MOCHILEROS PICTURES

" SVĚT NA DOSAH " "POZNAT,ZAZNAMENAT,CHRÁNIT,POMÁHAT,PŘEDÁVAT..."

Odkazy

Masážní studio

masáže od Verči

Bankomaty VISA

načerpejte kartou

Best time to visit

kdy a kam vyrazit

Facebook

Mochileros Pictures

Foto Šárka

krásné fotografie

Foto Zuzana

svatební fotografie

Fotolab

internetová fotosběrna

Green Life

záchrana pralesa

Green Ways

něco pro zdraví

Letenky

levné letenky

Lonely Planet

baťůžkáři všech zemí

Ministerstvo zahr. věcí

užitečné informace

Moje podróże

kamarád Zbyszek

Nadační fond Inka

pomoc indiánským dětem

Očkování

očkování na cesty

Odtahová služba

pomoc na silnici i jinde

Počasí

předpověď počasí

Prime Time Video

nejen svatební video

Převodník měn

měnová kalkukačka

Suffer

punkrock band

UNESCO

světové dědictví

UNICEF

pomoc a práva dětem

Viabona

tělo a duše

Wikipedia

otevřená encyklopedie

Záchranná služba

jihočeská záchranka

RSS

RSS

Zdravotní rizika

V podmínkách odtržení od civilizace mohou nastat například tyto situace:

(aneb několik tipů jak zvládnout některá cestovatelská zdravotní rizika od MUDr. J. Gutvirtha ze Záchranné služby České Budějovice)

Alergická reakce: Může nabýt náhlých a vážných forem, něco si přečtěte v odkazu.

Adrenalin je zásadním lékem při život ohrožujících příhodách, aplikuje se do svali deltového (rameno), dávka je (dospělý) cca 0,4 mg im - poločas účinné létky v oběhu je několik minut, při trvání vážného stavu možno dávku po cca 4 minutách opakovat, při ne dost rychlém lepšení opakujeme také ale po delším intervalku a použijeme poloviční dávku proti té původní.

Kortikoidy aplikujeme také a antihistaminika také. Obě skupiny účinkují až během desítek minut, proto plikace až po zvládnutí ohrožení života. (kortikoid nelze vpodstatě při jednotlivé dávce předávkovat, do svalu jednorázově ekvivalent 40 -250 mg Solu Medrolu by měl postačit (vidíte to široké rozmezí dávky).

Kalcium nemá pravděpodobně významnější účinek.

Antibiotika:

Ofloxacin, Ciprofloxacin aj. fluorochinolony: na vážné infekce čehokoliv nebo infekce střevní (ty se projeví horečnatým průjmem).

Vůbec nejčastější příčinou zdravotních potíží cestovatelů jsou infekce. Průjmy postihují asi 60% cestovatelů do rozvojových zemí, a nejméně 20% je přitom přechodně upoutáno na lůžko. Nejčastějšími vyvolavateli jsou enterotoxigenní kmeny Escherichia coli, kampylobakter, salmonely a shigely. Virové infekce jsou diagnostikovány méně často, parazitární jsou výjimkou. Průměrná doba neléčeného onemocnění jsou 4 dny. Ale může dojít k některým komplikacím, jako je reaktivní artritida nebo postinfekční enteropatie, po infekci způsobené kampylobakterem postinfekční syndrom Guillain-Barré. Cestovatelé by měli být poučeni o tom, jak se vyvarovat infekcí přenášených vodou a jídlem, a když už k průjmům dojde, o nutnosti bránit dehydrataci. Profylaktická léčba se používá jen výjimečně, ale při většině cest je vhodné mít s sebou některé léky, jednak ovlivňující motilitu střeva (imodium), jednak s protibakteriálním působením (sulfonamidy, antibiotika). Z antibiotik jsou při bakteriálních průjmových onemocněních zpravidla používány fluorochinolony, ale je třeba upozornit na stoupající počet rezistentních kmenů (zejména C. jejuni) a na nevhodnost fluorochinolonů pro těhotné a děti. Rozumnou alternativou v cestovatelském zavazadle může být azitromycin. Podle zkušeností specializovaného centra pro tropickou a geografickou medicínu v Bostonu je při středně těžké průjmové infekci vhodný loperamid a jedna dávka ciprofloxacinu (750 mg), levofloxacinu (500 mg) nebo ofloxacinu (400 mg). Při těžkém průběhu a při obrazu dyzenterie třídenní léčba ciprofloxacinem (500 mg 2x denně), levofloxacinem (500 mg 1x denně), norfloxacinem (400 mg 2x denně) nebo ofloxacinem (300 mg 2x denně), případně azitromycinem (1. den 500 mg, další 4 dny 250 mg/d, nebo 1000 mg 1x).

Angína:

Penicilin

infekce HCD horečnaté neustupující případně jeetě s hnisavou sekrecí z nosu: makrolid např. Azithromycin.

Doxycyklin je vhodné širokospektré ATB, které je možné užít při obtěžujícím průjmu také pro jeho antiparazitární účinek, uplatní se však také při infekcích ran.

Infekce ran:

Doxycyklin, klavulanátem potencované širokospektré "peniciliny" například Augmentin, Amoxiklav apod. (makrolidy méně vhodné)

Rány pečlivě ošetřujte antiseptickou mastí (Betadine) nebo Framykoin mastí a pečlivě kryjte.

Při pokousání neznámým zvířetem je třeba zahájit postexpoziční antirabickou vakcinaci.

Sexuálně přenosné bakteriální nemoci: makrolid nebo potencovaný penicilin (resistence možná).

Bolesti:

Zuby:
Brufen (až 1200mg/d) + Paralen (až 3x2) + Codein 30mg až 3x denně. Podobně na "záda" vhodné nějaké myorelaxans, nechte si, pokud máte občas potíže, předepsat praktickým lékařem.

Rány:
Tramal + Diazepam tbl (ten v dávce asi 10 mg rozkousat a nechat vstřebat v ústech)

ev. MORFIN IM 5 mg možno po hodině opakovat pokud pacient komunikuje normálně. (Napsal bych i 10mg IM, ale při této dávce u slabších jedinců již možnost útlumu dýchání) Vedlejší účinek může být nevolnost od žaludku případně zvracení.

Pokud si troufnete, za bezpečnou variantu silné analgesie ( větší popálenina apod.) bych považoval i podání NARCAMONU v dávce 1/4 mg /kg IM možno přidat po 10 minutách stejnou dývku pokud nebyl účinek dostatečný. Zde je možný útlum vyšší nervové činnosti a pacient má před tím vždy rozkousat alespoň 5 mg DIAZEPAMU (jinak možnost nepříjemných halucinací).

Břišní kolika:
Spasmolytická terapie No - Spa tbl, nebo podobný lék.

Zvracení:
Torecan čípky

Rehydratační roztok: (ideálně chladný, podáváný po lžicích, ochucený pomerančovou šťávou) - při odvodnění přehřátím (asi bude vhodný současně Torecan a Paralen), při odvodnění průjem ev i zvracení. Pokud zvracení znemožní rehydrataci je nutná infuze!

Improvizace: Glukopur - (nutno mít ssebou) vrchovatá lžíce - asi 20g + kávová lžička soli NaCl rovná - asi 5g + jedlá soda asi 1/2 káv. lžičky do 1 litru vody: ve střevě je enzym který do těla přenáší současně l mol glukózy a l mol Na - následováno pasivně ostatními ionty a vodou.

V lékarně možno žádat přípravu dle tohoto receptu - nutno počítat s potřebou asi 3l/den při léčbě dospělého:

Natrii chlorati 3,5(g)

Natrii citrici 2,9

Kalii chlorati 1,5

Glucosi 20

Rozpusť v 1 litru (převařené) vody a podávej po lžících podle toho, jak pacient snese. Chuť můžeš vylepšit přidáním TANG POMERANČ.

Vodu pijte přeavřenou, chraňte se proti komárům.

Zeleninové saláty připravené v restauraci vám skoro určitě způsobí průjem.

Jste očkovaní proti žloutence typu A? - další konzultujte s CDC.

Malárie:

Léčba malárie nejlépe podle místních zvyklostí - vědí co zabírá.

Mějte ssebou sklíčko na krevní nátěr i když nejste blízko laboratoře, i dodatečná diagnóza po té, co jste se "naslepo" vyléčili má význam pro vaše zdraví.

Papua Nová Guinea: nutno preventivně léky jak na Falciparum tak Vivax (ten Vivax, potvora na Lariam a spol. nějak nezabírá - tudíž asi Malaron + Delagil.

Při potížích po návratu jakož i při potřebě doplit tento text kontaktujte jeho autora: gutvirth@zzsjck.cz nebo 602118461. ZDAR!

Dezinfekce vody v terénních podmínkách:

Otázka: Chystám se s přáteli koncem léta do Ruska na Bajkal. V rámci přípravných prací na zájezd bych rád zjistil nějaké podrobnosti o typech a cenách dostupných prostředků k dezinfekci vody používané pro pitné účely. Obracím se na Vás proto s žádostí o radu, kde by bylo možné tyto prostředky zakoupit, event. které jsou spolehlivé. Jednalo by se mi především o prostředky umožňující použití vody prakticky okamžitě, nikoli tedy o dezinfekci používanou např. ve studních (např. typ Sagen), která působí až po delší době (řádově ve dnech).
Odpověď:
Pokud víme, na českém trhu je v současné době pouze jediný přípravek pro rychlou a skutečně účinnou dezinfekci vody, které se hodí pro turistické účely: přípravek AQUASTERIL. Výrobce: AQUA PLUS s.r.o., Papírenská 6/199, 16041 Praha 6.
Viz.
http://www.aquapluscz.cz/aqstercz/page3.html.
Přípravek obsahuje dezinfekční tablety (prášek) na bázi dichlorizokyanurátu sodného a dechlorační (prášek) tablety, kterými se před použitím odstraní volný chlor. Aquasteril je vyráběn v několika baleních, které umožňují dezinfikovat různé objemy vody (2,5 l, 5 l, 20 l, 1000 l). Při použití postupujte podle návodu k použití.

Pro cestovatele do oblasti výskytu ptačí chřipky typu A (H5/N1): 

Onemocnění napadá primárně drůbež.

Případy přenosu na člověka byly potvrzeny.

Přenos onemocnění se uskutečňuje hlavně přímým kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem a nepřímo prostřednictvím kontaminovaných (znečištěných) rukou a předmětů (například ptačím trusem nebo sekrety nemocných zvířat).

Projevy onemocnění u člověka:

příznaky podobné chřipkovému onemocnění

horečka (kolem 38°C)

bolesti v krku

svalové a kloubní bolesti

kašel

Nezůstávejte delší dobu v uzavřených prostorách - dochází ke snadnějšímu  přenosu viru.

Během pobytu se vyhněte veškerému kontaktu s živou nebo mrtvou drůbeží.

Nenavštěvujte drůbeží a ptačí farmy ani trhy s těmito zvířaty.

Dodržování základních hygienických zásad v těchto oblastech je naprosto nezbytné:

Pravidelně si myjte ruce vodou a mýdlem nebo speciálním desinfekčním roztokem!

Jezte jen dobře provařená jídla a pijte pouze balenou vodu! 

Při návratu z oblastí výskytu ptačí chřipky typu A (H5/N1) 

Jestliže jste pobývali v zemi s výskytem tohoto onemocnění, byli jste v kontaktu s lidmi nemocnými ptačí chřipkou nebo drůbeží (živou nebo mrtvou) a jestliže se u vás začínají objevovat příznaky podobné chřipkovému onemocnění během 10 dnů po návratu, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc!

Nezapomeňte uvést, že se vracíte ze země s výskytem ptačí chřipky! 

Přehled zemí s výskytem ptačí chřipky (H5/N1) na stránkách WHO. 

 
"Mochileros" jsou přátelé, snažící se poznat kulturu a svět takový, jaký je. Zaznamenat do svých myslí, na film a fotografie. Podělit se o zkušenosti svoje i čerpat ze zkušeností druhých. Poznat historii i současnost. Vážíme si lidí, jejich kultury, historie a zvyků. Nesnášíme bezpráví, násilí a útlak v jakékoliv formě. Respektujeme ostatní. Snažíme se chránit tuto planetu a zachovat ji dalším generacím. Copyright © 2008-2014