jídlem (požití desinfekčních gelů).

Léčba průjmu:

Při průjmu je nezbytné doplnění tekutin a minerálů. Nebezpečí dehydratace je u dětí, starších osob a při současném zvracení. Při vyšší ztrátě tekutin je nejvhodnější použít minerální vody, iontové nápoje a rehydratační roztok. Jeho složení je 1l převařené vody, chlorid sodný (kuchyňská sůl) 3,5 g -1 až 1 čajové lžičky, chlorid draselný 1,5 g - 1 čajové lžičky (nahradit šťávou ze 2 pomerančů, glukóza (cukr) 20,0 g -2 polévkové lžíce (nahradit 8 lžiček cukru), hydrogenuhličitan sodný (jedlá soda) 2,5 g- 1 čajové lžičky.
Nemastná dieta - suchary, vařená rýže, mrkev, vařené brambory, mačkaný banán.
Střevní adsorbens: Smecta, živočišné uhlí.
Střevní dezinficiens: nifuroxazid Ercefuryl, chloroxin Endiaron.
Antimotilika: loperamid Imodium ( pozor u krvavé stolice s hleném horečkou - NEDÁVAT!). Jsou vhodné pro kombinaci s antibiotiky. Zpomalují střevní peristaltiku a prodlužují dobu střevní pasáže a nutkání na stolici. Antibiotika: rifaximin. Normix je velice vhodný z důvodu nevstřebatelnosti ve střevě a tím omezení vedlejších účinků.
Vstřebatelná antibiotika, jako např. ciprofloxacin nebo cotrimoxazol, ampicilin je možné ponechat jako rezervní léky pro průjmové onemocnění, které nereaguje na běžnou léčbu. Antibiotika se obvykle podávají po dobu 3-5 dnů.
U dětí volíme raději makrolidová ATB- azithromycin a Rifaximin ( od 6 let ).
Léčba parazitů: Léčba dle původce - metronidazol, mebendazol, prazikvatel, ornidazol.

Malárie, antimalarika a prevence:

Malárie se vyskytuje ve 100 státech světa, z toho 90% v Africe. Ročně je hlášeno asi 25 milionů případů a umírá 1,5 - 2,7 milionů lidí a to především na tropickou malárii.
Jak se chránit před malárií?
Základem je osobní ochrana před poštípáním komárem účinným repetentem v vysokým obsahem DEETu , čím vyšší jeho množství, tím stabilnější ochrana ( minimálně nad 50%). Být vhodně oblečen do světlých odstínů s dlouhými rukávy a nohavicemi za soumraku či svítání při pobytu venku. Chránit byt buď sítěmi v oknech, moskytiérou, užitím klimatizace, likvidovat líhniště a používat insekticidy do vnitřních prostor (spray, odpařovače…).
Cestovatel musí vědět, že antimalarická profylaxe neposkytuje absolutní jistotu ochrany před malárií. Pokud se diagnostikuje včas, je téměř vždy vyléčitelná. Při horečnatém stavu vyhledejte lékaře!!! To platí i po návratu. Klidně i po 6 měsících se může malárie objevit. U místního lékaře dbejte na odběr sterilní jehlou (vezměte si svoji) a požadujte zprávu o zaléčení malárie, včetně dokladu o platbě. Pokud onemocníte i při profylaxi, na samoléčbu použijte jiné antimalarikum.
Máme užívat antimalarika?
Je jedna z nejčastějších otázek cestovatelů. Není jednoduché se rozhodnout a záleží na více faktorech.
Dle malarické situace v zemi a jaké jsou druhy původců malárie.
Roli hraje lokalita (město, venkov), nadmořská výška, roční období, vlhkost, délka pobytu, dostupnost zdravotní péče v místě.
Zda je rezistence (odolnost) na antimalarika v konkrétní oblasti.
Výběr antimalarika pro konkrétní osobu (pozor u epileptiků, kardiaků, osob s depresemi, s nemocnými játry či ledvinami a zvážit vedlejší účinky (a že někdy nejsou malé!).
Záleží na věku cestovatele a jeho aktivitách (pozor u pilotů, potápěčů…).
Bohužel výběr antimalarik není nijak široký. V ČR jsou dostupné preparáty chlorochin - Delagil, kombinace chlorochinu s proqunilem - Paludrine, meflochin - Lariam, Malarone, Doxycyklin - tetracyklinové antibiotikum.

Máme tyto možnosti:

Pobyt v malarické oblasti je tak krátký a riziko velké, že ji nestojí za to získat, raději užíváme antimalarika profylakticky, tedy před pobytem, během a po opuštění.
Pobyt je krátký, riziko nižší, bereme raději antimalarika s sebou k samoléčbě.
Pobyt je několikaměsíční a delší, bereme s sebou k samoléčbě, případně k profylaxi v nejkritičtější lokalitě či období a počítáme s možným rizikem onemocnění malárií. Jsme si rizika vědomi, snažíme se svým chováním jej snížit. A okamžitě zahájíme samoléčbu jakmile máte podezření na malárii. U tropické, je to zásadní věc. Zde neotálíme, včasnost může zachránit život v případě těžké formy. Cílem je co nejrychleji samoléčbu zahájit a vyhledat místního lékaře k potvrzení diagnózy.
Pobyt je několikaměsíční, jsme v oblasti velkého rizika, užíváme profylaxi po celou dobu pobytu. Zde však pozor na kumulativní dávku v organismu. V případě, že jsme již malárii prodělali, je dobré vědět o jaký šlo typ a získali jsme tak přirozenou ochranu pro pobyt v malarické oblasti. Ale je možné onemocnět i znovu a to jiným typem. Nebo se mohou malarické ataky opakovat. Po opuštění malarické oblasti na několik let, se stáváme zase vnímavými k nákaze!

Jak samoléčba:

Lariam se podá ve 3 tabletách najednou, dále za 6-8 hodin 2 tablety a za dalších 6-8 hodin 1 tableta. Co nejdříve vyhledejte lékaře.
Malarone se užije ve 4 tabletách najednou ve 3 za sebou následujících dnech. Malarone - jeho výhodou je krátká doba užívání a celkem dobrá snášenlivost, nevýhodou je cena a maximální doba užívání 28 dnů při minimální hmotnosti 40 kg. Hodí se do malarických oblastí s tropickou malárií a především s rezistencí na Lariam. Není určen pro jiné malárie! Užívá se 1 tableta před vstupem do oblasti s rizikem malárie, denně pak 1 tableta a 7 dní po opuštění rizikové lokality. Je účinný asi v 98%.
Nebo ho lze použít pro samoléčbu, 4 tablety denně po 3 dny. Neužívá se na hladový žaludek, ale po jídle a zapíjí se mlékem.
Doxyhexal 100mg šumivé tablety - jde o tetracyklínové antibiotikum. Výhodou je jeho velice nízká cena. Lze ho použít pro krátkodobý pobyt a pro osoby nesnášející Lariam nebo do míst rezistence na Lariam. Ale pozor! Opět má také vedlejší učinky! Není vhodný pro pobyt na slunci, pro děti do 8 let věku, pro těhotné a osoby s alergií na tetracyklín. Může snížit účinnost perorální antikoncepce a ovlivní fyziologickou flóru ve střevě a pochvě.
Lariam - je vhodný do oblastí tropické malárie s rezistencí na chlorochin. Užívá se 1 tableta 1 týden před vstupem do malarické oblasti, denně 1 tableta 250 mg a 4 týdny po návratu. Někdy je vhodné zkusit snášenlivost Lariamu předem, tedy 2 až 3 týdny před cestou, aby nás vedlejší účinky nepřekvapily v cílové zemi. Patří mezi nejpoužívanější preparát, ale také velice často kritizovaný uživateli. Nevýhodou je řada vedlejších reakcí při profylaxi , poruchy soustředění, spánku, závratě, bolesti hlavy, častá nevolnost, pocity na zvracení, bolesti břicha, halucinace, bušení srdce, poklesy tlaku.
Není vhodný pro epileptiky, kardiaky, těhotné v 1. trimestru, kojící matky, osoby užívající antidepresiva, trpící lupenkou,osoby s poruchami ledvin, neurózami, pro piloty, horolezce a potápěče. U žen je lépe odložit početí až na 3 měsíce po ukončení profylaxe.
Chlorochin - užívá se pro profylaxi a léčbu malárie, nekomplikované tropické malárie pouze pokud není rezistence na chlorochin. Výhodou je dobrá snášenlivost. Profylaxi zahajujeme 1 týden až 14 dní před odjezdem, týdně 2 tablety (250mg 1 tbl.) po snídani a 4 týdny užívat po návratu.
Proguanil - se užívá většinou současně s chlorochinem, kde díky zesílenému účinku je tato kombinace možná do oblastí s rezistencí na chlorochin. 200 mg Proguanilu se bere denně rozdělených do 2 dávek - 1 tableta (100 mg) ráno a 1 odpoledne. Tuto kombinaci mohou těhotné i kojící ženy. Ale pozor je méně účinná, ale lépe snášená, např. než meflochin.

Žlutá zimnice:
je velice závažné onemocnění, mnohdy až smrtelné. Přenos se děje komářím bodnutím. Cirkulace nákazy v džungli představuje trvalý zdroj nákazy pro člověka. Vyskytuje se především v rovníkové oblasti Jižní Ameriky a Afriky. Protilátky po očkování trvají 10 let. Neodkládejte aplikaci až do doby těsně před odjezdem! Údaje o očkování se zaznamenávají pouze do Mezinárodního očkovacího průkazu, který se vezměte na cestu do zahraničí s sebou!

Hepatitida typu A:
Žloutenkou A, je možné se nakazit po požití kontaminované vody a potravin, dále kontaktem s infikovaným člověkem. Označuje se jako typická nemoc špinavých rukou.Jde o velice časté onemocnění, především v zemích tropů a subtropů. Ochrana po očkování 2 dávkami vakcíny je 20 a více let.

Hepatitida typu B:
Žloutenka B, je závažné onemocnění jater, kde příčinou nákazy cestovatelů jsou poranění, stomatologické výkony, krvavé zákroky při terapii onemocnění či ošetření po nehodě v místních zdravotnických zařízeních nebo sexuální kontakt s místním obyvatelstvem. Riziko je především v oblastech s nízkým zdravotnickým standardem. Ochrana po 3 dávkách vakcíny bude velice pravděpodobně po celý život.

Břišní tyfus:
se doporučuje pro cestovatele, kteří vyjíždějí do oblastí s nízkým hygienickým standardem, např. do určitých části Mexika, států Střední Ameriky, V a J Asie ( Indie, Nepál), Jižní Ameriky a Afriky.
Jde o závažné infekční onemocnění charakteristické vysokou horečkou, poruchami vědomí, bolestmi hlavy, vyrážkou, zácpou a řadou dalších komlikací. Přenáší se kontaminovanou vodou a potravinami. Účinnost očkování je po dobu 3 let.

Vzteklina:
je virové onemocnění jehož zdrojem jsou nakažená zvířata.K přenosu dochází přímým kontaktem se vzteklým zvířetem. Pozor - je 100% smrtelná, pokud není podána vakcína po pokousání nemocným zvířetem. Zvažte očkování, pokud jedete do venkovských oblastí, kde vakcínu není možné snadno sehnat. Před cestou se aplikují 3 s ochranou na 1 rok a 4. dávka prodlouží účinnost na dva až pět let.

Japonská encefalitida:
Je vhodná při cestách do oblasti JV a SV Asie (Bangladéš, Kambodža, Hong Kong, Indie, Indonésie, Japonsko, Korea, Malajsie, Nepál, Čína, Pakistán, Filipíny, Singapur, Tajwan, Vietnam ).Hodí se pro dlouhodobější pobyt v přírodě. Dávkuje se ve 3 podáních 0., 7. a 30. nebo 0., 7. a 14. den. Vzhledem k relativně vysoké tvorbě protilátek po podání 2. dávce, je možné v některých případech provádět základní očkování pouze 2 dávkami.

Meningokoková meningitida:
je doporučená pro některé země Asie, Afriky, Střední a Jižní Ameriky, povinně se očkují poutníci do Mekky. Obecně je vhodná pro jakéhokoliv cestovatele. U nás jsou registrovány vakcíny s účinností na 3 roky (AC) a na 10 let (typ C).

Ostatní očkování:
Zkontrolujte si, zda je platné očkování proti tetanu. Interval mezi revakcinacemi je 10 až 15 let. Stačí pak pouze 1 dávka k přeočkování. Po překročení 15 let je nutné podat 3 dávky. Pro osoby nad 40 let je optimální i přeočkování proti záškrtu. Především pro pobyt v Africe a v Rusku. Vakcína chrání na 10 let.
Proti dětské obrně se nechte očkovat pokud je Vám nad 25- 30 let a chystáte se do Afriky, Indie, Nepálu a JV Asie.Ochranná hladina po 1 dávce vydrží na 10 let. Očkování proti choleře je vhodné pro cestovatele do zemí s momentálním výskytem, obzvláště u epidemie. Největší riziko panuje v Africe, Jižní Americe a Asii (Indie, Nepál). Zdrojem nákazy cholery je nemocný člověk. Přenos nákazy se děje kontaminovanou vodou, stolicí nebo zvratky. Podání je ve 2 dávkách v podobě nápoje. Chrání na 2 roky.

Klíšťová meningoencefalitida:
Zánět mozkových blan a mozku, se vyskytuje především v zemích střední,východní a jižní Evropy a Asii.Očkování se doporučuje všem, kteří tráví dovolenou v endemických oblastech. Pokud se pohybujete v přírodě, očkování je rozhodně doporučeno. Celkem se aplikuje ve 3 dávkách a přeočkování je po 3 až 4 letech. Očkování proti chřipce se provádí každý rok v podzimním období. Stačí 1 dávka, která chrání na 10 měsíců, ale pouze proti 3 variantám chřipkových virů. Nikoliv proti virózám obecně!!!
Každý rok je vyrobena z aktuálních kmenů.

 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014